Ransdorf a továrna na čokoládu. Otevřeli jsme za vás noviny

08.12.2015 7:55

Kauza komunistického europoslance Miloslava Ransdorfa, který společně se třemi Slováky chtěl údajně vybrat v Zürcher Kantonalbank stovky milionů eur a byl zatčen, je obestřena řadou nejasností. Dnes má europoslanec vše vysvětlovat spolustraníkům. Ve svém prohlášení Ransdorf uvedl, že chtěl pomoci zprostředkovat kontakt mezi bankou a významným klientem, s nímž banka nekomunikuje. Tvrdí, že peníze vybírat nechtěl.

 Ransdorf a továrna na čokoládu. Otevřeli jsme za vás noviny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Miloslav Ransdorf

Lidové noviny sestavily sedm neznámých, na které zcela jistě bude chtít znát nejen strana odpověď. Jednou z nich je otázka, proč se vůbec Ransdorf do švýcarské banky vypravil. „On sám tvrdí, že chtěl pomoci tajemnému V. H. zprostředkovat kontakt s bankou. Proč ale V. H., respektive jeho údajný manažer P. G., který byl spolu s Ransdorfem zatčen a jako jediný ve švýcarské cele zůstal, oslovil Ransdorfa, není zřejmé. Ani to, jak měl z případného úspěchu europoslanec, který byl v minulosti na štíru s penězi, profitovat,“ píší Lidové noviny.

Stejnou verzi jako Ransdorf má i podnikatel Juraj Hajdu, který byl v bance s europoslancem. „Nikdo není takový psychopat, aby si vyrobil falešné doklady a pokusil se převést takové obrovské sumy peněz. Klient se pokoušel komunikovat s bankou doporučenými dopisy a žádal je o odblokování účtu a dispozici k němu. Banka nereagovala, a tak náš partner (Guzmický – pozn. red.) požádal autoritu s diplomatickým pasem, aby obhájila zájmy českého občana,“ uvedl pro MF Dnes Hajdu.

Okolo Ransdorfových společníků také není příliš jasno. Jedním z nich má být bývalý starosta obce Ivanka pri Nitre Peter Guzmický. Dalším ze Slováků je právě výše zmíněný podnikatel Juraj Hajdu a třetím Attila D.

Podle Lidových novin je další neznámou výše částky, ke které se údajně Ransdorf chtěl dostat. Peníze v takové výši, hovoří se totiž o 350 milionech eur, se vybrat v hotovosti rozhodně nedají. „Kvůli pravidlům proti praní špinavých peněz je třeba vyšší výběry bankám hlásit předem. V Česku většinou nad částku sta tisíc korun. Převádět peníze mezi účty v této výši by ovšem v privátním bankovnictví možné bylo. Ale i pak by banka jak odesílatele, tak příjemce hlásila orgánům zabývajícím se praním peněz,“ konstatují noviny.

Největší neznámou je to, odkud miliony na kontě pocházejí. Spekuluje se totiž o tom, že má jít o dědictví po nacistickém pohlavárovi. Nejprve se však naopak hovořilo o tom, že jde o mrtvé účty po obětech holocaustu. MF Dnes, která o případu rovněž informuje, tak posměšně nazývá celou kauzu podle jednoho z filmů o strýčkovi a pohádkovém dědictví – jen příslušné jméno je jiné – Ransdorf a továrna na čokoládu. Podle matky podnikatele Hajdu byli muži s dědicem v kontaktu necelý rok a jde právě o peníze z čokoládovny. „Ty peníze, to je dědictví. Celý ten majetek mu odkázala jeho velmi bohatá teta, když zemřel její manžel v Brazílii, kde měl firmu Nestlé,“ řekla. Firma Nestlé však o žádné takové kauze neví.

České úřady mají prozatím velmi kusé informace. „Dokud švýcarští vyšetřovatelé nepožádají oficiálně o právní pomoc, nedostanou podrobnější informace ani resort spravedlnosti a příslušné státní zastupitelství,“ popisují další neznámou Lidové noviny.

A poslední dvě otázky souvisejí s komunistickou stranou. Jak totiž europoslance potrestat a co se stane komunistům jako takovým? Potrestat Ransdorfa lze pouze vyloučením ze strany, nelze jej zbavit mandátu. Stranu však podle analýzy LN kauza zasáhne minimálně. „Elektorát komunistů je stabilní a disciplinovaný, a ačkoliv jde o závažné pochybení alespoň z politického hlediska, věrní voliči stranu nepotrestají. Navíc Ransdorf je v podstatě solitér,“ uzavírají noviny.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…