„Ta éra je pryč.“ Švihlíková vysvětlila, jaká je potřeba změna. A kdo jí brání

23.09.2025 17:15 | Monitoring

„Dominuje zde přesvědčení, že se musíme hrbit,“ říká ekonomka Ilona Švihlíková a v přednášce pro spolek Svatopluk hovořila na téma ekonomické suverenity a překážek, které k ní České republice stojí v cestě. Zkritizovala závislost na nadnárodních firmách, jednostrannou strukturu exportu i slabou schopnost státu vybírat daně. Slovo dodala i k potravinové soběstačnosti.

„Ta éra je pryč.“ Švihlíková vysvětlila, jaká je potřeba změna. A kdo jí brání
Foto: Repro: YouTube
Popisek: Přednáška Ilony Švihlíkové o ekonomické suverenitě

Ilona Švihlíková se ve svém vystoupení věnovala tématu ekonomické suverenity, kterou chápe jako schopnost státu nezávisle určovat hospodářskou politiku bez vnějšího nátlaku. Podle ní jde o pojem, který dnes nabývá na významu, protože se svět odklání od globalistického uvažování a stále více zemí usiluje o posílení své soběstačnosti. Dokládají to podle ní například státy BRICS.

„Trend je tak významný, že dokonce i organizace, která ze všech sil ekonomickou suverenitu nenávidí, Mezinárodní měnový fond, byla nucena přiznat, že je to koncept, který se rozvíjí zejména díky nástrojům průmyslové politiky a že dnes vidíme velkou snahu zemí o posílení své ekonomické suverenity,“ uvedla Švihlíková.

„Éra spoléhání se na nadnárodní instituce je pryč. To jen u nás ještě pořád dominuje přesvědčení, že se musíme hrbit a být rádi. Není tomu tak. Drtivá většina světa je nespokojena se svou pozicí v mezinárodní dělbě práce a bude dělat ledasco, aby ji změnila,“ dodala ekonomka.

Monetární suverenita

Jak Švihlíková vysvětlila, ekonomickou suverenitu lze vnímat v několika kategoriích. První z nich je monetární suverenita neboli existence vlastní centrální banky a měny schopné reagovat na šoky prostřednictvím kurzového kanálu. Švihlíková zdůraznila, že přijetím eura tato možnost končí a že kurzové přizpůsobení se šokům je spravedlivější než úpravy mezd a cen, které nejvíce postihují chudší vrstvy obyvatel. Vlastní měna proto podle Švihlíkové není důležitá jen symbolicky, aby Česká republika měla vlastní mince a bankovky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Markéta Gregorová byl položen dotaz

A co další produkty?

Děkuji za vaši snahu řešit problém, že pokud si lidé něco koupí, musí mít jistotu, že o to nepřijdou jen proto, že se to přestane vyplácet vydavateli (vaše slova, s kterými úplně souhlasím). Jen vy mluvíte jen o hrách. Týká se to i programů, které si zakoupíte třeba do počítače? A neukazuje přístup ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

20:31 „Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) se v pátek 26. června 2026 během dvoudenní konferen…