Půjdeme do akce. Hovořili jsme s lidmi, které možná pošle na dlažbu společnost spoluvlastněná Bakalou

03.02.2016 9:11

REPORTÁŽ Právě skončila ranní směna na dole Staříč (jinak také Důlní závod 3 Paskov) a stovky lidí se valí na parkoviště ke svým vozům. Někteří už znají zbrusu novou „jobovku“, kterou poslal do éteru v pondělí 1. února generální ředitel Ostravsko-karvinských dolů a.s. (OKD) Dale Ekmark na zasedání karvinského zastupitelstva. Do roku 2018 zeštíhlí nejznámější důlní společnost v Česku na polovinu a víc než 5 tisíc zaměstnanců tak zřejmě ztratí práci!

 Půjdeme do akce. Hovořili jsme s lidmi, které možná pošle na dlažbu společnost spoluvlastněná Bakalou
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Důl Paskov

Čerstvý padesátník Láďa, který právě vyfáral, to ale neví a špatnou zprávu, kterou se dozvídá, komentuje slovy: „Je to pořád dokola, takových zvěstí tu už bylo. Pravdu má Babiš, když říká, že to jsou zloději, kteří se nabalíkovali a nám to pak tady nechají vyžrat. Nevím, co mám vlastně dělat, jsem už tady 30 let. Pořád nás ještě utěšují, že není konec, a kdyby, tak nám asi pomůže stát,“ krčí rozpačitě rameny. Jeho kolegové technici a odboráři jsou už více v obraze a tvrdí, že nekompromisní prohlášení ředitele bylo vlastně ranou pod pás. Naprostá většina zaměstnanců společnosti, v níž má zprostředkovaně podíl i miliardář Zdeněk Bakala, se o jeho obsahu totiž dozvěděla až z médií.

Vedení OKD planě slibovalo a prý bylo i rozhazovačné

Odboroví předáci na dole Staříč, a vůbec v celých OKD, jsou pěkně naštvaní. Že budou muset v dohledné době na své šachtách skončit už dávno ví, avšak ještě před Vánocemi jim vedení společnosti prý dávalo určitou naději. „O tom, že se tady u nás  přestane těžit, se mluvilo i dříve. O definitivním konci však nepadlo zatím ani slovo, naopak v prosinci zástupci firmy ještě hovořili o nějakém dalším čase. Pro všechny by bylo lepší, kdyby k nám byli upřímní. Samozřejmě leccos si lze domyslet. Uhlí je u nás na Staříči ještě dost a kvalitního, ale musí se k němu vyhloubit delší cesty. Loni to bylo okolo sedmi a letos se plánuje už jen něco přes dva kilometry nových cest, a to něco naznačuje,“ uvádí místopředseda místních odborů a inspektor bezpečnosti práce Petr Vavroš.

Právě o tzv. dole Paskov se dvěma šachtami v obci Staříč se už dříve spekulovalo, že se mají utlumit v závěru letošního roku. Podle názorů odborářů a také několika dalších zkušených techniků ze Staříče by to tak údajně vůbec nemuselo být.

„Naši nynější majitelé investovali do technického vybavení až příliš. Možná, že to byl i záměr. Nová zařízení i náhradní díly se kupovaly z Německa, protože bývalý generální ředitel byl Němec a přitom by nám stačily, jako dříve, naše české výrobky, třeba od opavského Ostroje. Samozřejmě, že se pak neúměrně prodražil i servis. Dříve, když se platily za uhlí vyšší ceny, tak měla společnost miliardové zisky a vedení si vyplácelo tučné dividendy, ale na nákup nového technického vybavení si půjčovalo ohromné sumy,“ vysvětluje další z techniků, který se představil jako Jindřich.

Jednomu z letitých dispečerů na šachtě se zas nelíbí, jak vedení společnosti postupně rozprodávalo jednotlivé k dobývání velmi důležité servisní provozy, a to údajně svým spřízněným osobám. Ceny za služby od nových majitelů pak měly být daleko vyšší než v minulosti a těžbu uhlí v OKD ještě více prodražovaly.

Má ještě vedení OKD na sociální program?

Více zaměstnanců na dole Staříč si také myslí, že zahraniční vedení OKD by při rychlém ukončení těžby nemělo na vyplacení horníků podle sociálního programu, který vyplývá z kolektivní smlouvy mezi majiteli a zaměstnanci. „U našich lidí, kteří tady pracují řadu let, se počítá s jedenácti- nebo dvanáctiměsíčním odstupným. Šachta také není samoobsluha, kde se zhasne, zamkne a může se skončit. Doly musí mít odborný servis i po svém zániku a ten provozují stovky lidí, aby se zajistila bezpečnost, odvádění metanu, vody a podobně. Samozřejmě pak přicházejí na řadu i další ekologická opatření. Mnoho našich zaměstnanců si teď myslí, že vedení společnosti na to nemá finance,“ konstatuje místopředseda Vavroš a ještě doplňuje: „Horníci si ty peníze za léta dřiny určitě zaslouží, a pokud by je nedostali, tak se o nás ještě uslyší. Že by se nevyfáralo, jak o tom mluví pan Středula, to je jen jedna z možností, máme i další, údernější akce, ale ty nebudeme prozrazovat.“          

Tiskový mluvčí OKD a.s. Ivo Čelechovský se k celé záležitosti, po překvapivé zprávě ředitele Ekmarka, oficiálně vyjádřil: „Konkrétně přehodnocujeme naše možnosti v Důlním závodě 3 (Paskov) a na Důlním závodě 1 (lokality Lazy a Darkov). Dále se uvažuje o uzavření prostor, které byly nebo brzy budou vytěženy, jako je severní část důlního pole v Důlním závodě 2 (Důl ČSM). Chtěli bychom vytvořit štíhlejší organizaci, která bude udržitelná v novém prostředí dlouhodobě nízkých cen s uhlím. Naším cílem je, aby přeměna OKD byla dokončena do konce roku 2018. S ohledem na výše uvedené možnosti těžby i s ohledem na budoucí velikost OKD se jako ekonomicky udržitelný jeví počet zaměstnanců v rozmezí 5 až 6 tisíc.“

Někteří horníci státu věří jen částečně 

Zástupci státu, odborů i vedení společnosti OKD už mnohokrát o útlumu těžby jednali. Stanovisko české vlády i z posledních dnů je notoricky známé. Nenalévat do OKD další peníze a spíše vytvořit pro propuštěné horníky přijatelné sociální podmínky, hlavně pomocí rekvalifikací a také snahou jim rychle najít nové uplatnění. V tomto kontextu se už například pomalu realizuje projekt na vytvoření nové průmyslové zóny na Karvinsku (Nad Barborou), ve které by mělo najít práci až 2 tisíce lidí.

„Rekvalifikace jsou jistě užitečná věc, ale nejdůležitější je zajistit našim lidem zaměstnání. Nikdo z nich nechce zůstat na pracovním úřadě. Nebude to jednoduchá záležitost. Protože z horníků jen těžko někdo udělá jemné mechaniky nebo IT specialisty. V západoevropských státech ty útlumy dolů trvaly několik let za vydatné sociální pomoci státu,“ dodává ještě Petr Vavroš.

Další zásadní jednání vládní reprezentace s majiteli dolů na Ostravsku má proběhnout už příští měsíc. Podle názorů některých zainteresovaných osob by právě na něm měli vlastníci OKD zcela odkrýt své další skutečné záměry. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jan Štěpán

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Šíp v ČT vyprávěl politický vtip, lidé řičeli smíchy. Ale mělo to dohru

13:38 Karel Šíp v ČT vyprávěl politický vtip, lidé řičeli smíchy. Ale mělo to dohru

Martin Komárek se zase jednou přihlásil o slovo. A znovu to stálo za to. Baviče Karla Šípa v nadsázc…