„Udavač“ softwarových zlodějů si zaslouží odměnu, zaznělo v rozhlase

04.07.2013 17:37

Jan Hlaváč z protipirátského sdružení BSA prohlásil ve čtvrtečních Dvaceti minutách Radiožurnálu Českého rozhlasu, že věří v úspěch nové kampaně. Jejím smyslem je finanční motivace „udavačů“, kteří odhalí užívání nelegálního softwaru. Proč se tento postup řadě lidí nelíbí? Možná proto, že sami užívají software nelegálně. Může se to prý týkat i státní správy či krajské samosprávy.

„Udavač“ softwarových zlodějů si zaslouží odměnu, zaznělo v rozhlase
Foto: Hans Štembera
Popisek: Klávesnice
reklama

„Bohužel lidi vnímají nehmotný majetek jako něco méně důležitého, proto jsme se po řadě let rozhodli finančně motivovat nahlášení užívání nelegálního softwaru," uvedl v úvodu pořadu Hlaváč, jenž zároveň zdůraznil, že usvědčit softwarové piráty není vůbec snadné a vyžaduje nemalou námahu i od oněch „práskačů“. Tato námaha by měla být kompenzována odměnou ve výši deseti procent ze sumy náhrady škody za nelegálně užívaný software.

Nelegální software užívaly i kraje a ministerstva

„Není cílem zaměřovat se na malé ryby,“ prozradil dále Hlaváč. Pokud někdo oznámí užívání nelegálního softwaru v domácnosti, tak to organizace předá policii. Z hlediska BSA je důležitější vyvíjet preventivní tlak na firmy, aby nelegální software užívaly. I k tomu má sloužit ona „udavačská“ motivace.

Hlaváč je také přesvědčen, že kraje i ministerstva mohly užívat nelegální software a až masivní kampaň ze strany BSA napomohla tomu, že jednotlivé kraje sáhly k nákupu legálního softwaru. Pokud kraje nekupovaly nový software delší dobu a náhle se rozhodnou k nákupu, existuje také možnost, že do té doby užívaly nelegální software.

Na odměnu si počkáte rok, i déle

Ten, kdo užívání nelegálního softwaru nahlásí, musí podle Hlaváče počítat také s tím, že bude muset předstoupit se svým svědectvím před soudem. Oznamovatel také musí dodržet absolutní mlčenlivost, aby se případné prošetřované firmy nedozvěděly, že jsou prověřovány. Z toho následně vyplývá, že výplata oné odměny za „udání“ se může zdržet rok i déle.

Je ale takové „udavačství za peníze“ etické? Podle Hlaváče ano, pakliže se tím zamezí krádežím duševního vlastnictví. „V Česku bohužel řada lidí nepovažuje krádež duševního vlastnictví za trestný čin. Podobně na tom může být i krácení daní, ani to lidé nevnímají tak kriticky. Může to být i proto, že se tohoto jednání dopustila  řada lidí, kteří se tímto snaží své předchozí počínání omlouvat,“ poznamenal také Hlaváč.

Podle hosta je však také pravda, že míra softwarového pirátství v Česku je jedna z nejnižších ve střední Evropě a dále klesá. Software podle Hlaváče představuje určité mazivo dnešní ekonomiky a pokud bude tento segment fungovat správně, prospěje to ekonomice jako celku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Válka u Moravce: Hádky jedna za druhou, protáčení očí... Schillerová a ekonomka Horská ve varu

16:25 Válka u Moravce: Hádky jedna za druhou, protáčení očí... Schillerová a ekonomka Horská ve varu

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) přijala pozvání do nedělních Otázek Václava Moravce, k…