„To my nemůžeme...“ Szijjártó odkryl pravdu o EU slovy samotných ministrů

01.10.2021 8:11

V přístupu k migraci byla maďarská vláda silně kritizována, když v závěru června 2015 vybudovala plot na hranici se Srbskem. Dnes obavy z migrační krize opět sílí, ale zdá se že plot na hranicích před uprchlíky už není vnímán jako sprosté slovo, říká v pořadu 360° na CNN Prima NEWS maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Ten se obává opakování migrační krize z roku 2015. Přijmout migranty z Afghánistánu odmítá.

„To my nemůžeme...“ Szijjártó odkryl pravdu o EU slovy samotných ministrů
Foto: About Hungary
Popisek: Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó

Šéf maďarské diplomacie upozorňuje, že ne vše je vždy tak, jak se na první pohled zdá. Za zavřenými dveřmi mu místo kritiky prý mnozí evropští kolegové plácají po ramenou. „Mnoho kolegové ministrů zahraničních věcí vyjadřuje své sympatie s tím, co děláme, a říkají, že bohužel nemohou dělat to samé.“

Anketa

Je podle vás Viktor Orbán diktátor?

6%
82%
hlasovalo: 29730 lidí

Děje se tak často, když se prý řeší základní otázky, pak se mu plní během debaty mobil SMS ve stylu: „Pétere, děláš dobrou práci.“ Když se kolegů však zeptá, proč se nepřidali na jeho stranu, odpoví mu, že pro ně není jednoduché hájit svou skutečnou pozici. „Buď nemají dostatečnou politickou stabilitu kvůli velkým koalicím nebo menšinovým vládám, nebo se bojí nevládních organizací a tlaku médií,“ vysvětluje Szijjártó.

Původní zdroj ZDE

Liberální mainstream je podle něj v Evropě velmi silný a pouze málo vlád si může dovolit jít proti mainstreamu. „Musely by mít stabilitu, jasný mandát a jasnou většinu v parlamentu, jako my v Maďarsku,“ dodává.

Je rád, že většina středoevropských zemí ohledně mnoha otázek drží pospolu. „Polsko je také silně kritizováno, český premiér je také často silně kritizován, stejně tak slovinský premiér. Známe skutečnou hodnotu svobody a klasických evropských hodnot na rozdíl od těch, kdo mír a svobodu od osudu získali darem,“ pokračuje maďarský ministr.

Velké kontroverze Maďarsko vzbuzovalo v roce 2015 pro svůj přístup k migraci, když postavilo plot na hranici se Srbskem. Dnes je cestou řešení plot téměř pro všechny země. „Najednou to není sprosté slovo. Vzpomínám, jak silně a tvrdě útočil lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn a jak teď hovoří o Polácích a Litevcích, kteří staví ploty,“ říká.

Děsí se toho, aby se opakoval rok 2015, kdy padlo rozhodnutí Německa otevřít hranice uprchlíkům. „Tato prohlášení byla vnímána jako pozvání pro všechny, kdo se z jakéhokoli důvodu chtěli vydat na cestu. Pochodovali skrz naši zemi, nebrali žádný ohled na jakákoli pravidla, zabírali veřejná prostranství, blokovali dopravu na železnici a dálnicích. Byla to naprosto šílená, nepřijatelná situace. Chovali se k Maďarům naprosto děsivě, i za bílého dne. Bylo to šílené,“ vzpomíná šéf maďarské diplomacie.

Obává se, že v souvislosti s Afghánistánem se dělá stejná chyba. „Upřímně řečeno se bojím, že momentálně děláme podobnou chybu ohledně Afghánistánu. Když říkáme, že všichni Afghánci, kteří jsou v ohrožení, by měli mít možnost svou zemi opustit, tak vlastně zveme všechny Afghánce do Evropy.

Toho se my nechceme účastnit. My jsme své morální povinnost splnili. Evakuovali jsme zhruba 400 Afghánců i s rodinami. Evakuovali jsme ty, kteří nám pomáhali v rámci operací v Afghánistánu, pomáhali našim jednotkám a spolupracovali s nimi. Jakékoli další migranty z Afghánistánu už nejsme připraveni přijmout. Víc ne, tečka,“ říká rezolutně.

Věnoval se také návštěvě Viktora Orbána, který před parlamentními volbami v České republice přijel podpořit premiéra Babiše. Szijjártó ale důrazně odmítá, že by bylo jejich cílem zashovat do volebních kampaní. „K tomu máme daleko v jakékoli zemi. Je velmi důležité, aby se do mezinárodní politiky vrátil vzájemný respekt. Místo odsuzování a vměšování se do záležitostí toho druhého bychom se měli navzájem respektovat,“ podotýká.

Anketa

Má se o zahraniční politice EU dál rozhodovat jednomyslně, čili i s naším právem veta?

98%
1%
hlasovalo: 10640 lidí

„Zaprvé naši premiéři spolu mají velmi dobrý osobní vztah a zadruhé spolu bojovali ve významných a velkých bitvách, například v oblasti povinných kvót. Společně se jim podařilo je potlačit,“ připomíná.

Na řadu přišlo také téma Green Deal, s nímž Maďarsko souhlasilo. Ochrana životního prostředí je pro Maďarsko velmi důležitá a jednou z hlavních priorit. „Jde to ruku v ruce se zvyšováním konkurenceschopnosti. Patříme k těm zemím, kde růst HDP probíhal souběžně se snižováním emisí. Myslíme si, že obojího je možné dosáhnout souběžně. Nemusíte dusit svou ekonomiku, abyste byli považováni za ‚zelenou zemi‘,“ míní.

Zároveň připouští, že Green Deal nebo zelené otázky jsou více ideologické než praktické. „My považujeme zelené otázky za praktickou záležitost, protože jde o ochranu našeho životního prostředí. Ti, kdo o tom mluví pouze v rámci politické komunikace, ohrožují důvěryhodnost boje proti klimatickým změnám,“ říká, „přehnaná politizace této otázky je podle mě škodlivá.“

„Stojíme po boku České republiky ve snaze zajistit rovné podmínky pro jadernou energii. Myslíme si totiž, že bez jaderné energie by bylo téměř nemožné dosáhnout klimatických cílů. Pokud není jaderná energie brána jako udržitelný zdroj, lze si pak jen těžko představit, jak dosáhneme klimatických cílů,“ dodává.

Dá se podle něj však zmíněná konkurenceschopnost evropských ekonomik nadekretovat seshora nějakým evropským plánem? „Míváme pocit, že jsou předkládány návrhy komunistického stylu,“ připouští a zmiňuje napířklad globální minimální daň. „To je typicky komunistický návrh, uměle plánovaná ekonomika. A to se nám nelíbí,“ podotýká.

EU by podle něj měla být založena na silných členských státech. „Tyto členské státy by měly mít rozsáhlé pravomoci například v oblasti ekonomiky. Pokud nebudeme konkurenceschopní uvnitř EU, nebudeme konkurenceschopní ani jako celek,“ uzavírá maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

komunikace

Jak víte, že když vy teď o důchodové reformě nechcete s vládou komunikovat, že oni pak budou komunikovat s vámi? Není tohle hlavní problém, že se na zásadních věcech nedokážete dohodnout? A ještě jedna věc, s kým budete chtít vládu tvořit, když to odmítáte se SPD a evidentně se stranami SPOLU se na ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vítku, to nebylo dobrý.“ Rakušan před spaním pořádně uklouznul

10:30 „Vítku, to nebylo dobrý.“ Rakušan před spaním pořádně uklouznul

Stovky muslimů v sobotu demonstrovaly v německém Hamburku na akci svolané islamisty a za pokřiků „Al…