Ukrajinci už mají Zemana plné zuby. Je to na stížnost, píše Luboš Palata kvůli včerejší prezidentově promluvě v rádiu

05.01.2015 9:21

Včerejší rozhovor prezidenta Miloše Zemana v rádiu Frekvence 1 neušel pozornosti ukrajinského novináře Oleksy Livinského. Ten se rozhodl polemizovat se Zemanovým tvrzením, že při nedávném pochodu k uctění památky ukrajinského nacionalisty Stepana Bandery v ulicích Kyjeva zazněly výroky jako „Smrt Židům, Polákům a komunistům bez slitování“. Český prezident to uvedl s odvoláním na video, které prý viděl na internetu.

 Ukrajinci už mají Zemana plné zuby. Je to na stížnost, píše Luboš Palata kvůli včerejší prezidentově promluvě v rádiu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Den nezávislosti Ukrajiny na Václavském náměstí v Praze
reklama

Livinský takové tvrzení ale označil za zjevné lži. Na výrok Zemana, který se vyjádřil ve smyslu, že je něco špatně s Ukrajinou a s EU, která proti údajným heslům banderovců neprotestovala, poznamenal, že je něco špatně se Zemanem, protože na zmíněném videu prý žádné takové výroky na adresu Poláků nebo Židů nezazněly. Nicméně Livinský připustil, že na pochodu příznivců Stepana Bandery zazněly tradiční nacionalistické výroky jako „Smrt nepřátelům“.

Livinského text v ukrajinštině převzal novinář Mladé fronty Dnes Luboš Palata, který se při té příležitosti rozhodl zaútočit na prezidenta slovy „Zeman mimochodem zase v přímém přenosu F1 blábolil o pochodu k výročí Bandery v Kyjevě. Hesla "Smrt Židům a Polákům," která tam měli vykřikovat, nezaznamenali ani Židé, ani Poláci, ani BBC, ani DW atd.,“ uvedl Palata. Nelíbilo se mu ani Zemanovo přirovnání Bandery k Heydrichovi. Poukázal na to, že Banderu věznili nacisté v koncentračním táboře. „Zeman prostě mluví jako Kreml a Ukrajinci už mají Zemana plné zuby,“ poznamenal Palata s tím, že doufá, že ukrajinské ministerstvo zahraničí zareaguje.

Text ukrajinského novináře i text Palaty na svém facebookovém profilu převzal také europoslanec Jaromír Štětina (TOP 09), který celou kauzu okomentoval jedinou větou: „Prezident Zeman je bezpečnostním rizikem pro svůj vlastní stát.“


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vy máte vedlejšák v České televizi, rýpal Kováčik do Piráta. A pak nejspíš naštval všechny neziskovky

13:39 Vy máte vedlejšák v České televizi, rýpal Kováčik do Piráta. A pak nejspíš naštval všechny neziskovky

„Politika v době šílené. Podle čeho se pozná, kdo je vlastně ve vládě a kdo v opozici?“ zahájil deba…