Svobodná Evropa: Ruská propaganda lže. Nejsme zběhové, chceme bojovat dál. Zahajujeme hladovku, říkají prý ukrajinští vojáci v Rusku

7.8.2014 12:36 odp.

Někteří z ukrajinských vojáků, kteří v minulých dnech přešli hranice do Ruska, začali na prostest proti své současné situaci držet hladovku. Informoval o tom jeden z příslušníků jednotky, která se z doposud nejasných důvodů dostala na ruské území. Zejména jim prý vadí, že jsou prezentováni jako zběhové, kteří se Rusům dobrovolně vydali.

 Svobodná Evropa: Ruská propaganda lže. Nejsme zběhové, chceme bojovat dál. Zahajujeme hladovku, říkají prý ukrajinští vojáci v Rusku
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Předák setniny křičí: „Sláva Ukrajině.“

Skupina čítající 192 ukrajinských vojáků se již ve středu vrátila přes hranice zpět na Ukrajinu, jak oznámil mluvčí ruské Pohraniční stráže. Ještě předtím, hned v pondělí, kdy přibližně 438 ukrajinských vojáků překročilo hranici do Ruska, se zpět vrátilo 180 ukrajinských vojáků. V Rusku by tak mělo zbývat ještě 65-70 ukrajinských vojáků, jak píše server Rádia Svobodná Evropa.

Celý text v angličtině ZDE.

Ukrajinští vojáci okamžitě odmítli zprávy ruských médií, že zběhli do Ruska z válčícího východu Ukrajiny. Rovněž odmítli fakt, že chtěli opustit Ukrajinu a deklarovali vůli se do své země vrátit. Příslušník zajaté jednotky, poručík Andrej Hryschenko informoval, že ruská Federální bezpečnostní služba se pokoušela ukrajinské vojáky naverbovat, ti ale odmítli. Dodal, že má z toho, že se jeho vojáci dostali do Ruska, smíšené pocity a kritizoval velitele jednotky za to, že vojáky do Ruska zavedl. Dokonce o něm prohlásil, že je zločinec.

Na protest proti tomu, co se kolem nich začalo dít, tedy ukrajinští vojáci, kteří stále jsou v Rusku, vyhlásili hladovku.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jav

Chcete být prezidentem

Zajímalo by mě, jak hodnotíte stávající vládu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nelíbí se vám to? Buch to Strakovce na dveře, ať si vláda počte! Skálův nápad, na který stačí málo

9:02 Nelíbí se vám to? Buch to Strakovce na dveře, ať si vláda počte! Skálův nápad, na který stačí málo

Každý týden přibít na vrata Strakovy akademie další a další výtky, které lidé proti současnému vládn…