„Že vy vůbec máte odvahu se k tomu vyjadřovat!“ V ČT posadili k jednomu stolu kněze a komunistu Dolejše. A bylo dusno

14.09.2018 9:28

Proč by podle představ komunistů měly církve odvádět daň z majetku, který jim ukradli komunisté? Na tuto otázku odpovídal v Událostech, komentářích komunistický poslanec Jiří Dolejš. Seděl přitom proti katolickému knězi Štěpánu Robovi. Ten vmetl Dolejšovi do tváře, že jeho předchůdci zabíjeli křesťany.

„Že vy vůbec máte odvahu se k tomu vyjadřovat!“ V ČT posadili k jednomu stolu kněze a komunistu Dolejše. A bylo dusno
Foto: praha.eu
Popisek: kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na pražských Vinohradech

Dolejš v prvé řadě zdůraznil, že zákon o vyrovnání státu s církvemi je věcí dohody. Stát a církve se dohodly, že část vyrovnání proběhne ve finanční rovině. „A když někdo dostane nějaký příjem, tak ho zdaní," zaznělo z úst politika. Veřejnosti se navíc podle Dolejše zdá, že církev dostala víc, než měla, takže toto zdanění onen pocit alespoň trochu napraví. Pokud církve přijdou o nějakých 10 nebo 12 miliard, tak je to podle komunisty vůbec nijak nepoškodí. Dovolával se i slov předsedy vlády Andreje Babiše (ANO), který výši náhrad označil za přehnanou.   

Dolejš stejně tak odmítl, že by s úpravou výše finančních náhrad měly souhlasit také církve, s nimiž stát uzavřel závazné smlouvy o vrácení majetku. Argumentoval tím, že stát také může lidem zvýšit daňovou zátěž a občané se tomu musí přizpůsobit. Jde o jednostranný krok. Kněz se smíchem podotkl, že komunisté jsou z minulosti zvyklí postupovat takto jednostranně. Pronesl však i mnohem závažnější slova.

Rob jen nevěřícně kroutil hlavou. „Pro mě je unikátní zkušenost, vaši předchůdci provedli tuto loupež za bílého dne, při které byli také mučeni, vězněni a dokonce i zabíjeni věřící lidé, že vy vůbec máte odvahu se k tomu vyjadřovat," uvedl kněz. Konstatoval, že stát desítky let vydělával na církevním majetku, který od dob komunistů držel v rukou. A kdyby měl tyto výnosy vrátit, vyrovnání by bylo vyšší. „Jsem si jist, že se jedná o dohodu o církevním majetku, na které stát vydělal," zdůraznil katolický kněz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Konec Miloše Zemana? Šíří se zvěsti. A výzva „bojovníka za pravdu“

9:07 Konec Miloše Zemana? Šíří se zvěsti. A výzva „bojovníka za pravdu“

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek nastupuje na rekondiční pobyt do nemocnice, oznámil hradní mluvčí J…