"Vašku, vrať se." První vzkaz na červeném srdci na náměstí Václava Havla. Napsala ho Dagmar

04.10.2016 0:00

REPORTÁŽ, FOTO, VIDEO Piazzetta Národního divadla v Praze se nově jmenuje náměstí Václava Havla. Ceduli se jménem českého exprezidenta tam dnes na úvod festivalu Pražské křižovatky přišli odhalit vdova Dagmar Havlová, ministr kultury Daniel Herman či herečka Vlasta Chramostová.

"Vašku, vrať se." První vzkaz na červeném srdci na náměstí Václava Havla. Napsala ho Dagmar
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dagmar Havlová s ředitelem Národního divadla Janem Burianem
reklama

Krátce před pátou hodinou odpolední se na piazzettě Národního divadla v Praze začali scházet novináři, první přihlížející a účastníci ceremonie. Chladné a větrné počasí viditelně potrápilo herečku Vlastu Chramostovou, které pořadatelé půjčovali deku, i primátorku Adrianu Krnáčovou, jež podcenila výběr oblečení a třásla se zimou.

Nepřízeň počasí patrně ovlivnila i účast. Z rozestavění ozvučovací aparatury lze vydedukovat, že organizátoři očekávali minimálně tři sta lidí, reálně jich dorazilo odhadem padesát.

„Je to důstojné připomenutí velkého odkazu velkého muže a velmi bych si přál, abychom nezůstali jenom u vnějších připomínek, ale abychom si odkaz Václava Havla připomínali stylem a prioritami vlastního života,“ vyzdvihl ve svém proslovu lidovecký ministr kultury Daniel Herman, který společně s primátorkou hlavního města Prahy Adrianou Krnáčovou a vdovou po Václavu Havlovi Dagmar odhalil ceduli náměstí Václava Havla.

Fotogalerie: - Drátěná srdce a Havlovo náměstí

Odhalení instalace Kurta Gebauera na piazzettě Nár...
Odhalení instalace Kurta Gebauera na piazzettě Nár...
Ministr kultury Daniel Herman
Daniel Herman s Vlastou Chramostovou
Odhalení instalace Kurta Gebauera na piazzettě Nár...
Dagmar Havlová s ředitelem Národního divadla Janem...

První vzkaz na srdce napsala Dagmar Havlová

„Děkujeme, nádherné,“ rozplývala se viditelně dobře naladěná Havlová a rozdávala úsměvy na všechny strany, aby posléze vyzvala k odhalení další připomínky Václava Havla u Národního divadla v Praze – instalaci sochaře Kurta Gebauera v podobě velkého červeného srdce, na které mohou lidé psát vzkazy. „Vašku, vrať se,“ napsala na něj Havlová.

Na závěr půlhodinové ceremonie rozdala vdova po Václavu Havlovi jejím účastníkům na památku láhve vína, jejichž vinětu kreslila její starší vnučka Sofie. Uspokojení nad dobře odvedeným dílem zpečetilo přiťuknutí skleničkou sektu.

Po mezinárodním letišti je náměstí Václava Havla druhým pražským mementem slavného dramatika, disidenta a českého exprezidenta. Odkaz Václava Havla na několika místech České republiky připomínají lavičky nesoucí jeho jméno. Lavičky Václava Havla jsou instalovány i v zahraničí, například ve Washingtonu, Irsku, Barceloně či Tel Avivu. V červnu bylo po Václavu Havlovi pojmenováno náměstí v izraelské Haifě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Lucie Štěchová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Šíp padal smíchy kvůli covidu: Herec hraje, dokud nechcípne. A teď...

14:24 Karel Šíp padal smíchy kvůli covidu: Herec hraje, dokud nechcípne. A teď...

Jak se hercům v divadle hraje za časů koronaviru? Jinak než dříve, to je jisté. Publikum je zarouško…