VIDEO Nechce se jim do Turecka. Deportovaní uprchlíci házeli kameny a světlice

04.04.2016 12:34

Dohoda mezi Evropskou unií a Tureckem dnes byla částečně uvedena do praxe. Německo přijalo první uprchlíky z Turecka a Řecko v duchu dohody odeslalo prvních 131 uprchlíků do Turecka. Někteří uprchlíci však dále demonstrují za otevřené hranice.

 VIDEO Nechce se jim do Turecka. Deportovaní uprchlíci házeli kameny a světlice
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Kolem iráckého města Dahúk je nespočet uprchlických táborů
reklama

Na základě dohody uzavřené mezi Evropskou unií a Tureckem by měla Evropa přijmout za každého deportovaného migranta z Turecka jiného, který již prošel azylovým řízením. Německo v duchu podepsané dohody přijalo první asi dvě desítky migrantů z Turecka, kteří mají právo na azyl. Ještě dnes se očekává, že z Turecka do Německa dorazí další desítky migrantů. V dalších týdnech by tak nejenom na území našeho souseda mohly dorazit až desítky tisíc převážně muslimských migrantů.

Představitelé EU a kancléřka Merkelová plnění dohody přivítali, ale například zvláštní zástupce generálního tajemníka OSN pro migrační politiku Peter Sutherland podle britského deníku The Guardian prohlásil, že dohoda ohrožuje mezinárodní právo. Upozorňoval zejména na to, že masové návraty žadatelů o azyl by měly směřovat do bezpečné země. Mnozí experti však Turecko za takovou bezpečnou zemi nepovažují.

V pátek například lidskoprávní organizace Amnesty International (AI) uvedla, že má informace o tom, že turecké úřady v posledních dnech přinutily násilím několik stovek syrských migrantů k návratu do jejich válkou ohrožené země. Podle představitelů AI Evropská unie nevěnuje dostatečnou pozornost porušování lidských práv uprchlíků na území Turecka. „Uzavřená dohoda spojená s deportacemi uprchlíků z Řecka do Turecka tuto situaci pouze zhoršuje.“

Jak uvedla pohraniční agentura EU Frontex, mezi 131 deportovanými migranty se nacházeli většinou Pákistánci, Bangladéšané a Maročané. „O této skupině deportovaných se však rozhodlo ještě před podepsáním dohody, takže je nejisté, jestli dohoda dokáže zastavit migrační tok směřující na evropský kontinent ze Sýrie, Iráku nebo Afghánistánu. Ve skutečnosti není možné dnešní deportace považovat za zkušební test plnění dohody.“

Samotní uprchlíci z očekávané deportace do Turecka příliš nadšení nejsou. Včera desítky z nich zablokovaly cestu kamionům. Migranti ze Sýrie, Iráku a dalších zemí si lehli přímo na silnici a i přes skutečnost, že s sebou mají malé děti, odmítli své protesty ukončit. Místo deportace do Turecka požadují otevření hranic, aby se mohli dostat zejména do Německa, které již jako téměř jediná země na kontinentu bezpodmínečně přijímá syrské uprchlíky.

Za otevření evropských hranic se však demonstrovalo také na italsko-rakouských hranicích, kde se podle aktuálních zpráv protesty zvrhly v násilnosti. Na zasahující policisty létaly kameny, světlice a další nebezpečné předměty. Přes kordon rakouských policistů se však demonstrantům projít nepodařilo. Došlo k několika drobným potyčkám a protestující nakonec byli nuceni ustoupit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Stánkař, který vyhnal Babiše: Známá osoba se do toho vložila. A pozor, další případ

14:20 Stánkař, který vyhnal Babiše: Známá osoba se do toho vložila. A pozor, další případ

Andreje Babiše podle všeho odmítli v Třeboni obsloužit. Trhovec řekl, že premiéra nenávidí a nic mu …