„Pal vocuď, hajzle.“ Úředník Prahy 1 se rozloučil s odvolaným Čižinským po svém

03.02.2020 13:17

Téměř tři týdny po odvolání starosty Prahy 1 Pavla Čižinského jsme měli možnost hovořit se zastupitelem Prahy 1, která nám přiblížil, jak se bývalý starosta při svém odcházení choval. „Bylo vidět, že opravdu odcházet nechce, ale svoji obhajobu postavil zase jen na takzvaných starých pořádcích,“ uvedl místní zastupitel pod podmínkou zachování anonymity.

„Pal vocuď, hajzle.“ Úředník Prahy 1 se rozloučil s odvolaným Čižinským po svém
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Čižinský

Připomeňme si nejprve proces odvolání Pavla Čižinského. Klub „My, co tady žijeme“ před Vánoci vypověděl koaliční smlouvu s Prahou 1 Sobě, Piráty a Zelenou pro jedničku. Odůvodnil to manažerským selháním bývalého starosty Čižinského a názorovými neshodami. Novým starostou se následně stal Petr Hejma.

Anketa

Chcete, aby Hana Lipovská byla zvolena členkou Rady ČT?

97%
3%
hlasovalo: 14102 lidí

Zastupitel jedničky, s nímž jsme měli možnost hovořit, připomněl prosincové jednání zastupitelstva na Žofíně, kde se řešil osud koalice. Tam přišla konec vedení podpořit skupina vyhazovačů z centra Prahy, které Pavel Čižinský v minulosti naštval tím, že se zaměřil na bary a noční podniky, které chtěl dostat z centra.

„Asi to od provozovatelů provozů v Praze 1 nebyl úplně šťastný nápad. Když na jedno z klíčových jednání zastupitelstva o budoucnosti dnes už rozpadlé koalice přišla skupina viditelně vysportovaných mladých mužů, nepůsobilo to zkrátka dobře. Pavel Čižinský z toho ale udělal ztělesnění mafiánských praktik a lidi, kteří přišli slušně vyjádřit názor, zaškatulkoval pouze na základě jejich vzhledu. Možná to chtělo jen nadhled, který ale bývalému starostovi zoufale chyběl,“ uvedl náš zdroj.

„Nevyšel mu ani argument, že nová koalice bude opřena i o hlasy trestně stíhaných zastupitelů. Každý, kdo se o věc jen trochu zajímal, ví, že trestní stíhání téměř čtyřiceti zastupitelů Prahy 1 kvůli prodeji bytů bylo už od podání trestního oznámení sporné. Bývalý radní Bodeček (Piráti) podal trestní oznámení, protože se mu zdálo, že Praha 1 prodala od roku 2012 několik desítek bytů lacino. Jenže zastupitelé tehdy hlasovali podle platných pravidel, což před časem potvrdilo i obvodní státní zastupitelství, když stíhání zastavilo jako neopodstatněné. Skoro by se chtělo říct, že to právník Čižinský musel minimálně tušit a zase to jen ukázalo na zoufalou snahu udržet křeslo starosty stůj co stůj,“ prozradil náš zdroj.

A pokračoval.

Anketa

Chcete, aby Hana Lipovská byla zvolena členkou Rady ČT?

97%
3%
hlasovalo: 14102 lidí
Když prý nevyšlo strašení návratem starých pořádků ani trestní stíhání zastupitelů, přišla ještě jedna zbytečná hořká slina. „Tentokrát ji odnesl opoziční (dnes už koaliční) zastupitel z TOP 09 Karel Ulm. Muž, který je na Praze 1 známý svou prací organizátora seniorských zájezdů po republice i Evropě měl být ukázkou, jak si staré struktury chtějí lacino nakoupit byty na lukrativních adresách, kde navíc nikdy ani moc nebydlely. Do role žalobce se pasoval režisér Radovan Síbrt. Ke vší smůle se ale ukázalo, že to celé bude trošku jinak. Ozvali se sousedé z domu z Havelské ulice a potvrdili, že tam pan Ulm léta skutečně bydlel. A jako bonus uvedli, že to byl pan Síbrt, kdo si bytem v témže domě přivydělával na krátkodobých pronájmech.“

Podle řečnické tečky námi osloveného zastupitele se po Čižinského žezlu nikomu nestýská „a nejzajímavější je i to, že nechybí ani zaměstnancům“, uzavřel. „Jeden z vedoucích úředníků si jako oslavu jeho konce pustil písničku Pal vocuď od Hudby Praha.“ Dodejme, že refrén notorické známé skladby zní: „pal vocuď, hajzle / pal vocuď, hajzle.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: tan
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jíst

21:40 Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jíst

Šéf České stomatologické komory a člen ústředního krizového štábu Roman Šmucler na svém Facebooku ok…