„Teď se podíváme do dnešních škol na Izraelem okupované území Palestiny. Její žáci se obávají, že je nebude mít kdo učit. Peníze na školství dosud darovaly bohatší západní země a rozdělovala je Organizace spojených národů. Spojené státy americké ale letos žádné peníze neposlaly. A ty teď palestinskému školství chybějí,“ zahlásil v sobotu 8. září v pořadu Zprávičky na dětském kanále České televize Jakub Voříšek. A rozjela se reportáž Blanky Závitkovské. „Sto tisíc dětí v pásmu Gazy jde do školy. Jejich ředitelé ale nemají dost peněz na výplatu pro dvaadvacet tisíc učitelů na okupovaných palestinských územích. Chybí i na financování učebnic a dalších pomůcek pro žáky,“ říká autorka reportáže. Do toho je vložen příspěvek palestinské školačky. „Rodiny nemohou koupit dětem věci do školy, knihy a oblečení. Přesto se chceme učit co nejlíp, abychom znalostmi mohli co nejlépe čelit okupaci,“ vysvětluje. Poté pokračuje v komentáři Závitkovská: „Až dosud peníze přicházely z fondu OSN. Spojené státy ale letos příspěvek seškrtaly o stovky milionů dolarů. Školáci i jejich učitelé věří, že výpadek alespoň částečně dorovnají evropské země.“
V této zprávě chybějí některé důležité informace, tak si je připomeňme. Pásmo Gazy je území při pobřeží Středozemního moře. Je to jedenačtyřicetikilometrový pás vtěsnaný mezi Egypt a Izrael, jeho šířka se pohybuje od šesti do dvanácti kilometrů. Žije zde 1,8 milionu lidí, 40 procent pod hranicí chudoby. Mezinárodním společenstvím je považováno za součást státu Palestina, kam patří i Západní břeh Jordánu. Zásadní rozdíl však mezi těmito územími je v tom, že v Pásmu Gazy vládne od roku 2007 militantní islamistická organizace Hamás, kdy vyhnala bezpečnostní složky a úředníky Palestinské autonomie, a kterou Evropská unie i USA řadí mezi teroristické skupiny. (Na Západním břehu je u moci umírněnější Fatah). V reportáži jsme se také nedozvěděli, jaké důvody vedly Spojené státy k tomu, že peníze seškrtaly.
Běs! Běs! Běs! V Gaze žádní izraelští okupanti nejsou
I proto tato zprávička vzbudila pozornost i mezi dospělými. „Pokud ČT valí dětem do hlav nesmysly o Izraeli, je za to zodpovědné vedení ČT. To znamená, že dělá svoji práci špatně. Pokud takovou propagandu přehlíží i Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, i ona dělá špatně svoji práci. Za činnost Rady ČT a RRTV je zodpovědná Poslanecká sněmovna. Pokud se tohle děje, znamená to, že i ona dělá špatně svoji práci. Běs! Běs! Běs!“ napsal k těmto Zprávičkám na Facebooku Petr Štěpánek, bývalý místopředseda a člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Překladatel Martin Gust na sociální síti nejen o nedostatku peněz napsal: „To, že přitom Hamás vyplácí vrahům Izraelců doživotní rentu několikanásobně převyšující učitelský plat, ani to, že v Gaze žádní ‚izraelští okupanti‘ nejsou, se už z této srdceryvné nalejvárny nedozvíte.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban