„Proboha, Šámalová a ČT lžou!“ Realita Hongkongu očima čtenáře. FOTO a VIDEO, které TV neodvysílá. Rabování, kokain, zapálení auta s řidičem a rozkazy v angličtině

20.11.2019 13:05

Naše redakce obdržela podnětnou reakci od čtenáře, který žije v Hongkongu. Jeho e-mail začínal slovy: „Nevím, jestli je to pro vás téma, ale dívat se na ČT a paní Šámalovou je skutečně na zvracení. Za prvé, redaktorce Šámalové nevěřte ani slovo! Hongkong není ve stavu obležení ani bez kontroly. Nic tu není v rozvratu, město v zásadě normálně funguje,“ napsal náš čtenář, jenž tak reagoval na reportérku ČT Barboru Šámalovou, která sleduje dění přímo v Hongkongu.

„Proboha, Šámalová a ČT lžou!“ Realita Hongkongu očima čtenáře. FOTO a VIDEO, které TV neodvysílá. Rabování, kokain, zapálení auta s řidičem a rozkazy v angličtině
Foto: John Smith
Popisek: Realita dnešního Hong Kongu
reklama

Anketa

Ať Babiš odstoupí, nebo se zbaví Agrofertu, žádá Milion chvilek. Souhlasíte?

10%
90%
hlasovalo: 31042 lidí
„Jádro banditů je obklíčeno v čínské univerzitě na New Territories, další banditská skupina pak na polytechnice na Tsim Sha Tsui East. Bohužel, na některých místech jsou znát stopy přepadů banditů, i když se většinou omezují spíš na nápisy na zdech. Co se tu tedy vlastně děje? Žertem se mi chce říct, že teď v úterý dopoledne nic. Kokainem našňupaní banditi zatím vyspávají,“ píše nás čtenář.

Doplňme, že identitu tohoto muže naše redakce osobně zná. Co dále se podle čerstvého svědectví děje?

„Celá činnost banditů se v poslední době odehrává následovně. Někde ve skrytu se shromáždí skupinky od několika po dvacet třicet banditů, nasadí si masky a začnou rozbíjet a rabovat obchody, veřejné vybavení, případně napadat a okrádat lidi na ulici. Policie sice reaguje promptně, ale ne vždy, pochopitelně, stihne zasáhnout včas. To je doprovázeno devastací okolí, tak aby rozmělnili pozornost zasahující síly. To vše probíhá v ‚nejlepších‘ tradicích čínského banditismu 20. a 30. let minulého století.“

Následně popisuje událost, která se stala minulý týden. Banditi prý vyrabovali a zapálili obchod s kosmetikou. Jenže nad ní bylo dalších dvacet pater bytů.

„Oheň začal pronikat do vyšších pater a hongkongští hasiči bojovali s vypětím všech sil, aby zachránili rezidenty. V průběhu boje s požárem ale začali být na ulici napadáni stylem ‚hit and run‘ organizovanými skupinkami banditů. Stateční muži požárního sboru vynášeli děti a staré lidi pod sprškou dlažebních kostek,“ popisuje náš čtenář, který byl tou dobou na místě.

„Ptám se paní Šámalové, kde je její svědomí?“

A dodává další příběh, který se stal na místě, kde náš čtenář v Hongkongu bydlí.

Fotogalerie: - Realita Hong Kongu

Realita dnešního Hong Kongu
Realita dnešního Hong Kongu
Realita dnešního Hong Kongu
Realita dnešního Hong Kongu
Realita dnešního Hong Kongu
Realita dnešního Hong Kongu

„V pozdním odpoledni se banditské skupinky shromáždily v počtu asi tří až čtyř tisíc (lidí). Boj za demokracii zahájili vyrabováním Starbucksu na Mody Road. Poté došlo na házení dlažebních kostek na silnici, aby nemohla projet auta. S příchodem soumraku a pod anonymitou davu se začalo řádění stupňovat. Banditi používají své osobní automobily, aby zablokovali ulici či křižovatku a umožnili dalším banditům natahat do vozovky okrasné květníky, rozbitou veřejnou infrastrukturu a vybavení vyrabovaných restaurací. Kolem deváté na Salisbury Road dorazily síly policie, banditi se rozutekli, policisté uklidili vozovku, půl hodiny řídili dopravu a pak odjeli.“

Anketa

,,Míra na Hrad", křičel dav na Miroslava Kalouska. Chcete Kalouska za prezidenta?

4%
96%
hlasovalo: 21982 lidí
Tím to ale neskončilo. „Krátce poté se banditské skupinky vrátily a vše začalo nanovo, jen s větší intenzitou. Rabování, napadání a okrádání chodců na ulicích a vše kolem jedenácté hodiny vyvrcholilo lynčováním řidičů automobilů čekajících na Salisbury v zácpě a zapalováním jejich automobilů,“ dodává náš přímý svědek šokující svědectví.

Podle něj se nejedná o demonstrace, jde o devastující dav, který neprovolává žádná hesla či požadavky. Není to ani jednolitá skupina. Jedni chodí tam a druzí zas opačným směrem a hledají prý kde co ukrást či zničit.

„A jeden ‚highlight‘ nakonec. Kolem deváté jsem stál na rohu Salisbury Road a Mody Lane. Najednou se vedle mě postavil muž v černé masce, ale běloch! To mě zaujalo, tak jsem ho po očku sledoval. Měl v ruce mobil, v něm otevřenou jakousi aplikaci s mapou a v angličtině zadával pokyny kam jít a kde udeřit…“

Co na to Wikipedie?

Demonstrace v Hongkongu 2019, známé také jako demonstrace proti vydání, jsou protesty a demonstrace, které začaly s cílem stáhnout pozměňovací návrh zákona na vydávání lidí do ciziny navržený hongkongskou vládou. Kdyby byl schválen, umožnil by lokálním správám zadržet a vydat zločince na území, s nimiž Hongkong nemá dohody o vydávání, včetně Tchaj-wanu, a především Číny. Byly vzneseny obavy, že návrh zákona postaví obyvatele a návštěvníky Hongkongu pod jurisdikci pevninské Číny, což podkope politickou nezávislost regionu a občanské svobody.

Ani poté, co šéfka hongkongské samosprávy Carrie Lamová tento zákon předběžně stáhla z projednávání, masové demonstrace neustaly. Lidé požadují její odstoupení a nové demokratické reformy, které omezí vlivy pevninské Číny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: B. Richterová a T. A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Noví cenzoři na internetu: Co o nich víme? Čí zájmy hájí? Proběhlo srovnání s Radou ČT

21:28 Noví cenzoři na internetu: Co o nich víme? Čí zájmy hájí? Proběhlo srovnání s Radou ČT

Místopředseda Trikolóry Dalibor Uhlíř se zamýšlí nad mechanismy fungování sociálních sítí, konkrétně…