„Svět není připraven na ukrajinskou statečnost!“ Naštvaný Zelenskyj. To tu ještě nebylo

26.05.2022 7:34 | Ze sítí

„Ukázalo se, že svět není připraven na ukrajinskou statečnost.“ Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opět promluvil ke světu i ke svému národu. Rozzlobil se na svobodný svět za to, co slyšel na jednání Světového ekonomického fóra v Davosu. Zvláštní pozornost věnoval slavnému exministrovi zahraničí Henrymu Kissingerovi, na kterém nenechal nit suchou.

„Svět není připraven na ukrajinskou statečnost!“ Naštvaný Zelenskyj. To tu ještě nebylo
Foto: Screen FB Volodymyra Zelenského
Popisek: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinský prezident poznamenal, že 24. února 2022, kdy ruský prezident Vladimir Putin nařídil rozpoutat válku proti Ukrajině, někteří lidé vůbec nebrali v potaz, že by se Ukrajina mohla začít bránit a navíc bránit úspěšně. „Ukázalo se, že svět není připraven na ukrajinskou statečnost,“ uvedl doslova Zelenskyj.

Anketa

Jste pro razantní navýšení výdajů na obranu?

3%
95%
hlasovalo: 44405 lidí

Poznamenal, že se kde kdo zabývá tím, co si možná přeje Rusko, co se v Rusku děje a co Rusko udělá, ale o Ukrajinu se v tomto směru hodně lidí vůbec nezajímalo.

„Bez ohledu na to, co ruský stát dělá, vždy se najde někdo, kdo říká: berme v potaz jeho zájmy. Letos v Davosu to bylo slyšet znovu. Navzdory tomu, že Ukrajinu zasáhly tisíce ruských raket. Navzdory desetitisícům zabitých Ukrajinců. Přes Buču a Mariupol atd. Přes zničená města. A to navzdory ‚filtračním táborům‘ vybudovaným ruským státem, ve kterých se zabíjí, mučí, znásilňuje a ponižuje jako na běžícím páse,“ rozzlobil se Zelenskyj.

Ukrajinský prezident dal najevo, že se mu ani trochu nelíbí, jak o ruském vpádu mluví slavný americký exministr zahraničí Henry Kissinger, který naznačil, že by se Ukrajina měla vzdát části svého území ve prospěch Ruska. V zájmu udržení stability v Evropě.

„Zdá se, že kalendář pana Kissingera neukazuje rok 2022, ale 1938, a on si myslel, že nemluví k publiku ne v Davosu, ale v tehdejším Mnichově,“ nebral si Zelenskyj servítky v narážce na Československo, o jehož rozbití rozhodli spojenci na podzim 1938, aby uklidnili Adolfa Hitlera. „Mimochodem, ve skutečném roce 1938, kdy rodina pana Kissingera utíkala z nacistického Německa, mu bylo 15 let a všemu dokonale rozuměl. A nikdo od něj tehdy neslyšel, že je třeba se přizpůsobit nacistům, místo aby před nimi utíkal nebo s nimi bojoval,“ doplnil Zelenskyj.

Anketa

Jste pro schválení „manželství pro všechny“?

3%
95%
hlasovalo: 16161 lidí

Kissinger se narodil jako Heinz Alfred Kissinger v bavorském městě Fürth do židovské rodiny. Po nástupu nacistů k moci židovská rodina raději prchla ze své vlasti.

Zelenskyj zdůraznil, že radám podobného typu nebude naslouchat.

„Za všemi těmito geopolitickými spekulacemi těch, kteří Ukrajině radí, aby Rusku něco rozdala, tito ‚velcí geopolitici‘ nikdy nechtějí vidět obyčejné lidi. Obyčejné Ukrajince. Miliony těch, kteří skutečně žijí na území, které navrhují vyměnit za iluzi míru. Vždy musíte vidět lidi. A pamatujte, že hodnoty nejsou jen slovo,“ pravil Zelenskyj.

V Davosu, v parlamentech Lotyšska, Polska, Slovenska, v Kongresu USA i jinde, Zelenskyj v on-line vystoupeních promlouvá proto, aby všem připomněl, že kvůli ruské válce proti Ukrajině trpí obyčejní Ukrajinci a pokud je něco třeba brát v potaz, tak je to právě utrpení těchto lidí a ne zájmy Ruska.

S rakouským kancléřem Karlem Nehammeremem prý debatoval také o nabídce, že se Rakousko postará o část zraněných ukrajinských vojáků.

„Dnes jsem také mluvil s prezidentem Libérie. Hlavním tématem rozhovoru byla protiakce na potravinovou krizi vyvolanou Ruskou federací. Vyjádřil jsem vděčnost za podporu naší suverenitě a územní celistvosti, zejména na platformě OSN,“ prozradil Zelenskyj.

Zdůraznil také, že situace na východě Ukrajiny zůstává složitá a Ukrajina potřebuje veškerou dostupnou pomoc, především dostatek zbraní a střeliva. „Stále potřebujeme pomoc partnerů, zejména zbraně. Totální pomoc! Žádné výjimky, žádná omezení. Dostatek zbraní pro dosažení vítězství. O tom mluví ti, kteří si lidí opravdu váží,“ upozornil ukrajinský prezident. „A jsem vděčný všem, kteří o tom mluvili. I v Davosu. Kdo o tom mluví v médiích a v hlavních městech předních zemí. Navzdory tlaku všech, kteří uvízli ve 20. století, kdy byly zájmy národů skutečně často vyměněny za pokusy uklidnit choutky diktátorů,“ doplnil.

Nakonec prozradil, že předal dalších 144 vyznamenání a složil poklonu všem, kteří dál brání Ukrajinu.

Pak už se jen tradičně rozloučil.

„Sláva Ukrajině.“

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

Co byste řekla na pražskou koalici ODS a ANO?

Vypadá to totiž, že se váš lídr, kterého jste tak vehementně prosazoval, byť jste byl proto často mnohým smích, se s nikým jiným asi nedohodne

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prezidentský výzkum: Babiš nevyhrává. Voliči pozvedli Němcovou i podnikatele Březinu

21:16 Prezidentský výzkum: Babiš nevyhrává. Voliči pozvedli Němcovou i podnikatele Březinu

ParlamentníListy.cz mají k dispozici výsledky aktuálního šetření agentury Phoenix research k prezide…