„To plivání na hroby SSSR...“ Badatel Čvančara: Ať se přihlásí na Ukrajinu

16.05.2022 12:17 | Komentář

Badatel Jaroslav Čvančara má za to, že zpochybňovat sovětské zásluhy při osvobozování Československa, spisovatel mluvil přímo o plivání na sovětské hroby, se mu zdá neetické. Odpověděl také na otázku, zda by se i dnes v Česku našli podobní hrdinové, jako byli Jozef Gabčík a Jan Kubiš, kteří při hrdinné akci usmrtili zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

„To plivání na hroby SSSR...“ Badatel Čvančara: Ať se přihlásí na Ukrajinu
Foto: Archiv JČ
Popisek: Jaroslav Čvančara

Bývalá europoslankyně a dvojnásobná neúspěšná kandidátka na prezidentku ČR Jana Bobošíková si povídala se spisovatelem a badatelem Jaroslavem Čvančarou o hrdinství Čechů, ale i Rudoarmějců za druhé světové války.

Čvančara je přesvědčen, že přejmenovávání ulic, které nesly jména sovětských vojáků, často Ukrajinců, není správné. A pokud se i čeští politici - přejmenovávači chtějí nějak angažovat ve válce na Ukrajině, mohou si vzít zbraň a vyrazit bojovat na frontu.

„Kdyby se ti politici, co teď bojují hlavně se sochami, tak kdyby se dobrovolně přihlásili na Ukrajinu se zbraní. Vždyť můžou,“ upozornil Čvančara.  

Jako dítě prý chodil pokládat věnce na hroby sovětských vojáků a pamatuje si, že tehdy nesměl položit květiny na hroby západních vojáků, kteří padli např. u Plzně. A dnes se mu zdá, že je to zrcadlově podobné se sovětskými vojáky. „Dnes poplivávat hroby sovětských vojáků mi připadá neetické a absurdní,“ prohlásil Čvančara.

Prozradil, že se snaží připomínat i příběhy lidí, kterým bylo 14 či 15 let a často se na ně zapomíná.

„Jsme my dnes takoví, že by se mezi námi našli noví Gabčíci a Kubišové, ale i ti bezejmenní, kteří by jim pomáhali a šli bránit Českou republiku?“ zeptala se Bobošíková.

„Člověk má někdy pochybnosti, ale já věřím, že ano,“ odvětil Čvančara.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

předsednictví EU

Pořád se mluví, jak je to pro nás prestižní a důležité. Ale mění se tím něco i pro vás jako europoslance? Jste třeba víc sledovaní, máte víc prostoru? A není celá událost nebo co to je, příliš přeceněvána?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Raketový útok na Moskvu! Proč to novinář z Rozhlasu vypustil? Vadim Petrov má zlé tušení

16:18 Raketový útok na Moskvu! Proč to novinář z Rozhlasu vypustil? Vadim Petrov má zlé tušení

Člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Vadim Petrov se na své sociální síti rozepsal o přípra…