„Souložení na pracovním stole…“ Pražská starostka si prý tajně nahrávala úředníky

04.09.2019 11:41

ParlamentníListy.cz získaly poměrně zásadní informace, které se týkají městské části Prahy 10. Té se věnujeme pravidelně. Informovali jsme o nepořádku, rozdělování placených funkcí neúspěšným kandidátům, ale i o řadě dalších témat. Nyní se nám do rukou dostal otevřený dopis, jehož autorkou je letitá pracovnice téhle vršovické radnice. Dopis obdrželo hned několik významných politiků městské části.

„Souložení na pracovním stole…“ Pražská starostka si prý tajně nahrávala úředníky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Renata Chmelová (VLASTA), zastupitelka Prahy 10

Martina Floriánová, vedoucí odboru hospodářské správy Prahy 10, podle svých slov na tomto úřadě pracovala dlouhých čtrnáct let. Poslední dny a události ji však vedly k definitivnímu rozhodnutí úředničinu opustit. Pro tento krok a jeho vysvětlení zvolila netradiční cestu, formu otevřeného dopisu. Mezi jeho adresáty jsou například Filip Humplík z ODS, předseda výboru pro životní prostředí a infrastrukturu Milan Maršálek, radní Prahy 10 Lucie Sedmihradská nebo tajemník Prahy 10 Martin Slavík. Samozřejmostí je i starostka a senátorka v jednom Renata Chmelová.

Anketa

Jste pro zachování sochy maršála Ivana S. Koněva na původním místě v Praze 6?

95%
5%
hlasovalo: 28287 lidí
Vzhledem k tomu, že ParlamentníListy.cz dopis získaly, můžeme citovat celkem závažná obvinění. Pro zachycení atmosféry na radnici budou vypovídající.

„V atmosféře trvalé snahy paní starostky o hledání jakýchkoli záminek k prozatím neúspěšnému odvolání tajemníka úřadu městské části Ing. Martina Slavíka, kterého si osobně velmi vážím, došlo v mém případě k situaci, kdy jsem, jako zaměstnanec úřadu městské části, byla starostkou zatahována do her směřujících k bezohlednému prosazování jejích osobních zájmů a animozit. Tajemník úřadu byl dokonce starostkou vyzván k mému odvolání a následnému ukončení pracovního poměru pod pohrůžkou jeho vlastního odvolání z funkce,“ uvádí zmíněná vedoucí odboru hospodářské správy Prahy 10 Martina Floriánová.

V další pasáži dokonce neváhá popsat až šokující skutečnosti, které jsou spojeny přímo se starostkou – senátorkou Chmelovou.

„Byly mimo jiné použity praktiky, při kterých si starostka jednání se zaměstnanci úřadu tajně nahrávala, s čímž byli účastníci seznámeni až v průběhu jednání, byl na ně vyvíjen nátlak a bylo jim vyhrožováno osobními důsledky,“ dodává Floriánová.

Právě toto obvinění se ParlamentníListy.cz snažily ověřit. Jeden z politiků se kysele pousmál s tím, že neví, jestli jí (starostce) šlo o nahrání soulože na stole nebo jestli se mělo jednat o podklad pro možný nátlak. „Každopádně je to neuvěřitelné, co paní Floriánová napsala,“ dodal s tím, že dopis četl raději dvakrát.

Sama odcházející úřednice následně vysvětlila, že „svou práci jsem jako loajální úředník ráda vykonávala 14 let bez ohledu na to, jaké bylo aktuální politické vedení městské části. V poslední době jsem zejména pracovala pro Městskou část Praha 10 na zásadních projektech, jako je rekonstrukce radnice, dále úspora nákupu el. energie burzovními obchody atd.

Vzniklou atmosféru a stávající pracovní prostředí považuji za natolik lidsky nedůstojné, že zde nemohu nadále vykonávat svou práci, ohledně, které m. j. právě proběhlá finanční kontrola z MHMP, neshledala žádná závažná pochybení,“ uzavřela s poděkováním a také s přáním zachování životního optimismu.

Dopis rozhodně nezůstal bez odezvy. Reagovala přímo starostka a senátorka Chmelová. Také její reakci z konce srpna mají ParlamentníListy.cz k dispozici a pasáže publikujeme bez redakčních zásahů.

Anketa

Jakou roli sehrál ruský národ v dějinách Československa a České republiky?

hlasovalo: 14206 lidí
„Nehledejte tedy, prosím, za mým jednáním nic osobního. Mým zájmem v pozici starostky městské části je dobré fungování Úřadu městské části tak, aby mohl sloužit občanům městské části. Proto, když jsem zjistila závažné skutečnosti, které ohrožovaly majetek městské části a které by dokonce mohly naplňovat skutkovou podstatu některých trestných činů, musela jsem tedy jako starostka, která podle zákona stojí v čele úřadu městské části a je tak odpovědná morálně, osobně a politicky i za hospodaření s majetkem městské části, konat příslušné kroky,“ konstatuje Renata Chmelová a dodává: „Pokud bych se ještě měla zastavit u tvrzeného vyhrožování trestním oznámením, je třeba říci, že v rámci komunikace s panem tajemníkem ani s nikým jiným, jsem trestním oznámením nikdy nevyhrožovala. Pouze jsem konstatovala, že mnou zjištěné skutečnosti jsou natolik závažné, že budu nucena trestní oznámení směřované na konkrétní osoby podat.“

K tématu tajného nahrávání úředníků se starostka nikterak nevyjádřila.

Naše redakce ve středu ráno oslovila také pisatelku shora uvedeného otevřeného dopisu Martinu Floriánovou. Do vydání materiálu její odpovědi nedorazily.

Část reakce starostky Chmelové:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tomáš A. Nový

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman brutálně rozdráždil chvilkaře, 17. listopadu bude pořádně horko. K Babišovi řekl toto...

21:02 Zeman brutálně rozdráždil chvilkaře, 17. listopadu bude pořádně horko. K Babišovi řekl toto...

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek opět promluvil k českým divákům na TV Barrandov o svých názorech na…