„Šafránková, moje láska.” Zeman pro PL. Bělorusko? Mnozí padnou pod stůl

10.06.2021 15:44 | Reportáž

Prezident Miloš Zeman navrhl běloruské opozici, aby si v Praze otevřela kancelář. Hlava státu to řekla ParlamentnímListům.cz a Frekvenci 1 na palubě armádního letounu po skončení návštěvy Rakouska. Snahu senátora Fischera o zbavení funkce označil prezident za blbost. Došlo i na kauzu Dominika Feriho.

„Šafránková, moje láska.” Zeman pro PL. Bělorusko? Mnozí padnou pod stůl
Foto: Hana Brožková
Popisek: Prezident republiky Miloš Zeman

Anketa

Je zavedení covid pasů, bez nichž nepůjde cestovat či chodit na koncerty, příznakem totality?

74%
23%
hlasovalo: 15393 lidí
Během návratu z pracovní návštěvy Rakouska nám prezident Miloš Zeman poskytl krátký komentář k aktuálním tématům. Shrnutí samotné návštěvy Vídně prezident provedl již na tiskové konferenci se svým protějškem Alexanderem Van der Bellenem. Kritizoval Evropskou komisi, která se podle něho nemá chovat jako vláda a zpochybnil slávu ruského opozičníka Alexeje Navalného. Podle Zemana Navalnyj už před lety schválil anexi Krymu a podpořil ruské nacionalisty ještě výrazněji než prezident Putin.
 
Během návštěvy Vídně se Miloš Zeman setkal mimo svůj oficiální program i s bývalým spolkovým prezidentem Heinzem Fischerem a s exkancléřem Franzem Vranitzkým, s nimiž ho pojí letité přátelství. 
 
Na palubě armádního speciálu cestou do Prahy pak prezident pro ParlamentníListy.cz a Frekvenci 1 mimo jiné zavzpomínal na zesnulou filmovou hvězdu Libuši Šafránkovou.
 
„Byla to moje platonická láska, před mnoha a mnoha desítkami let. Samozřejmě jí pošlu věnec na pohřeb. Je mi nesmírně líto, že odešla,“ konstatoval prezident.
 
Prezident Miloš Zeman a prezident Rakouska Alexander Van der Bellen (foto: Radim Panenka, PL)
 
 
Zemana jsme se ptali i na aktivitu některých senátorů v čele s Pavlem Fischerem. Ten totiž tvrdí, že prezident není schopen vykonávat svůj úřad a chtěl by ho na základě článku 66 Ústavy zbavit pravomocí. „Odpověď bude velmi stručná. Blbostmi se nezabývám,“ vypořádal se Zeman s dotazem.
 
Podobně prezident vnímá i hlasování Evropského parlamentu k údajnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. Europoslanci totiž vyzvali Evropskou komisi, aby posoudila nezávislost českých orgánů vůči Babišovi. „Víte, že je to právně nezávazné usnesení, takže v každém případě ho neberu příliš vážně,“ uvedl prezident republiky.
 
Poprvé se veřejně vyjádřil ke svému nedávnému jednání s představitelkou běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou, která před rokem kandidovala na prezidentský post proti tamnímu vůdci Alexandru Lukašenkovi, jemuž svět vyčítá, že volby zfalšoval ve svůj prospěch.
 

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky
 
„Bylo to přátelské setkání a já jsem jí mimochodem navrhnul, jestli by běloruská opozice neměla mít v Praze styčnou kancelář, protože by to asi bylo dobře,“ prozradil na palubě prezidentského speciálu.
 
Krátké vyjádření poskytl Zeman i ke kauze exposlance TOP 09 Dominika Feriho. „Bohužel, pan Fischer a pan Feri mají společné to, že v obou případech odpovídám, že blbostmi se nezabývám. Ale protože jste to vy, dodal bych, že mám velmi rezervovaný postoj ke hnutí MeToo,“ reagoval Miloš Zeman na odhalení, že se Feri měl údajně dopouštět sexuálního násilí.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pirát čekal zvolení. Nic. Tak píše pravdu o straně

11:12 Pirát čekal zvolení. Nic. Tak píše pravdu o straně

Piráti v současné době vyjednávají o účasti na vládě. Jejich pozice ovšem se čtyřmi poslanci není si…