„Ty debile jeden!“ křičel Poche na ministra. „A ty taky půjdeš do prd*le!“ obořil se na radní. Psal se rok 2016 a my přinášíme očité svědectví

08.09.2018 14:18

V momentě, kdy ParlamentníListy.cz napsaly první materiál o postavě sociálního demokrata Miroslava Pocheho, otevřely nevědomky pomyslnou Pandořinu skříňku. Jen za posledních několik dnů dorazilo do redakce přibližně deset očitých svědectví, jak se tento muž, obecně považovaný za vládce pražské socdem, chová.

„Ty debile jeden!“ křičel Poche na ministra. „A ty taky půjdeš do prd*le!“ obořil se na radní. Psal se rok 2016 a my přinášíme očité svědectví
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Miloslav Ludvík na sjezdu ČSSD.

Protentokrát jsme se rozhodli upozornit na situaci, která se odehrávala přibližně mezi lety 2015 a 2016. Jednalo se o schůzi krajského vedení ČSSD Praha a hlavními protagonisty byli tehdejší ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík, toho času ještě předseda KVV Praha, Hana Nováková, někdejší radní pražského magistrátu a samozřejmě europoslanec Miroslav Poche.

ParlamentníListy.cz měly možnost hovořit s mužem, který se jednání účastnil také. Jeho identitu budeme chránit. Ovšem to, co řekl, jsme si ověřili rovněž u druhého zdroje, který si na situaci taktéž pamatoval. Ono to prý nejde moc zapomenout...

„To bylo na jedné ze schůzí KVV ČSSD Praha, kdy byl jejím předsedou Ludvík. Šlo o situaci takzvané reorganizace tajemníků v Praze, kdy Ludvík obvinil Pocheho, že chce reorganizací, kterou Poche s Michalem Kuciánem (oba jsou z Prahy 3) organizovali, posílit svojí moc. Pocheho strategie posílení moci byla ta, že touto takzvanou reorganizací ovlivní zaměstnanecká místa pro tajemníky v Praze a ti tajemníci, kteří jsou Pochemu loajální a donášejí mu informace ze svých obvodů, těm přidá do správy místa na obvodech,“ uvádí náš očitý zdroj.

Tyto informace měly ParlamentníListy.cz skutečně už v roce 2016. Dodejme, že ti tajemníci, kteří se nepodvolili, měli být vyhozeni.

Tajemníci jsou de facto administrativním aparátem strany, který má bezprostřední kontakt s informacemi o členské základně, především o nákladech a názorech té konkrétní obvodní organizace ČSSD v Praze a lidí v ní.

Anketa

Chcete, aby byl Miroslav Poche nakonec ministrem zahraničí?

2%
98%
hlasovalo: 18875 lidí
„Má to takové pomalu rodinné struktury, kdy tajemník ví o konkrétních členech strany věci, které jsou důvěrné, od situace v rodině člena, až po finanční stránku a o možnostech dotyčných,“ přibližuje náš zdroj. Ten je mimochodem v sociální demokracii dlouhé roky a oslovit naši redakci se rozhodl právě kvůli materiálům, které jsme o Miroslavu Pochem publikovali.

„V té situaci se na schůzi KVV ohradila i magistrátní zastupitelka Nováková a té Poche vyhrožoval, že mu stačí lusknout prstem a Nováková půjde z rady Prahy ‚do prdele‘. Pak se to i stalo a Novákovou vyhodili z rady,“ dodal náš zdroj.

Hana Nováková navíc v červnu letošního roku upozornila na Miroslava Pocheho také v jiné souvislosti. Měl jí přes SMS nabízet politické funkce za zvednutí ruky při hlasování na zastupitelstvu hlavního města.

Ale zpátky do minulosti.

Situace na KVV byla podle všeho velmi dusná a europoslanec Poche se dostal pod tlak.

„Ludvíkovi následně řekl, že je debil. Ludvík reagoval tak, že si to nechal líbit,“ dodává náš socdem zdroj. Přidal rovněž osobní postřeh, že ta situace byla skutečně divná i vizuálně. Ludvík má bezmála dva metry, zatímco Poche je o hlavu menší. Proč si ale tohle chování nechal v té době ministr zdravotnictví líbit? I na to má náš zdroj názor.

„Ti dva, Ludvík a Poche, si nejsou cizí, znají se mnoho let a byli společně zastupiteli na magistrátu, ale znají se déle, od devadesátých let. Pocheho oblíbené slovo je ‚pičus‘, spojení ‚banda pičusů‘ použil směrem k jedné skupině členů ČSSD,“ připomněl muž, s nímž naše redakce hovořila.

Další svědectví, nyní z tábora Miloslava Ludvíka, jeho postřehy doplňuje. „Ludvík opakovaně řekl, že s Pochem nebude sedět ani u jednoho stolu, co to je za prase, to tam klidně dejte, Ludvík to jen mně řekl nejmíň dvakrát!“

Jméno Miroslav Poche bylo dlouhou dobu téměř neznámé. Zvrat nastal až ve chvíli, kdy jej prezident Zeman odmítl jmenovat ministrem zahraničí. O jeho chování na tomto resortu jsme rovněž informovali. Od té doby již několik měsíců trvá praktické bezvládí, kde „zamini“ vede Jan Hamáček spolu s resortem vnitra.

Jmenovat Miroslava Pocheho odmítá také premiér vlády Andrej Babiš.

Autora článku lze kontaktovat na emailu T.Novy@ParlamentniListy.cz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do Prahy ne, půjde vám tam o život! Kamarův právník zase v akci proti Čechům. Tvrdík reaguje

22:35 Do Prahy ne, půjde vám tam o život! Kamarův právník zase v akci proti Čechům. Tvrdík reaguje

„Nejezděte do Prahy, je to tam nebezpečné, půjde o život! Nemá cenu riskovat,“ varuje před cestami d…