„Proč musí Američané šířit tento bláznivý škvár?“ Rusko se zlobí. A koná

08.03.2019 13:45

Ačkoli se často ukazuje na Rusko a jeho dlouhodobou a obávanou hru dezinformačních kampaní, které vede proti státům EU, nyní sám ruský parlament projednává sérii zákonů zaměřených proti „šíření dezinformací“, informovaly ve svém pátečním vydání Lidové noviny.

„Proč musí Američané šířit tento bláznivý škvár?“ Rusko se zlobí. A koná
Foto: Oficiální twitterový účet Vladimira Putina
Popisek: Prezident Ruské federace Vladimir Putin

Nedávno se mluvčí moskevského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová rozčilovala nad spojitostí mezi epidemií spalniček a informační válkou. Článek na webu Rádia Svoboda (RFE-RL) o možné roli ruských internetových trollů v kampani diskreditující očkování označila za pokleslou americkou propagandu. „Proč musí Američané šířit tento bláznivý škvár?“ běsnila.

Web RFE-RL přitom prý zmínil pouze studii amerického časopisu American Journal of Public Health, která říká, že ruským státem placení diskutéři na Twitteru agitují proti očkování.

Rusové se tak rozhodli, že musí ochránit společnost před tímto typem zpráv, jelikož je mnozí vnímají jako nepřátelskou propagandu. Pomoct jim v tom mají novely zákonů, které právě procházejí ruským parlamentem. Ty zpřísňují postihy za šíření toho, co stát definuje jako falešnou informaci.

Anketa

Považujete USA za spojence České republiky?

11%
89%
hlasovalo: 19017 lidí
Na podněty generální prokuratury bude dohlížet a rozhodovat cenzurní úřad Roskomnadzor, který bude moci materiál zablokovat, smazat a udělit podnět k administrativnímu trestu v rozmezí od 30 tisíc do 1,5 milionu rublů (10 tisíc až půl milionu korun), uvádí Lidové noviny. Když však uživatelé a média svou chybu rychle napraví, mají prý šanci se ještě trestu vyhnout.

Od prvního do třetího čtení putovala novela jen dva měsíce. Další norma pak přitvrzuje v případech hanobení státních symbolů a institucí. Zde bude hrozit pokuta do 300 tisíc rublů (100 tisíc korun) či 15 dnů vězení. Přijetí norem o dezinformacích ale každopádně odpovídá trendu poslední doby v ruské společnosti, kde se šíří nedůvěra ke všemu – a to jak k západnímu, tak i k tomu, co vychází od vlastních představitelů, uvádí noviny.

Oba zákony vyvolaly ve Státní dumě bouřlivou diskusi. Proti se postavili komunisté a Liberálně-demokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského. „Bojovat není potřeba s fake news, ale s nedůvěrou k představitelům státní moci,“ prohlásil komunistický poslanec Alexej Kurinnyj. Přesto novela o šíření falešných zpráv prošla drtivou většinou 322 ku 78 hlasům. Pro totiž byla strana Jednotné Rusko i levicové Spravedlivé Rusko.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sekta nedotknutelných z Kavčích hor. Otřesné svědectví, co se dělo ve Sněmovně kolem schvalování zpráv

20:17 Sekta nedotknutelných z Kavčích hor. Otřesné svědectví, co se dělo ve Sněmovně kolem schvalování zpráv

Česká televize a její rada se chová jako sekta nedotknutelných, která odmítá poslancům odpovědět na …