„Tohle není Rychetského vláda.“ Advokátka se vrací k tomu, co se stalo před volbami

12.07.2022 15:42 | Ze sítí

Advokátka Monika Čírtková nesouhlasí s některými názory, že současná pětikoaliční vláda uspěla jen díky zásahům Ústavního soudu do volebního zákona v loňském roce. Podle Čírtkové nález ÚS pod vedením Pavla Rychetského výsledek voleb neovlivnil a nejedná se tedy o žádnou „Rychetského vládu“, jak naznačuje část lidí, kteří nejsou s Fialovým kabinetem spokojeni.

„Tohle není Rychetského vláda.“ Advokátka se vrací k tomu, co se stalo před volbami
Foto: Archiv Moniky Čírtkové
Popisek: Advokátka Monika Čírtková

Podle Čírtkové je pro každou zemi nejlepší, když se u moci střídají strany, protože to posiluje demokracii. „Tak jako byli v době vlády Andreje Babiše velice nespokojení jeho odpůrci, jsou dnes velmi naštvaní ti, kdo nesouhlasí s vládou pětikoalice. To je normální a k demokracii to patří; nakonec myslím, že pro zemi je nejlepší, když se různé strany u moci střídají, což se právě děje,“ uvedla v úvodu svého zamyšlení na svém facebookovém profilu.

Výsledek voleb mohl někoho potěšit, druhého naštvat, ale jednalo se podle ní o standardní demokratické volby, na jejichž výsledek neměl vliv zásah Ústavního soudu do volebního zákona. „Ve všeobecném nadávání na poměry za současného vedení státu jsem vícekrát zaznamenala názor, že tahle vláda je důsledkem zásahu Ústavního soudu do volebního zákona, že bez této změny by to dopadlo jinak a za to celé vlastně může Pavel Rychetský, který šel na ruku některým stranám. A domnívám se, že by mělo výslovně zaznít, že tento názor NENÍ správný,“ píše rezolutně Čírtková.

Advokátka uznává, že zásah do volebních pravidel byl špatně načasovaný, ale na výsledku voleb se prý nijak neprojevil. „Ústavní soud do volebních pravidel skutečně zasáhl v poněkud nevhodné době, nepříliš dlouho před volbami, resp. až po jejich vyhlášení, v čase, kdy už se naostro domlouvaly předvolební koalice. Rozhodně ale neprovedl nic, čím by výrazně pomohl jedné či druhé straně,“ má jasno Čírtková.

První změnou bylo snížení hranice pro vstup do Sněmovny pro koalice, což byl podle Čírtkové správný krok. „Nález jednak snížil uzavírací klauzuli pro koaliční kandidátky, což hodnotím jako velmi správné, protože původní hranice byly určeny prostým sčítáním (koalice dvou stran 10 %, koalice tří stran 15 %). Pokud by například trojkoalice získala 14,5 % hlasů, všechny tyto hlasy by propadly, protože by taková koalice do Sněmovny neprošla. To nebyl vhodně nastavený systém a je dobře, že ÚS jej změnil,“ vysvětluje svůj pohled advokátka s tím, že předvolební koalice jsou standardní politický jev a uzavírací klauzule se jim má navyšovat mírněji než prostým součtem pětiprocentních hranic.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

Tomio Okamura byl položen dotaz

Co je podle vás příčinou vašeho neúspěchu?

Podle mě to souvisí i s tím, že se jste chytli papalášské manýry. Už jsem to třeba psala panu Fialovi, když tvrdil, jak je neetické někomu odebrat náhrady, když nepracuje a co myslíte, odpověděl mi alespoň? Ne. Vám už také většina z nás nestojí ani za odpověď. Dřív jste byli mnohem otevřenější. Naví...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Švýcarský summit o Ukrajině: Biden chyběl, Zelenského to rozrušilo

21:49 Švýcarský summit o Ukrajině: Biden chyběl, Zelenského to rozrušilo

Kolem 100 zemí a organizací se účastní dvoudenní konference ve Švýcarsku, která má nalézt cestu k mí…