„Prase, lžeš jako Putin“. „Prostitutka“. Nepěkné věci o Pavlu Šafrovi, z nečekané strany

24.6.2022 3:27 odp. | Ze sítí

Šéfredaktorovi týdeníku Respekt došla trpělivost s děním kolem novinářské soutěže, do níž se novináři z jeho redakce odmítli se svými články přihlásit, protože Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNŽ), který je hlavním partnerem ocenění, finančně podpořil deník Forum24 Pavla Šafra. Lidem z Respektu za to nadační fond vzkázal, že jsou „nekolegiální“, podle Taberyho je tomu přesně naopak. Na svém facebooku vysvětluje, proč tomu tak je. Stejně tak jej překvapuje, že jejich neúčast v soutěži označuje šéfredaktor Deníku Referendum Jakub Patočka za „kádrování“.

„Prase, lžeš jako Putin“. „Prostitutka“. Nepěkné věci o Pavlu Šafrovi, z nečekané strany
Foto: Archiv PŠ
Popisek: Pavel Šafr

„Původně jsem se k tomu vůbec nechtěl vyjadřovat, ale bohužel teď už musím. Respekt se rozhodl, že se nebude účastnit Novinářské ceny, protože hlavním partnerem tohoto ocenění je Nadační fond nezávislé žurnalistiky, který nedávno výrazně finančně podpořil vznik média Pavla Šafra. A ten podle nás nedodržuje pravidla nezávislé, věcné novinařiny,“ píše Tabery úvodem.

„Vážíme si OSF, která cenu pořádá, ale velmi si vážíme i NFNZ, který podporuje řadu důležitých médií. Prostě jen v tomto případě udělal podle nás chybu a přišlo nám pokrytecké se cen účastnit, když tady máme celkem zásadní problém. Doufali jsme, že tento tichý vzkaz prostě OSF a NFNZ zavnímá, a tím to skončí,“ pokračuje šéfredaktor Respektu.

Problém však nastal, když se přesto nominovanými objevil článek Tomáše Brolíka z Respektu, kterého nominoval někdo cizí. „Požádali jsme opět v tichosti, ať ho vyřadí, nikdo se o tom nemusí dozvědět. Nedostali jsme odpověď. Pak se nominace zveřejnila, opět jsme v tichosti žádali o stažení. Žádná odpověď. Tak jsme byli nuceni napsat veřejně krátkou reakci, kterou sepsal a vydal jen na sítích Ondřej Kundra,“ přibližuje.

Rozlítilo jej proto, když při předávání cen NFNZ chování novinářů z Respektu označil za „nekolegiální“. „Včera během předávání cen zaznělo, že svým distancem jsme se zachovali nekolegiálně. A za příklad se dal Jakub Patočka, který v reakci na náš postup napsal, že my jsme špína (tak jak to píše vždy) a Pavel Šafr ok. Dokonce tweet J. Patočky promítli na plátno. To je od NFNZ zajímavý vzkaz pro nás, ale mají na to naprosté právo. Nicméně se chci, proto tohle píšu, ohradit proti té nekolegiálnosti. Nic jiného v tomto statusu neřeším,“ zdůrazňuje Tabery.

Je to prý úplně naopak, dodává Tabery a připomíná některé Šafrovy výkřiky: „Jsi obyčejné prase. Lžeš jako Putin,“ napsal Pavel Šafr Jakubu Zelenkovi z Deníku N. „Jste bezcharakterní prostitutka. Nic víc,“ napsal Šafr v reakci na článek Jany Ustohalové v Deníku N, odkazoval na její někdejší práci v MFD. Když se ohradil její kolega Moláček, napsal Šafr: „Relativizujete základní morální principy a kryjete novinářskou prostituci. Nemám s Vámi nic společného.“ O mně si dokonce úplně vymyslel schůzku s A. Babišem,“ dodává Tabery.

Když Jakub Zelenka nebo Apolena Rychlíková vznášeli zajímavé a důležité otázky v kauze Babiše ml. a role Pavla Šafra, nebylo jim odpovědí věcná polemika, ale opět osočení, že pomáhají Babišovi. To samé psal opakovaně na adresu České televize, Českého rozhlasu, podotýká. „Když se na kolegy z Deníku N a Alarmu útočilo, veřejně jsem se jich zastal. V době covidové krize jsem vyzýval na sítích, ať si lidé předplatí časopis Reportér, protože je to pro média těžká doba. Tam všude cítím kolegialitu. Ale určitě ne vůči nazývání redaktorek prostitutkami nebo vymýšlení si informací. To po mně nikdo nemůže chtít,“ dodává šéfredaktor Respektu.

„Takže je to naopak. Náš postoj je kolegiální. Vážíme si všech včera oceněných, jsou to zástupci klasické novinařiny. Vůči nim cítíme kolegialitu. Zástupci NFNZ včera zmínili, že podporují média zleva doprava. To je podle nich důkaz správného přístupu. Ale o pravolevost tu vůbec nejde. Ostatně Patočka Šafra nehájí zleva, ale protože oba spojuje pojetí médií. A překvapuje mě, že někdo náš postup, kdy se jen neúčastníme nějaké soutěže, označuje za kádrování. Myslím, že nikdo nenapsal tolik ‚kádrovacích‘ písmenek o médiích, jako Pavel Šafr. Snad i on může podstupovat kritiku,“ dodává Tabery závěrem.

 

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nabTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nejhorší zpráva týkající se ČT. Petr Žantovský prohlédl rozhovor s Dvořákem a už je jasno

5:00 Nejhorší zpráva týkající se ČT. Petr Žantovský prohlédl rozhovor s Dvořákem a už je jasno

TÝDEN V MÉDIÍCH Česká televize nezajistila, aby v politicko-publicistickém pořadu 168 hodin bylo dbá…