„Takhle to snad naposledy napsali Němci.“ Výzva k udávání zničena u Xavera

22.4.2022 9:33 odp.

„Tady se každý bojí Ruska. Ale někteří lidé se chovají jako Rusko,“ ukázal prezident České stomatologické komory Roman Šmucler směrem ke skupině lidí, která své názorové oponenty označuje za „dezinformátory“ a chce je umlčet. V rozhovoru pro XTV podotkl, že jsme to už mohli vidět například během covidové epidemie. Nyní však došlo k přitvrzení v podobě vyzývání od vlády k „nahlašování“ spoluobčanů. „Já jsem tomu nevěřil… Tohle je parodie,“ nechápe Šmucler. K tématu dezinformací vynesl nepříjemnou spojitost s StB.

„Takhle to snad naposledy napsali Němci.“ Výzva k udávání zničena u Xavera
Foto: Repro CNN Prima News
Popisek: Šéf České stomatologické komory Roman Šmucler

Anketa

Zaslouží si ředitel BIS Michal Koudelka státní vyznamenání?

2%
95%
hlasovalo: 42263 lidí
Šmucler v pořadu „Podtrženo, sečteno“ na XTV.cz v debatě s moderátorem Lubošem Xaverem Veselým okomentoval i francouzské politické šarvátky před druhým kolem tamních prezidentských voleb, jehož se bude účastnit současný francouzský prezident Emmanuel Macron a jeho protikandidátka Marine Le Penová, která se s ním utkala již při předešlých volbách. Během jedné z debat Macron do Le Penové šel i s tvrzením o její snaze o závislost na Putinovi.

„Kupodivu dnes zrovna vyšla v rámci Evropské unie čísla o inflaci a Francie je na tom skoro nejlépe. Takže je to taková sekundární věc – ve Francii; ty důsledky války jsou tam jedny z nejmenších. Zcela logicky, protože je daleko od Ruska. Kdyby se řešilo, jestli Macron skutečně splnil to, co před pěti lety sliboval, kdyby se řešilo, jak jsou lidé spokojení s ekonomickou situací, tak by v prvním kole byla proti Macronovi drtivá většina lidí,“ mínil známý stomatolog.

Rozhodující podle něj mají být hlasy komunistického kandidáta Jeana-Luca Mélenchona.

K případu z jedné z pražských základních škol, kde během výuky v minulém týdnu učitelka českého jazyka žákům osmé třídy vykládala o dění na Ukrajině zprávy, jež se podobají propagandě ruských státních médií a tvrdila například, že byli Rusové v doněcké a luhanské oblasti „likvidováni jenom proto, že to byli Rusové“ a že se v Kyjevě „nic neděje“, padlo od Šmuclera vyjádření ke článku novinářky Apoleny Rychlíkové, tvrdící, že nejde o ojedinělý případ.
 
„Náchylnost učitelů k dezinformacím není ojedinělá. Namístě je prevence i důraz na důležitost profese,“ zněl titulek článku novinářky.

„Apolena Rychlíková je aktivistka. Mne spíš děsí, jak ti aktivisté přecházejí na ten slovník ‚dezinformace‘. Já ze začátku upozorňoval, že je to termín StB a že vlastně je to taková snaha zašlapat protivníky. A přišlo mi to takové nebezpečné, děsivé,“ podotkl Šmucler.

K tématu „dezinformací“ připojil vzpomínku na covidové období. Česká televize by podle něj měla nyní jako logo používat hlavu profesora Flegra, který během epidemie častokrát šířil chmurné předpovědi dosahující až téměř apokalyptických rozměrů, jež se ovšem ve valné většině ani zčásti nevyplnily a například po příchodu omikronu nedošlo na kolaps státu, který Flegr předvídal.

Podle Šmuclera se dnes hodně, často i vzdělaných, lidí napojilo na zdroj opravdových dezinformací, k čemuž je podle jeho pozorování přivedla nevyváženost ČT a ČRo.

U dezinformací debata zůstala a Šmucler okomentoval vládní výzvu k „nahlašování“ spoluobčanů. „Nahlásit dezinformace není práskačství. Možná ti není příjemné někoho ‚nahlašovat‘, uvědom si ale, že lži ve veřejném prostoru jsou nebezpečné. Na dezinformace upozorni standardním způsobem na dané sociální síti, trestné činy neváhej nahlásit Policii ČR,“ vyzývá vláda občany k bdělosti.

„Já tomu nemohu uvěřit. Myslel jsem si, že je to nějaká legrace. Tak jsem si najel na ten web. Tam je opravdu logo Úřadu vlády, ačkoli nemohu potvrdit, je-li falešné, protože stále doufám, že je to fake… Náš stát se zesměšňuje. Dostává se do roviny parodie,“ nechápe prezident České stomatologické komory. V Česku už podle něj vznikl na hledání dezinformací celý „průmysl“.
 
„Tohle je vláda, kterou si zvolili novináři. Mainstreamová média si přála, aby byl Petr Fiala premiérem,“ dodal též s tím, že se podle jeho názoru současný kabinet nesetkává s příliš tvrdou kritikou ze strany médií.

Nyní však situace dle Šmuclera došla do bodu, který stěží nepřitahuje vzpomínky na komunistickou totalitu a v některých ohledech vláda komunistický aparát i předběhla. „Tohle snad ani komunisti nikdy nedali do novin… Takhle to snad naposledy napsali Němci,“ poznamenal.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

COVID-19

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pekarová v Rakousku: „Nesmíme podléhat závěru, že sankce bolí víc nás než Rusko.“ To prý trpí, jen to maskuje propagandou

20:10 Pekarová v Rakousku: „Nesmíme podléhat závěru, že sankce bolí víc nás než Rusko.“ To prý trpí, jen to maskuje propagandou

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) se v rakouském Grafeneggu zúčastni…