„Volič je problém! Propaganda z Východu...“ Halík se rozjel. Chválil mládež

17.11.2019 19:11

Myslete na lidi, jako byli Masaryk a Havel, kteří se řídili svým svědomím. Vyzval na Koncertu pro budoucnost katolický kněz, teolog a filozof Tomáš Halík a podpořil generaci mladých lidí. Ti jsou podle něj citliví na životní prostředí, na fake news či na to, když „propaganda z Východu znečišťuje morální klima v naší společnosti“. Hovořil také ústavní právník Jan Kysela. Ten vyzdvihoval naši ústavu a zmínil, že zárukou jejího dodržování jsou občané. A pak před dav vyšel i básník a spisovatel Jáchym Topol a místo řečnění přednesl rovnou báseň. „Kdo se bojí Ruska a Číny, je srab,“ burcoval Topol s tím, že by měli demokraté utvořit společnou koalici. A na závěr se dostalo i na generála Petra Pavla a prezidentské volby. „Pavle, pojď mezi, pojď mezi nás, už pomalu je čas, už pomalu je čas!“ pronášel Topol.

„Volič je problém! Propaganda z Východu...“ Halík se rozjel. Chválil mládež
Foto: David Hora
Popisek: Tomáš Halík na přednášce v Písku

Anketa

Má Tomio Okamura vaši důvěru?

86%
14%
hlasovalo: 31551 lidí
Halík ve svém projevu zmínil oběti nacismu i komunismu. Následně podotkl, že se velmi rád setkává s generací mladých lidí. Ti jsou podle něj citliví. Citliví na životní prostředí, na fake news či na to, když „propaganda z Východu znečišťuje morální klima v naší společnosti“.

„Problém není v politicích, problém je ve voličích, kteří se nechají zmanipulovat populisty, a v nevoličích,“ burcoval Halík a vyzval, abychom měli kritické myšlení.

Právě dnešním největším nebezpečím má být lenost kriticky myslet, a tak bychom tuto schopnost měli rozvíjet.

A závěrem svého projevu se známý teolog zmínil, že máme myslet na lidi, jako byli Masaryk a Havel, kteří se řídili svým svědomím.

FOTO: Tomáš Halík během svého projevu na Václavském náměstí.

Následoval ústavní právník Jan Kysela, jenž podotkl, že svoboda je součástí i naší ústavy a moc přidělená voliči nesmí být zneužita.

Doplnil, že „jen papírové překážky“ v podobě ústavy prý některým představitelům nemusejí stačit, a je tedy potřeba dalších institucí, které se starají o její dodržování. „Ústava ignorovaná vlastně žádnou není. A kde není ústava, tam je svévole,“ zmínil.

Zárukou jejího dodržování pak mají být právě občané. „Nebojme se být ústavě ku pomoci,“ dodal.