„Snad mě nezavřou.“ Janek Ledecký o novém šílenství. Reagovat musel i Stanislav Křeček

16.09.2021 20:21

Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler poukázal, jaké problémy mohou čekat zaměstnavatele jen za to, že budou poptávat zaměstnance bez uvedení názvu pracovní pozice ve více pohlavích. Odkázal se přitom na případ lékařky, jež na internetu napsala, že hledá „zubní instrumentářku“, což úřady nenechaly být. Neuvedla totiž „jiná možná pohlaví kandidáta“ a nepomohlo jí ani to, že je tato profese v ženském rodě i v zákoně. Šmucler příspěvkem vyděsil nemálo komentujících včetně zpěváka a skladatele Janka Ledeckého. „Budu pořádat konkurz na Ofélii a Gertrudu do Hamleta,“ hrozí se, jak ženské role formulovat, aby jej „nezavřeli“. Klidného případ nenechal ani ombudsmana Stanislava Křečka.

„Snad mě nezavřou.“ Janek Ledecký o novém šílenství. Reagovat musel i Stanislav Křeček
Foto: Repro Facebook
Popisek: Zpěvák Janek Ledecký

Anketa

Je Andrej Babiš mladší obětí svého otce?

21%
62%
hlasovalo: 71684 lidí
Přestože je zubní instrumentářka povolání uvedené v ženském rodě v zákoně a stejně tak v ženském rodě je i název školního vzdělávacího programu na toto povolání, při uvedení názvu povolání zaměstnavatelem v tomto znění mohou přijít nemalé problémy.

Své o tom ví i lékařka, která na internetu podle Šmuclera uveřejnila, že hledá „zubní instrumentářku“. „Stát jí hrozil pokutou milion korun a nakonec potrestal ‚napomenutím‘. Neuvedla jiná možná pohlaví kandidáta,“ líčí šéf České stomatologické komory, jak vše dopadlo.

Jelikož je profese v ženském rodě i v zákoně, rozhodl se nenechat trest jen tak být. „Půjdeme do sporu, nemá smysl se dát šikanovat – možná je to i politická kampaň. Z daní si platíme lidi, kteří nám otravují život zjevnými nesmysly,“ uvedl Šmucler.

Jednání úřadů zneklidňuje nejen stomatology. Advokátka Jana Zwyrtek Hamplová věc hodnotí jasně. „Neuvěřitelné,“ podivuje se.

Jasný názor má na konání úřadů rovněž veřejný ochránce práv Stanislav Křeček, míní, že bychom měli „takové šikanování odmítnout“.

Jsou ale i pracovní nabídky, které se budou v několika pohlavích tvořit nelehko. Problém bude mít i skladatel a zpěvák Janek Ledecký – čeká jej totiž opravdu dosti nelehký úkol. „Budu pořádat konkurz na Ofélii a Gertrudu do Hamleta,“ zhrozil se. Jak takovou nelehkou situaci vyřešit, se snažil zjistit u ostatních v diskusi. „Poradí mi někdo, jak to mám formulovat, aby mě nezavřeli?“ tázal se.

A jedna z uživatelek Ledeckému dává poměrně jasný návod, koho zkontaktovat, aby nebyly problémy s českými úřady. „Snad by to vědělo Alžbětko?“ naznačila mu diskutující, že by mohlo poradit nebinární aktivistko, které se necítí ani jako muž, ani jako žena.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivan David vysvětluje: Kurze odstřelili? Vadily názory na migraci. Byl najat muž na špinavou práci. Za ohromné peníze

9:23 Ivan David vysvětluje: Kurze odstřelili? Vadily názory na migraci. Byl najat muž na špinavou práci. Za ohromné peníze

Poslanec Evropského parlamentu Ivan David (SPD) sepsal komentář o hluboké nenávisti „hluboké unie“ a…