„Zeman vystupoval proti svojí zemi“. Fischer připomněl, co dělal v Senátu kvůli Vrběticím

03.12.2022 10:15 | Rozhovor

Prezidentský kandidát Pavel Fischer promluvil. Zkritizoval končícího prezidenta Miloše Zemana a naznačil, co by dělal jinak, kdyby se stal hlavou státu. Podle průzkumů však velkou šanci na zvolení nemá. Kupříkladu mezi mladými lidmi mu nepomáhá jeho postoj k uznání manželství pro homosexuální páry.

„Zeman vystupoval proti svojí zemi“. Fischer připomněl, co dělal v Senátu kvůli Vrběticím
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kandidát na prezidenta Pavel Fischer

Anketa

Skončí válka na Ukrajině v roce 2023?

57%
43%
hlasovalo: 17416 lidí

V úvodu rozhovoru pro server Echo24.cz Fischer prohlásil, že Miloš Zeman byl zvolen prezidentem demokratickým způsobem a Fischer ho proto respektuje jako hlavu státu. Ale jako ústavní činitel má prý také povinnost ho kontrolovat.

A tady hned na Zemana uhodil.

„Jmenování Rusnokovy vlády bez podpory Sněmovny bylo hrubým porušením nejenom ducha, ale i litery Ústavy. Pro mě je tato prezidentská volba i příležitostí udělat velký úklid i v ústavních zvyklostech. My jsme už v Senátu měli opakovaně diskuse o jeho činech, kdy (Zeman) jednal v rozporu s Ústavou, se slibem věrnosti České republice. Což byl taky důvod, proč jsme v zahraničně-bezpečnostním výboru při zkoumání pozadí teroristického útoku ve Vrběticích dospěli na základě bezpečnostních informací k závěru, že Miloš Zeman neplní svoji roli,“ řekl Fischer.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„Když probíhalo vyšetřování útoku ve Vrběticích, vzpomeňte si, že Miloš Zeman nic nedělal. On se zavřel do mlčení. A když vystoupil, promluvil způsobem, který zpochybňoval práci vyšetřovatelů. ... Vzpomeňte si, že on v podstatě vystupoval proti své zemi,“ vyjádřil svůj názor Fischer.

ParlamentníListy.cz již v minulosti psaly o krocích, které Pavel Fischer po kauze Vrbětice proti prezidentu Miloši Zemanovi podnikal. Zejména na půdě senátní komise pro Ústavu, kterou se snažil již v květnu přesvědčit, aby aktivovala ústavní článek o nezpůsobilosti prezidenta k výkonu funkce, se kterým potom předseda komory Vystrčil pracoval v říjnu při prezidentově hospitalizaci.

Podle průzkumu agentury Ipsos, na který upozornil server E15.cz, však Fischer nemá příliš velkou šanci na to, aby v roli prezidenta prosadil větší posílení ústavních zvyklostí, po kterém volá. Agentura Ipsos píše, že Fischer by získal 6,4 % hlasů.

Favoritem prezidentské volby je šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který by podle průzkumu získal 29,7 % hlasů. Druhý Petr Pavel by získal 25,3 % hlasů a třetí Danuše Nerudová 25 % hlasů.

Server iDNES.cz k tomu při velké studentské debatě 1. prosince napsal, že Fischerovi kupříkladu u mladých lidí nepomáhá jeho vyjadřování k prosazení manželství pro homosexuály. Fischer studentům sdělil, že by jako prezident tento zákon podepsal, ale hned dodal něco, co se studentům nepozdávalo.

„Jsem lingvista, proto si nemyslím, že je správné, abychom těmto svazkům říkali manželství, to má zůstat pouze pro muže a ženu, ale to je jenom detail,“ pravil Fischer – a studenti se na sebe po třídě nechápavě dívali a kroutili u toho nesouhlasně hlavou.

Pavel Fischer kandidoval na prezidenta už v roce 2018. S kampaní laděnou do tyrkisové barvy dokázal nečekaně získat třetí místo hned za Milošem Zemanem a Jiřím Drahošem. Ten se před prvním kolem proti Fischerovi vymezoval z liberálních pozic, v poslední předvolební debatě mu vytýkal, že jako křesťan upírá ženám právo na potrat.

Fischer jej nakonec před druhým kolem podpořil. Nakonec zvítězil Miloš Zeman, ale Drahoš i Fischer se na podzim 2018 znovu setkali v Senátu, kam oba pronikli z pražských obvodů. Pavel Fischer se stal předsedou zahraničního výboru a v této funkci jedním z nejvýraznějších senátorů. Doprovázel Miloše Vystrčila na všech jeho zahraničních cestách a byl hlavním tvůrcem emancipace horní parlamentní komory v zahraničních otázkách.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Josef Středula byl položen dotaz

Odstoupení z vedení ČMKOS

Vážený pane Středulo, uvažujete o odstoupení z vedení ČMKOS a přenechání funkce někomu schopnějšímu? Pod Vaším vedení odbory nevykazují žádnou činnost, která by hájila pracující. Při Vaší nečinnosti jste ani nemohl čekat podporu veřejnosti při kandidatuře na prezidenta. Vyvodíte z toho nějaké důsled...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pomocníci nejmocnějších. Keller po volbách odhalil to nejvážnější

12:14 Pomocníci nejmocnějších. Keller po volbách odhalil to nejvážnější

„Nepolezu na cimbuří vyvěšovat zelené trenýrky,“ ujistil profesor, známý sociolog a bývalý europosla…