„Úplná hovadina! Piráti? Komouši jsou proti nim konzervativci.“ Jakl před kamerou. I o údajném návratu Klause

13.04.2021 19:25

Karolina Stonjeková opět ŽIVĚ na Xaver Live. Tentokrát byl jejím hostem Ladislav Jakl, publicista, hudebník, člen Rady ČT a bývalý tajemník exprezidenta Václava Klause. Tématem byla nejen diskuse ohledně možného návratu exprezidenta do politiky, debata nad volebními průzkumy či nad rozložením politického spektra.

„Úplná hovadina! Piráti? Komouši jsou proti nim konzervativci.“ Jakl před kamerou. I o údajném návratu Klause
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ladislav Jakl

Tématem číslo jedna byla často diskutovaná otázka návratu bývalého prezidenta Klause do politiky. „Za osm let, co jsme venku z Hradu, nikdy ani jednou, ani formálně, ani neformálně, ani hypoteticky, nikdy jsme neřešili nějakou úvahu o nějakém návratu,“ uvedl Jakl a dodal, že se tohoto spíše chytají ti jednodušší. „Tohle říkají hloupější novináři či politologové,“ nezdráhal se kritiky.

Moderátorku také zajímalo, zda je pravda, že byl Jakl ze strany bývalého prezidenta vysílán na místa, kde by měl říct to, co tehdejší prezident nemohl říct sám. „Úplná hovadina,“ uvedl s tím, že má také svoje ego a svoje názory. „Nerad jsem někde vnímán jako ‚někdo od Klause‘,“ dodal s tím, že ještě méně má rád odpovídání na dotazy, jaké má někdo jiný přání či názory.

K různým veřejným projevům exprezidenta pak dodal, že se jedná o člověka politického, který má na věci názor. „Člověk na základě své erudice má pocit, že má k věcem promlouvat,“ okomentoval.

Následně se přešlo k dotazům. Jedním z nich byl dotaz na kvóty na české potraviny. Jakl měl jasný a stručný názor. „Kvóty na české potraviny schvalovat nebudu,“ uvedl s tím, že dokáže pochopit záměr iniciátorů, který jde ovšem špatným směrem.  

Anketa

Je vám líto, že Tomáš Petříček končí na ministerstvu zahraničí?

hlasovalo: 13161 lidí
Další dotaz se dotkl tématu volebních průzkumů, jednoho z diváků zajímalo, jestli je správné kalkulovat, komu dá svůj hlas. „To, že lidé do aktu volebního zakalkulují to, že jde o formaci, která může reálně něco ovlivnit, je podle mě legitimní,“ odpověděl Jakl s tím, že na druhou stranu nechce volit nejmenší zlo. „Nebudu rozmlouvat těm, kteří chtějí dát hlas lidem, u kterých si myslí, že jim hlas reálně prospěje,“ dodal a debata se stočila k Pirátům, kteří v koalici se STAN často dominují volebním průzkumům. V poslední době strana zaujala veřejnost tím, že si rozdělují funkce předem a vybírají ministry konkurzem.

Jakl podle svých slov na chvíli polemizoval s myšlenkou, že právě tyto manévry lidi spíše odradí. Nicméně po chvíli zjistil, že strana tím ukazuje spíše to, že to opravdu myslí vážně. Na okraj tohoto tématu dodal, že on sám rozhodně sympatizantem této strany není. Piráti jsou podle něho nejlevicovější strana. „Komouši jsou proti nim konzervativci,“ uvedl s tím, že zase hnutí ANO je strana bez programu, technokratická, není nikde zakořeněná. Je politikou koaličního partnera. Takže ČSSD může být ráda, protože se plní jejich program.

Na závěr uvedl, že v Radě ČT jsou pořád i tací lidé, kteří by si přáli změny a za ty opatrné změny jsou rádi.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: slaTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vrchol kampaně v Jihlavě: Koncert pro Vystrčila, koncert pro slušnost. Němcová dorazí s kyticí

21:46 Vrchol kampaně v Jihlavě: Koncert pro Vystrčila, koncert pro slušnost. Němcová dorazí s kyticí

Za pár dní se dosavadní předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v Jihlavě utká bezesporu v jednom z nej…