„To dle zákona nejde.“ Odstavení Zemana: Senátoři ostře narazili

03.06.2021 8:01 | Zprávy
autor: mp

Prezident Miloš Zeman se znovu ocitl pod palbou. Senátor Pavel Fischer s kolegy ze Zahraničního výboru horní komory Parlamentu chce prezidenta zbavit funkce jinou cestou než žalobou pro velezradu. Senátoři z výboru konstatovali, že prezident již není schopen vykonávat úřad, jelikož se neorientuje v prostoru a v čase. Tato cesta zvolená senátorem Fischerem má však několik úskalí. Na jedno z nich upozorňuje předseda Ústavního soudu ČR Pavel Rychetský a další významní právníci.

„To dle zákona nejde.“ Odstavení Zemana: Senátoři ostře narazili
Foto: Hana Brožková
Popisek: Prezident republiky Miloš Zeman se zúčastnil slavnostního ceremoniálu podpisu přihlášky České republiky na XXIV. zimní olympijské hry 2022 v Pekingu

Senátor Pavel Fischer a jeho kolegové ze Zahraničního výboru horní komory mají za to, že prezident Miloš Zeman již není schopen vykonávat svůj úřad a z toho důvodu může být výkon funkce pozastaven – podle článku 66 Ústavy České republiky. V takovém případě pravomoci prezidenta dočasně vykonávají předseda vlády a předseda Poslanecké sněmovny, případně předseda Senátu.

Pokud má být uplatněn článek 66, musí se na tom shodnout obě komory Parlamentu buď na společné schůzi, nebo na jednání každé z nich. Obě komory musí přijmout naprosto shodné prohlášení o tom, proč prezident není schopen vykonávat svou funkci. Podle právníka Jana Kalvody stačí, aby bylo usnesení přijaté prostými většinami v obou komorách. Upozornil na to server Seznam Zprávy.

V případě podání žaloby na prezidenta pro velezradu se na ní obě komory Parlamentu musí shodnout ústavní většinou.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

20:15 „Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

Knihovna Václava Havla čelí v poslední době obrovské krizi, která může vyvrcholit až zavřením instit…