„To dle zákona nejde.“ Odstavení Zemana: Senátoři ostře narazili

03.06.2021 8:01

Prezident Miloš Zeman se znovu ocitl pod palbou. Senátor Pavel Fischer s kolegy ze Zahraničního výboru horní komory Parlamentu chce prezidenta zbavit funkce jinou cestou než žalobou pro velezradu. Senátoři z výboru konstatovali, že prezident již není schopen vykonávat úřad, jelikož se neorientuje v prostoru a v čase. Tato cesta zvolená senátorem Fischerem má však několik úskalí. Na jedno z nich upozorňuje předseda Ústavního soudu ČR Pavel Rychetský a další významní právníci.

„To dle zákona nejde.“ Odstavení Zemana: Senátoři ostře narazili
Foto: Hana Brožková
Popisek: Prezident republiky Miloš Zeman se zúčastnil slavnostního ceremoniálu podpisu přihlášky České republiky na XXIV. zimní olympijské hry 2022 v Pekingu

Senátor Pavel Fischer a jeho kolegové ze Zahraničního výboru horní komory mají za to, že prezident Miloš Zeman již není schopen vykonávat svůj úřad a z toho důvodu může být výkon funkce pozastaven – podle článku 66 Ústavy České republiky. V takovém případě pravomoci prezidenta dočasně vykonávají předseda vlády a předseda Poslanecké sněmovny, případně předseda Senátu.

Anketa

Vážíte si exprezidenta Václava Klause?

37%
32%
hlasovalo: 18564 lidí

Pokud má být uplatněn článek 66, musí se na tom shodnout obě komory Parlamentu buď na společné schůzi, nebo na jednání každé z nich. Obě komory musí přijmout naprosto shodné prohlášení o tom, proč prezident není schopen vykonávat svou funkci. Podle právníka Jana Kalvody stačí, aby bylo usnesení přijaté prostými většinami v obou komorách. Upozornil na to server Seznam Zprávy.

V případě podání žaloby na prezidenta pro velezradu se na ní obě komory Parlamentu musí shodnout ústavní většinou.

Fischer tvrdí, že prezident Miloš Zeman se neorientuje v prostoru a v čase a není schopen rozlišit utajované a neutajované informace. Opírá svůj názor o prezidentovo vystupování v kauze Vrbětice.

Senátor Václav Láska se rozhodl popsat, co přesně by to znamenalo.

„Pro takový případ však prezidentovi mandát nezaniká. Má ho dál, pouze jeho pravomoci přebírá z části premiér a z části předseda Sněmovny. A to jenom dočasně. Přesněji do doby, než se buď Parlament usnese na tom, že prezident už schopen vykonávat úřad je, nebo pokud prezident uspěje u Ústavního soudu a ten mu pravomoci vrátí,“ napsal Láska.

Václav Láska promlouvá

Mgr. Václav Láska

  • BPP
  • Tento profil nevytvořil Václav Láska, proto zde není aktivní
  • senátor

Stávající předseda Ústavního soudu ČR Pavel Rychetský a významné právní kapacity Tomáš Langášek, Tomáš Herc a Petr Mlsna v komentáři k Ústavě ČR z roku 2015 upozorňují, že při aplikaci tohoto článku základního zákona státu nebude snadné najít shodu na tom, zda je prezident schopen vykonávat úřad.

„Komory Parlamentu nemohou odůvodnit přijetí usnesení podle komentovaného ustanovení toliko nesouhlasem se způsobem, jakým prezident republiky vykonává své pravomoci, resp. věcnými výhradami k němu,“ stojí v textu uznávaných právnických kapacit.

Poslanec Marek Benda k tomu poznamenal, že článek 66 byl přijímán pro případ, že bude prezident zdravotně indisponován, nikoli k vedení ústavní války s ním.

„To se tam psalo pro případy, že prezident bude po mrtvici neschopen se vzdát funkce, ale přesto fakticky neschopen funkci vykonávat. Nepsalo se to tam na válku s prezidentem,“ komentoval článek 66 poslanec.

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček naznačil, že senátor Fischer a jeho kolegové usilují o rozvrácení republiky.

„Kdo v úmyslu rozvrátit ústavní zřízení, územní celistvost nebo obranyschopnost České republiky anebo zničit její samostatnost se účastní násilných akcí proti České republice nebo jejím orgánům, bude potrestán odnětím svobody na osm až dvanáct let, popřípadě vedle tohoto trestu též propadnutím majetku,“ citoval Ovčáček zákon o rozvrácení republiky.

„Mrzí mne, že špinavosti skupiny senátorů poškozují celou řadu slušných a pracovitých opozičních političek a politiků. Považuji za důležité zdůraznit, že rozhodně má ostrá slova nejsou určena jim,“ dodal ještě.

Jiří Ovčáček se zlobí

Jiří Ovčáček se zlobí

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bečva na ČT: Ha, zločinné spolčení, vybafl Gazdík na Brabce. To máte vy v hlavě, neuvěřitelný, nechápal ministr

23:33 Bečva na ČT: Ha, zločinné spolčení, vybafl Gazdík na Brabce. To máte vy v hlavě, neuvěřitelný, nechápal ministr

„Je zjevné, že pan premiér bude brzo potřebovat soudce,“ pronesl poslanec a zpravodaj k závěrům vyše…