Probuďte se, máme všichni strašný průšvih. Expert přišel vykládat do ČT o situaci v Iráku

12.08.2014 9:40

Arabista Jan Čuřík v Událostech, komentářích České televize představil velmi burcující vizi světa po vítězství Islámského státu, který se radikální muslimové pokoušejí prosadit na pomezí Sýrie a Iráku. Lze prý očekávat útoky na další muslimské země, a nakonec nebude ochráněna ani Evropa.

 Probuďte se, máme všichni strašný průšvih. Expert přišel vykládat do ČT o situaci v Iráku
Foto: Archiv
Popisek: Modlící se muslimové v mešitě
reklama

Irák i Sýrie podle něj nyní tvoří jeden prostor, ve kterém běžně lidé prchají přes hranice jedním či druhým směrem podle toho, kde zrovna probíhají krutější boje. „Na pomezí těchto dvou zemí je dnes na cestách asi deset a půl milionů lidí, což je jedním slovem celé Česko,“ upozornil Čuřík.

Na obou stranách hranice v posledních týdnech řádí představitelé Islámského státu, což jsou zastánci militantního islamismu, kteří stojí za mnoha krvavými incidenty. „Tlak toho Islámského státu směřuje proti všem projevům nepuritánského islámu,“ vysvětluje arabista. Zaměřují se prý na křesťany i další konfese, ale především na vyznavače „lidového islámu“, který představuje měkčí verzi věrouky. Proto můžeme sledovat masivní útoky militantních islamistů především na předměty lidového kultu.

Čuřík upozornil, že řádění radikálních islamistů nespadlo z nebe. V severním a středním Iráku se podle něj výrazně projevovali už od roku 2010, jenže se jim dařilo uniknout pozornosti jak iráckých institucí, tak západních sdělovacích prostředků. V průběhu let si vypracovali velmi funkční taktiku, založenou na třech pilířích. „Nejprve na vybrané místo zaútočí sebevražední atentátníci, vyvolají tam chaos, nastane období, kdy se vojáci stáhnou, a pak se pokusí o nastolení jejich brutální vlády,“ popisuje.

Podle něj skutečně existují náznaky, že se islamisté snaží na pomezí Iráku a Sýrie vybudovat stabilní stát, řízený pravidly ortodoxního islámu. „Existuje velmi znepokojivá indicie, zhruba dva měsíce stará, že se Islámský stát pokouší propojit s nějakou apokalyptickou vizí islámu. Pokud by k tomu došlo, bylo by to ve dvacátém a jednadvacátém století vůbec poprvé, a ta změna by byla úplně devastující,“ dodal s tím, že i současné chování islamistů vůči jezídům a dalším minoritám by proti tomu bylo považováno za velmi umírněné.

Na dotaz moderátora ozřejmil náplň této apokalypsy na názvu časopisu, kterým Islámský stát mobilizuje své přívržence. Jmenuje se Dávik, což je název vesnice, u které se má podle muslimského proroctví odehrát před koncem světa rozhodující bitva mezi silami dobra a zla.

Čuřík odhaduje, že pokud by se islamistům podařilo ovládnout sever Iráku, okamžitě by se na jihu, kolem Bagdádu, ustavily šíitské milice a Irák by se stal pernamentním bojištěm mezi těmito dvěma frakcemi. Následoval by pravděpodobně scénář, který můžeme v posledních letech vidět v Sýrii.

Arabista se ale domnívá, že dlouhodobým cílem Islámského státu je především Saúdská Arábie, která je velmi oslabena. „A vzhledem k tomu, kde se nachází drtivá většina světových zásob fosilních paliv, tak by to znamenalo nepochybně velmi barvitou budoucnost,“ vyjádřil své obavy. Nebezpečné podle něj je zejména to, že státy Perského zálivu nejsou ochotny si toto nebezpečí přiznat.

„Zásadním faktorem je zde politika železné pěsti. Tu ztělesňuje Bašár Asad, který nyní zcela vypadl ze zorného pole a který je možným řešením té hrozby Islámského státu,“ uvedl dále Čuřík.

Podle něj je prioritou Islámského státu především boj se šíity. Nikoliv však v Íránu, což je stabilní a mocný stát, proti kterému by nejspíš neměli příliš šancí. „Takže to budou šíité, pak propadající se režim v Bagdádu, na třetím místě pak režimy v Saúdské Arábii a Jordánsku. Daleko v budoucnosti pak evropské státy a USA, a asi až za nimi, na posledním místě, je to Izrael, protože si jsou vědomi, že tam by ten střet dopadl katastrofou,“ odhalil možnou strategii.

Pokud jde o Evropu, tak Čuřík připomněl, že se zde začíná projevovat fenomén mladých muslimů, kteří bojovali na syrské nebo palestinské frontě, a teď se vrátili do Evropy. Jejich chování je podle něj srovnatelné s fenoménem navrátilců z první světové války, kteří rovněž začali nenávidět své domovské země, a často proti nim vystupovali. Ze strany evropských muslimů podle něj toto evropslým zemím skutečně hrozí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Krvavá Madlenko, ty jsi jen prachsprostá zlodějka!“ „Český národ nikdy Kosovo neuzná“. Připomínka „dne uloupení“ byla ještě bouřlivější, než jindy

22:17 „Krvavá Madlenko, ty jsi jen prachsprostá zlodějka!“ „Český národ nikdy Kosovo neuzná“. Připomínka „dne uloupení“ byla ještě bouřlivější, než jindy

REPORTÁŽ „Prachsprostá zlodějko Albrightová, všechno to vrátíš!“ I to znělo v pondělí večer Václavsk…