„Zapáchala Zemanem". Vyhozená diplomatka Filipi promlouvá. Některým nápadům této vlády se musela smát

15.07.2024 15:46 | Monitoring
autor: Miloš Polák

Bývalá velvyslankyně České republiky v Sýrii Eva Filipi promluvila o vládě Petra Fialy (ODS). Konkrétně zmínila především pirátského ministra zahraničí Jana Lipavského a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Prohlásila, že když vidí počínání těchto pánů, nutí ji to se pousmát, protože její práci oceňovali i Američané, ale Fialově vládě začala najednou vadit. Možná proto, že „zapáchala Zemanem a Asadem“.

„Zapáchala Zemanem". Vyhozená diplomatka Filipi promlouvá. Některým nápadům této vlády se musela smát
Foto: Archiv TN
Popisek: Obrázky ze Sýrie před 20 lety

Někdejší velvyslankyně v Sýrii Eva Filipi v rozhovoru pro iDNES.cz prohlásila, že pirátský ministr zahraničí Jan Lipavský jí stále nepoděkoval za velký kus práce, který odvedla ve službách české diplomacie. Např. v Sýrii. Za svou práci dostala vyznamenání od exprezidenta Miloše Zemana, ale také od syrského diktátora Bašára Asada, který Filipi ocenil jako spojku se Západem, jak s EU, tak se Spojenými státy.

A právě to, že tzv. „zapáchala Zemanem a Asadem“, jak naznačila, tak si od ní současná vláda drží odstup. Přitom sama nevidí nic špatného na tom, že jako velvyslankyně působící v řadě zemí Blízkého východu udržovala dobré vztahy jak s prezidentem Václavem Havlem, tak prezidentem Václavem Klausem, tak s prezidentem Milošem Zemanem. Ale i s vládami, které vedli Vladimír Špidla, Bohuslav Sobotka či Andrej Babiš.

Jako velvyslankyně se podle svých vlastních slov snažila jednat v mantinelech real-politiky, protože bychom z jejího pohledu měli mít na paměti, že jde o relativně blízké sousedy Evropy, a proto není v našem zájmu tamní region destabilizovat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Josef Nerušil byl položen dotaz

Nespletl jste si dobu?

Kontrola médií a tvrdá cenzura tu už byla. Fakt ji chcete zavést znovu? Obávám se, že jste jen jediný, co nahlas řekl, co za tím zrušením poplatků opravdu je, že chcete kontrolovat a ovlivňovat obsah veřejnoprávních médií, a že z nich tak opravdu chcete udělat státní propagandu. Já chápu, že se vám ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Paní Filipi, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseMalachyt , 15.07.2024 17:24:47
by byla, za mne, po volbách výborná volba na post ministryně zahraničí. Rozená diplomatka a celkem fajn bytost. Né jako ta hloupá hromádka špeku, co tam dělá jednu diplomatickou chybu za druhou nyní.......

|  21 |  0

Další články z rubriky

Ukrajinci na své hrdlořezy nedají dopustit. Nikoho jiného nemají

16:25 Ukrajinci na své hrdlořezy nedají dopustit. Nikoho jiného nemají

POHLED IVANA HOFFMANA Bublina politiků si ráda navzájem dává řády medaile. Lidé už to považovali za …