„To smrdí. Pořádně.“ Milan Knížák zaslechl, jak se o válce na Ukrajině baví malé děti

20.5.2022 9:45 odp.

Komunistická éra zpátky v novém kabátě? K umělci Milanu Knížákovi se dostaly alarmující informace o tom, jak se v souvislosti s válečným rusko-ukrajinským konfliktem mezi sebou baví malé děti. Od rodičů mají prý nakázáno, že o Ukrajině se na veřejnosti nemluví.

„To smrdí. Pořádně.“ Milan Knížák zaslechl, jak se o válce na Ukrajině baví malé děti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Knížák

Knížák popisuje, že jeho dobrá známá jela v tramvaji číslo 12, kde bylo hejno předškolních dětí a zaslechla jejich znepokojivý rozhovor. „Děti oknem spatřily ukrajinskou vlajku a začaly se bavit o Ukrajině. Vtom jeden z nich tlumeným hlasem sdělil ostatním, že venku se nesmí o Ukrajině mluvit, jen doma,“ přibližuje výtvarník a hudebník.

Tento příběh v něm vyvolal asociace spojené s minulým režimem, když byl sám dítě a podobná slova slýchával. „Pamatuji se velmi dobře, jak mi něco podobného říkali rodiče po puči v roce 1948. Předstíráním byla poznamenaná celá komunistická éra. Jsme tam zpátky?“ táže se.

  • Původní text ZDE

A sám si rovnou odpovídá: „Asi ano. I kdyby Ukrajina byla vzorem ctnosti, nejlepší země, nejlepší lidé, nejlepší všechno, přesto by mě chování naší vlády i našich médií přesvědčilo o tom, že je něco shnilého ve státě dánském. A pořádně to smrdí…“ soudí Knížák.

Obavy o svobodu slova v ČR vzbudilo v kontextu s ruskou invazi na Ukrajině vypnutí webů, které česká vláda označila za „prokremelské“. Byly vyhodnoceny jako „dezinformační“ a v současné situaci na Ukrajině jako hrozba pro národní bezpečnost.

I to mnoha lidem připomnělo praktiky totalitního režimu. Stejně jako vládní inciativa „Braňme Ukrajinu, braňme Česko“, ve které vláda mimo jiné tvrdí, že nahlašování dezinformací „není práskačství“, protože lži ve veřejném prostoru jsou nebezpečné. Tato iniciativa narazila však na kritiku například od platformy Charta 22, která uvedla, že o práskačství rozhodně jde a že člověk nesmí být diskriminován nebo dehonestován na základě svého názoru. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nechci legitimizovat euroskepticismus Klause, ale... Bek v Knihovně Václava Havla popsal Evropanům Čechy

21:04 Nechci legitimizovat euroskepticismus Klause, ale... Bek v Knihovně Václava Havla popsal Evropanům Čechy

V příběhu Ukrajiny se trochu zrcadlí naše vlastní tragická minulost. Roky 1938 a 1968, kdy silnější …