„Vyrazím tě i z kultury.“ Seznam: Vrbětice se měly úplně ututlat. Pravda o Zaorálkovi a Petříčkovi

13.05.2021 11:05

K plánované cestě Jana Hamáčka do Moskvy promluvil zahraniční diplomat. Koaliční vládu ANO a ČSSD pravděpodobně nepotěšil. „Česká vláda dlouho váhala, zda zjištění o vážném podezření ohledně podílu agentů ruské vojenské rozvědky GRU na událostech ve Vrběticích vůbec zveřejnit,“ oznámil. Šéf ČSSD Jan Hamáček mezitím řešil, jak naloží se svými stranickými kolegy Tomášem Petříčkem a Lubomírem Zaorálkem.

„Vyrazím tě i z kultury.“ Seznam: Vrbětice se měly úplně ututlat. Pravda o Zaorálkovi a Petříčkovi
Foto: Screen: ČT24
Popisek: Jan Hamáček v Interview ČT.
reklama

Server Seznam Zprávy přinesl další ze série článků o nakonec neuskutečněné cestě ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy. Cestě, kterou Hamáček oznámil poté, co už věděl, že za výbuchy ve Vrběticích z roku 2014 stáli podle českých tajných služeb dva agenti ruské vojenské rozvědky. Tuto informaci měl prezident Miloš Zeman a klíčoví členové vlády od 7. dubna.

Anketa

Chcete, aby sněmovna vyslovila nedůvěru vládě Andreje Babiše?

11%
86%
hlasovalo: 19563 lidí

Prezident Miloš Zeman však veřejnosti tvrdil, že se informace o Vrběticích dozvěděl teprve od premiéra Andreje Babiše (ANO) a vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) a s projevem k občanům vystoupil až o 8 dní později proto, aby mohl prostudovat fakta a k celé věcí se vyjádřit po jejich důkladném zvážení. Na rozmyšlenou si tedy vzal nikoli 8, ale 18 dní.

Podle serveru váhal s promluvou k národu nejen Zeman.

„Česká vláda dlouho váhala, zda zjištění o vážném podezření ohledně podílu agentů ruské vojenské rozvědky GRU na událostech ve Vrběticích vůbec zveřejnit,“ potvrdil vysoce postavený diplomat významné spojenecké země.

V průběhu oněch deseti dní od 7. do 17. dubna musel Hamáček vyřešit i otázku, jak naložit s exministrem zahraničí Tomášem Petříčkem a ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem. Petříčka nechal vyhodit z vlády poté, co obhájil post předsedy sociální demokracie a na Lubomíra Zaorálka se podle serveru pořádně rozzlobil poté, co stávající ministr kultury odmítl přejít na Ministerstvo zahraničí.

„Hamáček mu hned po tiskovce volal, že ho vyhodí i z té kultury. Nakonec ho ale zastavili kolegové v ČSSD. Zaorálek má ve straně docela velkou podporu, takže si Hamáček spočítal, že tohle udělat nemůže,“ prozradil zdroj z okolí ČSSD.  

Na veřejnost se dostala zpráva, že po Zaorálkově odmítnutí Hamáček prožil kolaps, jenže podle serveru Seznam Zprávy byla pravda úplně jiná.

„Zatímco pro veřejnost to bylo prezentováno jako ‚klid na lůžku‘, ve skutečnosti Jan Hamáček program měl, a ne ledajaký – konzultace s prezidentem Zemanem,“ napsal server.

Řeč mohla přijít i na Hamáčkovu chystanou cestu do Ruska.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

V sobotu 17. dubna se veřejnost přece jen dozvěděla, co se stalo a začal se odvíjet dnes již dobře známý příběh Jana Hamáčka, který plánovanou cestu do Moskvy vydával za pouhou kamufláž.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

O tom Rosí v Newsroomu nepípne, to jim vyhovuje. Žantovský o mediální radě a sudeťáckém metálu od Posselta

7:47 O tom Rosí v Newsroomu nepípne, to jim vyhovuje. Žantovský o mediální radě a sudeťáckém metálu od Posselta

TÝDEN V MÉDIÍCH Přijmout nejvyšší vyznamenání Sudetoněmeckého krajanského sdružení se dá přirovnat …