Poslanci budou pokračovat ve schvalování sporných změn ve volbě radních ČT a ČRo

08.03.2023 6:30

Poslanci budou dnes pokračovat ve schvalování sporných změn ve výběru radních České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo), které s ohledem na opoziční zdržování nedokončili před dvěma týdny.

 Poslanci budou pokračovat ve schvalování sporných změn ve volbě radních ČT a ČRo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanecká sněmovna ČR

Odpoledne se Sněmovna sejde na čtveřici mimořádných schůzí svolaných z podnětů opozičního hnutí ANO. Poslanci hnutí chtějí probrat zvýšení rodičovského příspěvku, ceny potravin, situaci v České poště a dopady chystané emisní automobilové normy Euro 7.

Do volby radních ČT a ČRo zapojuje vládní novela Senát, jenž má obsazovat třetinu míst. Počet televizních radních se má v této souvislosti zvýšit o tři na 18. Zpřísnit se má také vymezení organizací, které mohou předkládat návrhy kandidátů. Opoziční zástupci viní vládní tábor ze snah o ovládnutí dvojice veřejnoprávních médií a změny dávají do souvislosti s letošní volbou nového generálního ředitele ČT. Koaliční politici naopak tvrdí, že cílem novely je posílit odolnost obou veřejnoprávních médií. Posílení nezávislosti a stability médií veřejné služby vidí zejména v tom, že nově nebude možné odvolat rady jako celek, ale jen jejich jednotlivé členy.

Před dvěma týdny trvala debata o novele zákonů o ČT a ČRo asi 4,5 hodiny, k hlasování se poslanci nedostali. Obdobný scénář se může opakovat také dnes.

Čtveřice schůzí je svolaná z podnětů ANO na odpoledne po hodině, poslední dvě dělí půlhodina. Tato jednání tak čeká zřejmě přerušení nebo zamítnutí návrhu programu, skončila by tak bez výsledku.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

školní docházka

K čemu by pomohlo, kdyby byla povinná školní docházka do 18? Tak by šli dotyční na sociálku o 3 roky později a mezitím by jen zabírali místa těm, co chtějí studovat. Teď se víc než kd jindy totiž ukazuje, že kapacity škol jsou nedostačující.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivan Hoffman vidí naději. Ale nejdřív musí přijít katastrofa

14:00 Ivan Hoffman vidí naději. Ale nejdřív musí přijít katastrofa

POHLED IVANA HOFFMANA Tentokrát se Ivan Hoffman zamýšlí nad optimismem. Nikoliv tím povinným a dikto…