„Zlí, zlí islamofobní Britové.“ Německý deník rozkrývá pozadí nechuti vůči muslimům

29.06.2017 13:27

Německý deník Der Zeit se ve svém aktuálním vydání zevrubně věnuje údajné narůstající islamofobii ve Velké Británii. Počet útoků proti muslimům v zemi narůstá a nejvíce za ně mohou příslušníci bílé dělnické třídy.

„Zlí, zlí islamofobní Britové.“ Německý deník rozkrývá pozadí nechuti vůči muslimům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace Muslimové proti terorismu. Předtím se několik muslimů zúčastnilo křesťanské bohoslužby v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně

Nenávistné útoky proti muslimům se dle autorky textu Bettiny Schulzové staly ve Velké Británii „společensky přijatelnými“. „Po každém teroristické útoku se zároveň zvyšuje i počet útoků na samotné muslimy. Bulvární média ve svých titulcích ještě přilévají olej do ohně. Zatímco v letech 2011 a 2012 došlo k 1618 zdokumentovaným projevům nenávisti vůči muslimům, tak v letech 2015 a 2016 toto číslo narostlo na 4000,“ píše Schulzová.

Většina těchto útoků je směřována proti zahaleným muslimským ženám. „Podle statistiky organizace Tell Mama jde o 75 %. Stejné procento potom tvoří mezi útočníky muži, 89 % z nich jsou bílé pleti. Muslimové se pravidelně stávají terčem zlomyslných komentářů, urážek, na muslimské ženy v hidžábech plivou. Nezřídka potom dochází přímo i k fyzickým útokům,“ neskrývá Schulzová své obavy o osud nebohých mírumilovných muslimů.

Celý text v němčině je ZDE.

Jak uvádí organizace Hope Not Hate, v britské společnosti se stalo standardem líčit islám v těch nejčernějších barvách. „Polovina britské veřejnosti považuje islám za hrozbu pro celý západní svět. Tento názor sdílí 60 % voličů konzervativců, a dokonce 75 % Britů, kteří volí UKIP. Pětina lidí potom považuje islám za náboženství spjaté s násilím. Na druhou stranu více než polovina respondentů uvedla, že diskriminaci muslimů považuje za vážný problém,“ líčí snaživě Schulzová.

Podle Joea Mulhalla z Hope Not Hate souvisí islamofobie se ztrátou životní úrovně bílé dělnické třídy. A to ve Velké Británii, ale i ve Spojených státech. „Mnoho nacionalistických uskupení šíří svůj nenávistný názor, podle kterého svět čeká nevyhnutelný boj o moc mezi západním světem a islámem. Někteří z těchto extremistů jsou přesvědčeni, že v tomto konfliktu lze uspět jen prostřednictvím občanské války,“ píše se ve výroční zprávě Hope Not Hate.

Protimuslimská scéna ve Velké Británie je dle zjištění německé novinářky roztříštěná. Některé tyto skupiny mají přes sto členů, jiné třeba tisíc. „Ovšem na internetu a sociálních sítích mohou oslovit mnohem větší počty svých příznivců a možná je tak přivést na cestu násilí,“ konstatuje autorka textu a zmiňuje program ministerstva vnitra, v rámci kterého lze od roku 2012 snadněji hlásit islamofobní útoky prostřednictvím projektu Tell Mama.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Josef Provazník

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nářek neziskovek nad novým zákonem Mattea Salviniho: Migranti déle zavření. Šup rychle pryč. Něco provedeš, jdeš...

8:32 Nářek neziskovek nad novým zákonem Mattea Salviniho: Migranti déle zavření. Šup rychle pryč. Něco provedeš, jdeš...

Matteo Salvini, ministr vnitra a předseda italské Ligy, přišel s dekretem, který v Itálii podstatně …