„Po ukončení studené války se Američané začali dívat na Rusko nikoliv jako na partnera, ale jako na poraženou zemi,“ jmenoval politolog kardinální problém. Američané si podle něj jednostranně vyložili konec bipolárního uspořádání světa jako strategické vítězství a podle toho se celých 25 let chovali. A to byla největší chyba.
Podle Richarda Sakwy, přednášejícího na univerzitě v Kentu, se v Evropě sice žilo 25 let v klidu, ale bez bezpečnostních záruk. Proto se prý jednalo v podstatě o „studený mír“, který nevyhnutelně musel vést v návrat studené války.
„Po roce 1989 se mělo NATO buď zrušit, nebo reformovat a přibrat do něj Rusko. Místo toho se NATO rozšířilo na východ a obkličuje Rusko,“ kritizuje politolog. Člověk prý nemusí být strategický génius, aby mu došlo, že země s možnostmi jaderné mocnosti se takovému scénáři jednou postaví.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: jav