„Živíme Ukrajince a teď ještě Čechy.“ Další nákupy. A Poláci jdou do akce

28.11.2022 13:34 | Ze sítí

Nákupů Čechů v Polsku si všímají i tamní média a také občané. Přicházejí výzvy, aby Češi nevykupovali obchody a chovali se slušně. Ovšem podle těch, kdo v Polsku byli, je problém v tom, že si Češi oblíbili supermarkety Biedronka a také že nejezdí dále než do nejbližších polských měst u hranic.

„Živíme Ukrajince a teď ještě Čechy.“ Další nákupy. A Poláci jdou do akce
Foto: FCB
Popisek: Nákup z Polska

Anketa

Skončí válka na Ukrajině v roce 2023?

58%
42%
hlasovalo: 17003 lidí
V současných podmínkách se Češi snaží ušetřit, kde se dá. Ti, kdo bydlí poblíž s hranic s Polskem, mohou ušetřit celkem jednoduše, nakoupí za hranicemi. Srovnání českých a polských cen je námětem nejedné reportáže a videa. Na Facebooku si dokonce čeští občané sdílejí tipy na nákupy v Polsku a za kolik sehnali to či ono.

Českých zákazníků je v Polsku více než dost, rozhodně tolik, že už si jich začala všímat i polská média a také polští politici, jmenovitě radní Artur Sienkiewicz, který na sociální média a také za stěrače českých vozů umisťoval výzvu, aby Češi dodržovali „kulturu nakupování“ a nevykupovali ve velkém například jogurty, smetanu, máslo, ale i maso. Jeho výzvě se dostalo pozornosti i v polských médiích.

A podobná jsou i slova další polské občanky z Lázní Chudoba (Kudowa-Zdrój). Říká, že Čechy mají Poláci rádi. A vyzývá, aby mezi sebou dvě národnosti nebojovaly. Podle ní se o Polsku v české televizi mluví špatně, na rozdíl od polské televize, kde Česko prý negativně zobrazeno není. Neuvedla však, co konkrétně ji na zprávách o Polsku vadí.

Podotkla, že Polsko musí živit 4 miliony ukrajinských uprchlíků a že výrobu není možné zvýšit ze dne na den. „Poláci dnes také sotva vycházejí s penězi, situace je špatná všude. Nikdy jsem neměla takový problém nakupovat jako teď. Nemůžu využít promo akce a taky bych ráda dostala levné jídlo. Doslova platíme více za jídlo,“ stěžuje si a dodává, že jí v Česku nechtěli prodat uhlí, protože měla zřejmě polskou SPZ. Žádá, aby Češi nevykupovali obchody a nedoporučuje maso z Biedronky.

Z Polska pochází i další zkušenost z polského supermarketu Carrefour. „Prodavačka v klidu a říkala, že to chápe, proč tam jezdíme nakupovat, že kdyby byla možnost, tak jezdí na levnější nákupy, ale nemá kam. Celkem chápe prodavačky z Biedronky, že nemají co prodávat a nadávají, když jsou čtyři a zákazníků tisíc. Chyba zákazníků, že navštěvují jen Biedronku, co nejblíže a nerozjedou se jinam, ale chování některých Čechů je prý hrozné. „Dáváme jí za pravdu, byli jsme svědky, jak toho naberou kvanta a pak v ČR přeprodávají,“ uvedla žena, která se z nákupu v Polsku vrátila nedávno.

Dokonce se ve skupině objevují i doporučení „kde je málo Čechů“.

Zřejmě skutečně záleží na tom, kam nákupuchtiví lidé zavítají. „Také jsme dnes byli v PL, trošku dále od hranic, ale ne zase moc a vše v pohodě, žádné fronty, normální nákup na měsíc, co potřebujeme, a na co byla chuť, i když to bylo třeba bez akce a stejně se to vyplatilo,“ svěřoval se další uživatel skupiny.

„Dnes jsme byli nakupovat v Chalupkách a Zabelkově a můžu říct, že těm kecům o chování Čechů nevěřím ani písmenko. Lidí milion a všichni svorně a slušně nakupovali absolutně bez problémů, bez strkání a prodavači i zákazníci se na sebe usmívali, takže za mně SUPER. Zato tady u nás se pomalu poperou za ty sračky české v akci... Jezdíme z jižní Moravy a vyplatí se to odkudkoliv z ČR, pokud tam utratím trochu peněz... A i kdybych neušetřil, tak ta chuť za to stojí,“ nevěřil zkazkám o zlých Češích v Polsku další příznivec nákupů v Polsku.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Věříte v naplnění smluv třeba v NATO?

Už kolikrát jsme byli svědky toho, jak se různé smlouvy porušují. Myslíte, že by v případě potřeby jednalo NATO opravdu podle smluv a rychle? Já si třeba nejsem jistá, zda by třeba kvůli nám nebo Pobaltským státům šli ostatní do války. A jestli, tak jak dlouho by třeba aktivace článku 5 trvala?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poslední prezidentská debata: Zase válka, neudržel se Babiš po dotazu od Šídla

21:37 Poslední prezidentská debata: Zase válka, neudržel se Babiš po dotazu od Šídla

Poslední předvolební prezidentskou debatu na Nově moderoval Reynolds Koranteng, stejně jako před prv…