Předseda Svobodných Libor Vondráček to označuje za pokračování politického stylu, který Češi dobře znají z vlastní historie: „Propaganda Fialy i Leyenové je naprosto totožná. Kdo je kritizuje, je ruská loutka… Podobnost s nadávkami do imperialistických živlů, amerických brouků a kulaků je zcela evidentní,“ uvedl Vondráček. Podle něj se z Evropské unie stává nedotknutelný politický projekt, který se brání jakékoli vnější i vnitřní kontrole, a místo věcné debaty nabízí jen urážky a nálepky.
Věříte, že příčinou (jednou z příčin) výpadku elektřiny byly obnovitelné zdroje?Anketa
Kritika Vondráčka míří nejen na Leyenovou samotnou, ale i na českou vládní reprezentaci, která podle něj „papouškuje bruselské fráze a hraje si na evropské lídry, zatímco doma drtí občany vlastními daněmi a regulacemi“. Výrok šéfky komise o tom, že hlasování o nedůvěře je „útokem ruských sil“, považuje předseda Svobodných za přímý útok na svobodu projevu a samotný princip parlamentní demokracie. „Primitivní nálepkování bez věcných argumentů je důkazem, že Ursula je jen arogantní úřednice, která pohrdá demokratickou kontrolou,“ dodal předseda Svobodných, který povede kandidátku SPD, Svobodných, Trikolory a PRO v Jižních Čechách.
Vondráček připomíná, že Svobodní na nebezpečné směřování EU upozorňují dlouhodobě – od covidové doby přes Green Deal až po snahy centralizovat daňovou a energetickou politiku. Podle něj nejde o ojedinělý exces, ale o systémový problém, ve kterém se Evropa mění na ideologický superstát, v němž má jiný názor nárok na existenci jen tehdy, pokud zůstane potichu. „To, že někdo vyvolá hlasování o důvěře, je legitimní politický nástroj. To, že za to dostane nálepku agenta nepřítele, je vizitka toho, jak hluboko současná evropská elita klesla,“ uzavírá Vondráček.
Výsledek hlasování přitom jasně ukázal rozdělení české politické scény. Opozice von der Leyenovou odmítla, vládní europoslanci ji podrželi. Kritika ale nyní míří i na samotný způsob, jakým se komise snaží své přežití obhájit: ne věcně, ale silou a strachem. Podle Svobodných právě to ukazuje, že EU v současné podobě potřebuje zásadní reformu – a pokud k ní nedojde, skončí jako další papírové impérium s prázdnými frázemi a hlubokou nedůvěrou voličů.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Výborný
Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Uživateli nejlépe hodnocený komentář
| 7 | 0
Další články z rubriky

5:30 Havel jim udělil milost. Pravda o únosu letadla z majora Zemana
PO STOPÁCH MAJORA ZEMANA Díl Mimikry ze seriálu 30 případů majora Zemana se proslavil písní Bič boží…
- 20:37 Loutkáře máte v Rusku, soptila Leyenová. Sype se jí prý i vlastní frakce
- 12:45 Poučování lůzy z festivalového luxusu. Holec zdraví Vary
- 13:12 Lidé nejsou čísla v Jurečkových tabulkách. Bobošíková představila plán pro důstojné stáří
- 18:03 Zaplaťte miliony a můžete „bydlet“. Šokující vývoj v ČR
- 12:40 A do mě se může? Zlá připomínka v kauze Turek a Rychlíková