Škodíte dětem! Totálně. Lékaři zdrtili vládu za školy. Dodali data

12.05.2021 11:54

V souvislosti s opatřeními vlády proti šíření covidu se asi nejvíce diskutuje o uzavření škol. České děti byly doma nejdéle z celé EU a zaznívala kritika, že vláda vlastně nikdy nedokázala předložit data, která by prokazovala, že zrovna ve školách dochází k zásadnímu šíření viru.

 Škodíte dětem! Totálně. Lékaři zdrtili vládu za školy. Dodali data
Foto: archiv redakce
Popisek: Škola, ilustrační foto
reklama

Nyní, když má dojít k otevření škol a některé expertní skupiny stále varují před jeho předčasností, vydali společné stanovisko odborníci z nejpovolanějších - lékaři z České pediatrické společnosti, Odborné společnosti praktických dětských lékařů a Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost.

Pediatrické kapacity zkonstatovaly, že v ČR byla školní docházka omezena již velmi dlouho. V současné debatě, když je rozvolňování zpochybňováno, musí podle nich zaznít několik zásadních informací.

„Dostupná data z publikovaných zahraničních studií i data česká svědčí o tom, že přenos viru ve školách přispívá jen zcela okrajově k celkovému epidemiologickému riziku v populaci,“ zdůrazňují.

Proti tomu stojí množství negativních vlivů, které má omezování výuky na dětský organismus, jeho psychosociální vývoj, ale i somatické zdraví.

„Apelujeme na politické představitele, aby obnovení prezenční výuky považovali za absolutní prioritu při rozhodování o rozvolnění protiepidemických opatření,“ nabádají experti. Zejména v případě, že by vláda volila, které aktivity uvolnit dříve, by měla uvážit, že dětské zdraví je pro společnost větší hodnotou než ekonomické či politické argumenty, které by případně hájily přednostní rozvolnění jiných aktivit.

„Nyní rozhodujeme nikoliv o příštích několika měsících, ale o úrovni vzdělanosti a tělesném i duševním zdraví celé příští generace občanů naší země,“ píše se dále ve společném stanovisku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tak a hotovo. Pavel Novotný se vztekal a bude znova: ODS se ozvala

19:31 Tak a hotovo. Pavel Novotný se vztekal a bude znova: ODS se ozvala

Pavel Novotný, svérázný politik ODS a starosta pražských Řeporyjí, do Sněmovny definitivně kandidova…