„Už ve mně bouchly saze,“ říká Lukáš z Trikolóry. U soudu se domáhá otevření restaurací. A škody ať zaplatí stát

24.05.2021 17:01 | Ze sítí

Přestože minulý týden rozhodl Nejvyšší správní soud o zrušení opatření, podle kterého musí být již dlouhé týdny uzavřeny všechny bary, hospody a restaurace, dnes je opět vše jinak. Od pondělí 24. května totiž začalo platit nové opatření ministerstva zdravotnictví, které i přesto, že je napsáno téměř stejně, jako to, které soud zrušil, formálně platí. Legální otevření restaurací se tak opět odkládá. S tím se však nehodlá smířit emeritní hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš, který obratem podal k Nejvyššímu správnímu soudu návrh na zrušení i tohoto nového opatření.

„Už ve mně bouchly saze,“ říká Lukáš z Trikolóry. U soudu se domáhá otevření restaurací. A škody ať zaplatí stát
Foto: Daniela Černá
Popisek: Libor Lukáš, předseda Sdružení pro rozvoj dopravní infrastruktury na Moravě

„Už ve mně bouchly saze. Něco takového si vláda prostě nemůže dovolit. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (a spolu s ním i celá vláda) pohrdá občany, právem a dokonce i soudem. Navíc zjevně zneužívá moc. Jakékoliv úplné uzavření obchodů a služeb po skončení nouzového stavu je protiprávní a opakovaně to potvrzují jednotlivé soudní verdikty,“ uvedl Libor Lukáš, krajský předseda hnutí Trikolóra ve Zlínském kraji. 
 

Bc. Libor Lukáš

  • Regionální politik Zlínského kraje, manažer a podnikatel
  • zastupitel obce
 
Libor Lukáš podal návrh na zrušení opatření ministerstva zdravotnictví prostřednictvím advokáta, docenta Zdeňka Koudelky, který byl již před několika týdny se svými návrhy proti ministerským opatřením u soudu úspěšný. „Pandemický zákon, podle kterého vláda postupuje od skončení nouzového stavu, umožňuje obchody a restaurace pouze omezit, například omezením počtu míst, ne však zakázat,“ uvedl Zdeněk Koudelka s tím, že právě snaha ministerstva zdravotnictví obejít zákon zákazem přítomnost veřejnosti v restauracích je zjevným překročením zákonného zmocnění. 
 

Anketa

Je třeba v Česku víc zdanit nejbohatší?

83%
14%
hlasovalo: 7215 lidí
 
Podle Libora Lukáše je nyní nasnadě, aby se majitelé obchodů a restaurací domáhali po ministerstvu zdravotnictví náhrady škod. „Tuto škodu musí prokázat a odečíst od ní přijatou pomoc od státu. Zbytek musí ministerstvo uhradit. Taková žádost nepodléhá žádnému poplatku a musí být vyřízena do šesti měsíců, jinak se může poškozený podnikatel obrátit na soud,“ vysvětluje postup Lukáš. 
 
Tím to však nekončí. „Společně s kolegy z našeho volebního uskupení Trikolóra, Svobodní, Soukromníci to vidíme jednoznačně. Pokud naši zástupci usednou po říjnových volbách v Poslanecké sněmovně, postaráme se o to, aby se na úhradě těchto škod podílel osobně i dosavadní ministr zdravotnictví Petr Arenberger. Jeho jednání je excesivním vybočením z pravidla zákonnosti při výkonu státní moci. Po roce 1989 může klidně aspirovat na pozici nejhoršího ministra, který zjevně jedná protiprávně. Svým jednáním navíc může způsobit škody velkého rozsahu, které pak bude muset uhradit stát,“ prohlásil Libor Lukáš, který na ministerstvo již odeslal také oficiální žádost podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Po ministerstvu chce jmenný seznam osob, které se podílely na přípravě nezákonných opatření. I tito lidé by podle Libora Lukáše měli nést spoluodpovědnost za vzniklé škody. 
 
„Stát a jeho úředníci si musí zvyknout na to, že budou přímo a osobně odpovědni za škody, které způsobí. Nadvláda byrokratů musí skončit. Naší zemi musíme vrátit svobodu i respekt k právu a spravedlnosti,“ uzavírá Libor Lukáš. 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Karel Výborný

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do Prahy ne, půjde vám tam o život! Kamarův právník zase v akci proti Čechům. Tvrdík reaguje

22:35 Do Prahy ne, půjde vám tam o život! Kamarův právník zase v akci proti Čechům. Tvrdík reaguje

„Nejezděte do Prahy, je to tam nebezpečné, půjde o život! Nemá cenu riskovat,“ varuje před cestami d…