„Pohlaví zrušit. Ne, rovnou zakázat zákonem!“ Exministryně Kovářová nevěří, že to myslí české ministerstvo vážně

20.06.2018 21:21

Ministerstvo spravedlnosti navrhuje změnu občanského zákoníku, ta například říká, že lidé budou mít právo od dvanácti let věku změnit si pohlaví pouhým prohlášením na matrice. Jiné pohlaví už tak nebude muset být podmíněno chirurgickým zákrokem. Z toho se přímo ježí chlupy na hlavě exministryni spravedlnosti Daniele Kovářové, která návrh na sociální síti zkritizovala.

„Pohlaví zrušit. Ne, rovnou zakázat zákonem!“ Exministryně Kovářová nevěří, že to myslí české ministerstvo vážně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kmotry detektivní knihy bývalé ministryně Daniely Kovářové byli Jan Cimický a Michael Kocáb

V České republice jako v jiných zemích tak vzniknou muži matky a ženy otcové. Místo chirurgického zákroku jim ke změně pohlaví postačí doložit úřadu potvrzení lékaře, že trpí poruchou pohlavní identity, nikoli jinou poruchou.

Navrhovaná změna § 29 občanského zákoníku umožní úřední změnu pohlaví bez podmínky chirurgických zákroků a česká právní úprava se stane konformní s judikaturou Evropského soudu pro lidská práva (ESLP), informovala na svém webu Česká justice. Podle plánovaného opatření ke změně pohlaví si lidé budou moci změnit pohlaví ke dni, kdy o tom učiní prohlášení. Osoby mladší patnácti let budou potřebovat souhlas rodičů.

Jakmile se o návrhu ministerstva dozvěděla exministryně spravedlnosti, která má na věc zcela opačný názor, protočily se jí panenky. „Možná je namístě zrušit pohlaví obecně. Či rovnou zákonem zakázat!“ rozčilovala se na svém twitterovém účtu Kovářová.

Ministerstvo spravedlnosti v předkládací zprávě k zavedení volby pohlaví v České republice uvedlo, že platí, že změna pohlaví je otázkou primárně statusovou, a proto je nezbytné změnu učinit v občanském zákoníku a současně provést navazující úpravy v zákoně o matrikách. Materiál ještě resort neodeslal do připomínkového řízení, České justici se ho však již podařilo získat.

Podle lékaře není pohlaví volitelná disciplína, jelikož pohlavní identita je předem daná. Jde o preformovanou vlastnost. „Pokud někdo chce vystupovat v opačné sexuální roli, ale odmítá chirurgické výkony, pak podle našeho odborného stanoviska nemá důvod přivlastnit si opačné matriční pohlaví. Státy, které to umožní, mají situace, kdy ženy jsou otcové svých dětí a muži jejich matkami,“ uvedl sexuolog Jaroslav Zvěřina, který spolupracoval s výborem pro sexuální menšiny při Radě pro lidská práva.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Začalo to přestřelkou Xavera s redaktorkou ČT. A teď? Ozývají se postižení, zapojují se další redakce. Jde prý o boj o veřejnoprávní média

15:49 Začalo to přestřelkou Xavera s redaktorkou ČT. A teď? Ozývají se postižení, zapojují se další redakce. Jde prý o boj o veřejnoprávní média

Před pár dny po českém internetu kolovalo video, na němž se moderátor Luboš Xaver Veselý obul do red…