15 milionů... Víte kde. Piráti zchudli a musí hodně šetřit

3.11.2021 1:52 odp. | Ze sítí

Volby pro Českou pirátskou stranu nedopadly dobře. A ta tak bude muset řešit, dle slov exposlance Pikala, „něco tak přízemního“ jako stranické finance. Piráti si totiž žili nad poměry a provozní výdaje neudržitelně rostly. „Abychom mohli s rozpočtem 2020 fungovat v následujících 4 letech, potřebovali bychom zisk asi 60 koaličních mandátů,“ informoval členy strany Pikal na jejich fóru. Ale k tomu se ani nepřiblížili, a tak budou muset snížit výdaje o 15 milionů. I s osekaným rozpočtem se Piráti chtějí zaměřovat na vyvracení dezinformací, komunikaci s veřejností a médii a také na to, aby měl sněmovní a mediální aparát „nezbytný prostor“.

15 milionů... Víte kde. Piráti zchudli a musí hodně šetřit
Foto: Karel Šebesta
Popisek: Sídlo Pirátů

Anketa

Považujete neočkované za škůdce a nepřátele?

16%
82%
hlasovalo: 19460 lidí
Na Piráty už dolehl jejich volební výsledek. Podle zpráv o vyjednávání dvou koalic to zatím vypadá, že se Piráti na vládě podílet budou, i když pirátský primátor Hřib nedávno zaútočil na novopečeného předsedu pražské ODS Marka Bendu a třenice s hnutím STAN způsobila uniklá analýza, která Starosty viní z toho, že na propagaci svých kandidátů dali více peněz a vyzývali ke kroužkování svých kandidátů.

Co ovšem volební výsledek ovlivní nepochybně, jsou stranické finance. Na což už upozorňuje bývalý místopředseda Sněmovny, Vojtěch Pikal, který se v těchto volbách do Parlamentu nedostal. „Kvůli volebnímu výsledku 15 % musíme naše výdaje značně omezit, o následcích početního kolapsu klubu nemluvě,“ informoval členy strany na Pirátském fóru.

Pikal uvádí, že omezení rozpočtu není žádným překvapením a že bude nutné, se vědělo již před volbami. „Provozní výdaje dlouhodobě neudržitelně rostly a abychom mohli s rozpočtem 2020 fungovat v následujících 4 letech, potřebovali bychom zisk asi 60 koaličních mandátů,“ sdělil členům České pirátské strany a dodal: „Toto se nenaplnilo, a tak je provozní náklady Centrály strany třeba snížit asi z 40 milionů ročně na cca 25 milionů. Tento odhad vychází z předpokladu naplnění koaliční smlouvy ohledně dělení prostředků za mandáty a dosavadní státní praxe ohledně stálého příspěvku.“ Propady prý čekají i krajské rozpočty.

Jako priority si pirátské orgány stanovily například, aby Piráti odborně obstáli ve vytyčených politických prioritách v nejvyšší politice a aby bylo zachováno „sněmovní know-how“. V politickém marketingu pak má být prioritou nastavení strategie celkové politické komunikace, zajištění komunikační podpory pro volené zástupce a představitele strany, tedy tiskové zprávy, přípravy do debat a komunikace s médii a také budování systému přímé komunikace s veřejností zaměřeného na vyvracení dezinformací, podporu pirátských témat a odpovídání lidem.

Dále si Piráti dali do priorit „kultivaci vnitřního prostředí pro lepší zapojení a rozvoj všech bytostí (zkompetentňování krajských předsednictev)“, budování vybraných politických osobností – vzdělávání a rozvoj talentů, rozvíjení politické odbornosti strany a členské základny, naplňování administrativních a legislativních povinností, dostatečné technické zázemí, nezbytný prostor pro sněmovní a mediální aparát i sídlo a archiv strany a „budování, udržování a předávání kampaňového know-how, tedy volební koordinace a získávání financí“.

Úkol šetřit pak dle Pikala připadne vedoucím rozpočtových kapitol.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

Ing. Jozef Síkela byl položen dotaz

Zákaz spalovacích motorů

Co jste jako ministr průmyslu udělal nebo v nejbližší době, například během našeho předsednictví, uděláte pro zrušení nebo přinejmenším odálení zákazu spalovacích motorů? Nebo už připravujete nějaké dotace pro lidi, aby si mohli elktoauta pořídit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Křeček pryč! Piráti, TOPka ani kavárna nevydýchali, co ombudsman provedl. A Kalousek se předvedl

17:05 Křeček pryč! Piráti, TOPka ani kavárna nevydýchali, co ombudsman provedl. A Kalousek se předvedl

Den poté, co ombudsman Stanislav Křeček odebral svojí zástupkyni Monice Šimůnkové všechny agendy, pr…