Primátoři podpořili zvýšení DPH obcím na 23,58 procenta

22. 4. 2016 21:17

Primátoři z celé České republiky dnes podpořili pardubický návrh novely zákona o rozpočtovém určení daní, podle kterého by se měl zvýšit podíl obcí na dani z přidané hodnoty ze současných 20,83 procenta až na 23,58 procenta. Shodli se na tom na dnešním zasedání Komory statutárních měst Svazu měst a obcí ČR. Zastupitelstvo Pardubického kraje předložilo poslancům novelu zákona o rozpočtovém určení daní minulý týden.

 Primátoři podpořili zvýšení DPH obcím na 23,58 procenta
Foto: smocr.cz
Popisek: Svaz měst a obcí ČR - logo
reklama

„Jednoznačně jsme se shodli, že budeme podporovat legislativní aktivitu, která vzešla z pera krajů. Budeme jednat s ministrem financí s tím, že tento návrh je vhodnější, neboť jsou stále nové kompetence, které jsou na obce přenášeny a nemáme dostatek finančních prostředků, abychom je takto za stát vykonávaly. Myslím, že obce jsou dlouhodobě podfinancovány a jedním z bodů, jak to napravit, je navýšit koeficient u DPH,“ řekl dnes ČTK předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl.

Podle něj jsou nyní připraveny dva návrhy na úpravu rozpočtového určení daní, jeden předložilo zastupitelstvo Pardubického kraje, druhý ministr financí Andrej Babiš. „Oba mají obdobný základ zvýšit obcím podíl na DPH na částku 23,58 procenta. Návrh Pardubického kraje je pro nás ale výhodnější, podle něho se DPH navýší, ale nic se obcím neodebere. Ministerstvo financí chce navýšit, ale odebrat příspěvky z hazardu. My v této chvíli nevíme, jaký by byl dopad a kolik by se nám fakticky odebralo,“ doplnil Lukl. Podle něj je navíc přijata přísnější regulace hazardu a obce nevědí, jaký vliv to bude mít na výnosy z hazardu.

Babiš na sněmu STAN minulý týden uvedl, že chce v rámci nového zákona o sportu postupně veškerý výnos z hazardu směřovat na podporu sportu, který by měl dostávat devět miliard korun ročně.

Předlohu zlínského krajského zastupitelstva dostane nejprve k projednání vláda. Bez ohledu na její stanovisko se jí pak budou zabývat poslanci. Kromě zvýšení podílu obcí na dani z přidané hodnoty ze současných 20,83 procenta až na 23,58 procenta od roku 2018 jim chce současně vrátit podíl 30 procent z daně z příjmů podnikatelů, o který obce přišly loňskou novelou zákona.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co se nemělo dostat ven: Šéf Twitteru o Trumpovi a jeho stoupencích, kterým zrušili účty

19:35 Co se nemělo dostat ven: Šéf Twitteru o Trumpovi a jeho stoupencích, kterým zrušili účty

Zakladatel Twitteru Jack Dorsey se, po zablokování účtu amerického prezidenta Donalda Trumpa s více …