„Ukrajina Trumpa ani nezajímá.“ Zelenskyj musí přijmout podmínky USA, věří Okamura

01.03.2025 8:24 | Monitoring

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj navštívil svůj americký protějšek v Bílém domě. Sídlo amerických hlav státu však opustil předčasně po hádce s jeho nynějším vládcem Donaldem Trumpem a viceprezidentem J. D. Vancem. Zazněly věty o neuctivém chování a o hazardu s třetí světovou válkou. Bezprecedentně vyhrocená atmosféra. Ponížení ukrajinského prezidenta. Přesilovka v Bílém domě. Ztracené nervy! Tyto a další podobné titulky zaplňují světová média.

„Ukrajina Trumpa ani nezajímá.“ Zelenskyj musí přijmout podmínky USA, věří Okamura
Foto: Repro ČT 24
Popisek: Donald Trump, 45. a 47. americký prezident

Poslední únorový den byl přelomový. Co se vlastně stalo v Bílém domě? Setkání vrcholných představitelů USA a Ukrajiny se vyhrotilo přímo před televizními kamerami. Diskutovalo se o tom i v pořadu Události, komentáře ČT 24.

Události, komentáře ČT 24

Zelenskyj předčasně opustil Bílý dům

 Po jednání Donalda Trumpa s Volodymyrem Zelenským za zavřenými dveřmi Bílého domu proběhlo setkání s tiskem. Trump avizoval podpis smlouvy o minerálech jako jasnou věc. Americkou podporu Ukrajině popsal jako chybu a obří finanční zátěž pro USA. Poskytnout bezpečnostní záruky napadené zemi rázně odmítl. Zelenskyj ale prohlásil, že by smlouva o minerálech bez bezpečnostních záruk USA nebyla tváří v tvář ruské agresi dostatečná. Po 62 minutách dostali novináři pokyn opustit místnost. Státníci se měli odebrat k dalšímu jednání. Po dalších pár minutách přišla nečekaná zpráva, že Zelenskyj předčasně opustil Bílý dům. Bez podpisu avizované smlouvy.

Trump: Kvůli hloupému prezidentovi jsme poslali miliardy dolarů

Jaká slova padala předtím v centru světové politiky? „Vy nevyhráváte,“ sdělil Trump Zelenskému. „Já to vím,“ odpověděl mu jeho ukrajinský protějšek. „Máte mimořádně velkou šanci z toho vyváznout v pořádku díky nám,“ mínila americká hlava státu. „Pane prezidente, naše země odolává od samého začátku války. Byli jsme na to sami. A jsme vděční. Poděkoval jsem vám…“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Naďa Borská

Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Proč jste proti vzniku NP Křivoklátsko?

V čem je problém? Podle mě, je dobře, že vznikají NP, přeci jen přírodu je třeba chránit, než si ji úplně zničíme - samozřejmě všeho s mírou. To zelené šílenství a ekoaktivisty (spíše ekoteroristy) neuznávám, ale proč bránit vzniku národního parku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo platí statisíce za propagaci EU. Nikdo se nedívá, ale kasíruje syn ODSáka

8:08 Ministerstvo platí statisíce za propagaci EU. Nikdo se nedívá, ale kasíruje syn ODSáka

Až statisíce korun vynakládá Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) na tvorbu podcastů Evropské fondy …