„Vraž mu to do držky!“ To už je vážné. Rvačka na akci Babiše

11.08.2022 15:33 | Ze sítí

Na mítinku Andreje Babiše (ANO) v Ústí nad Labem bylo rušno. Došlo i na rány pěstí, zasahovat musela policie. Dokládají to videa, která na místě natočil reportér Seznam Zpráv Jaroslav Gavenda.

„Vraž mu to do držky!“ To už je vážné. Rvačka na akci Babiše
Foto: Twitter J. Gavendy
Popisek: Z potyčky na mítinku A. Babiše

I přestože ještě neoznámil prezidentskou kandidaturu, jezdí expremiér Andrej Babiš svým obytným vozem do regionů. Na jeho akce kromě příznivců dorážejí i odpůrci – a leckdy to vyvolá vřavu. Jako například v Ústí nad Labem, kde došlo ke rvačce mezi muži. 

Důvodem bylo to, že jeden z odpůrců Babiše při jeho projevu pískal na píšťalku, což se nelíbilo druhému muži a začal se s ním o tu píšťalku přetahovat. „Vraž mu to do držky,“ zaznívá z davu na podporu. Právě při potyčce Babiš hovořil o tom, že nemá zájem na tom, aby lidé na sebe útočili. 

Babiš od začátku léta jezdí po Česku za voliči, pořídil si k tomu obytný vůz. Odmítá tvrzení, že jde o kampaň před prezidentskými volbami. Cesty podniká jako předseda hnutí ANO v souvislosti se senátními a komunálními volbami, řekl už dřív.

Anketa

Mají Babišovi odpůrci právo narušovat pokřiky či silnější formou jeho mítinky?

6%
92%
hlasovalo: 36954 lidí
Dnes se Babiš setkává s lidmi ve Středočeském a Ústeckém kraji, v pátek v Karlovarském kraji. Je to poprvé od mítinků v Jihočeském kraji minulý týden, které provázela vyhrocená atmosféra i kritizované zásahy policistů v civilu proti Babišovým odpůrcům. Kritiku vyvolal minulý týden například zákrok v Borovanech, při němž neuniformovaní policisté zaklekli na školáka, který chtěl odnést Babišovi reproduktor, či zásah rovněž neuniformovaných policistů v Českém Krumlově. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) a policejní prezident Martin Vondrášek v pondělí oznámili, že pokud bude policie muset zakročit na politických mítincích, měli by primárně zasahovat jasně označení uniformovaní policisté.

Mluvčí jihočeských policistů Jiří Matzner dnes ČTK řekl, že policie prověřuje člověka, který na jednom z Babišových mítinků na jihu Čech měl u sebe údajně zbraň. „Více se k celé záležitosti nebudeme vyjadřovat,“ dodal Matzner.

K rozmíškám došlo i dnes ráno v Unhošti na Kladensku, kde Babiše přehlušovali odpůrci hlasitým pískotem. Donesli také transparenty, na nichž byl například přeškrtnutý portrét bývalého premiéra. Babiš příchozí nabádal, aby se nedali vyprovokovat. „Ignorujte ty lidi, kteří přišli narušit tento mítink,“ řekl předseda ANO. Jeho odpůrci stáli několik metrů od karavanu, kterým Babiš jezdí. Z jejich strany se ozývalo například skandování hesla „Bez Babiše bude líp“, ale padaly i nadávky. Na místě bylo také kolem dvaceti novinářů, fotografů a kameramanů.

Ke konci zhruba hodinového mítinku zaznamenali pořadatelé a policisté muže, který u sebe měl kbelík rajčat. Přišli k němu členové antikonfliktního týmu, kteří s ním promluvili. Žádný konflikt nevznikl. Kromě protestujících troubila i řada řidičů, kteří projížděli kolem náměstí. Na jednom z domů na náměstí je také vyvěšený transparent s nápisem „Bureši, v Unhošti ti řepka nepokvete. Nechceme politiky, kteří obětují naši budoucnost pro své ekonomické zájmy“.

Kromě Babiše na setkání promluvil bývalý ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček a také lídryně místní kandidátky Dana Doksanská. Tématem byla především kritika současné vlády a například také zdravotnictví. Bývalý premiér mimo jiné na lidi apeloval, aby chodili na preventivní prohlídky. Setkání se účastnila také poslankyně hnutí ANO Jana Mračková Vildumetzová.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Andrej Babiš byl položen dotaz

VY

Je dobré, že jste si uvědomil, že nemáte na to, být prezident, ale prý zas chcete být premiér. A co takhle skončit? Proč nechcete z politiky odejít, byť jak sám říkáte, Vaše žena a rodina by to ocenili? A určitě ne jen oni.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hulváte! Kolaboranti. Co se strhlo kolem Zwyrtek Hamplové, neprojde jen tak

19:34 Hulváte! Kolaboranti. Co se strhlo kolem Zwyrtek Hamplové, neprojde jen tak

„Musí se mě tam nahoře asi hodně bát,“ komentuje advokátka Jana Zwyrtek Hamplová výzvu, aby ve druhé…