20 nových náměstků vytvořila Fialova vláda

06.01.2022 8:09

Piráti mají před sebou stranický on-line sjezd. A ještě před ním se snaží na ministerstva dostat své bývalé poslance jako náměstky. Vláda Petra Fialy (ODS) vytvořila na ministerstvech přes 20 nových náměstkovských pozic. I když ještě před volbami dnešní vládní strany, ODS, lidovci, TOP 09, Piráti a STAN, slibovaly, že zeštíhlí přebujelý státní aparát.

20 nových náměstků vytvořila Fialova vláda
Foto: Archiv O. Profanta
Popisek: Ondřej Profant

Piráty o víkendu čeká sjezd. Funkci předsedy bude obhajovat Ivan Bartoš. Dosavadní místopředsedové, včetně 1. místopředsedkyně Olgy Richterové, se rozhodli, že své posty obhajovat nebudou.

Piráti také řeší, jak využít zkušenosti svých bývalých poslanců. Zatímco ve volebním období let 2017 až 2021 měli Piráti 22 poslanců, teď mají jen 4. V předvolební koalici se STAN voliči často do poslaneckých lavic vykroužkovali Starosty. Pirátská strana se teď snaží své bývalé zákonodárce dostat na ministerstva do pozic náměstků. MF Dnes upozorňuje, že vláda Petra Fialy vytvořila přes 20 nových náměstkovských pozic.

„Více než dvacet nových míst pro náměstky vzniklo na ministerstvech od jmenování kabinetu Petra Fialy. Vůbec nejvíc, hned tři nová místa, byla vytvořena na Ministerstvu zemědělství, kde od ledna může působit osm náměstků pro řízení sekce a k tomu ještě dva političtí náměstci. ... Místo pro minimálně jednoho nového náměstka bylo vytvořeno na téměř každém ministerstvu,“ napsala k tématu čtvrteční MF Dnes.

Ivan Bartoš si s sebou na Ministerstvo pro místní rozvoj přivedl někdejšího pirátského zákonodárce Ondřeje Profanta, který v létě minulého roku na festivalu Prague Pride prohlásil, že „Sněmovna je plná konzervativních bílých páprdů a velká část inklinuje k fašismu“.

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D.

  • Piráti
  • Místopředseda vlády pro digitalizaci
  • místopředseda vlády

Další exposlanec Petr Třešňák bude umístěn na Ministerstvo průmyslu a obchodu, které vede nominant STAN Jozef Síkela. Pirát Lukáš Kolářík byl umístěn k ministrovi Vítu Rakušanovi na Ministerstvo vnitra. A tím to nekončí.

„Za doby působení ministra Jana Hamáčka byly obsazeny čtyři pozice náměstků pro řízení sekce, jedna pozice náměstka pro státní službu, jedna pozice státního tajemníka a jedna pozice náměstka člena vlády. Za ministra Víta Rakušana byla, oproti již uvedenému, obsazena druhá pozice náměstka člena vlády,“ napsal k tomu pro MF DNES Adam Rözler z odboru tisku a PR Ministerstva vnitra. Dne 4. ledna byl jako druhý politický náměstek jmenován Radek Kaňa z moravskoslezské ODS, který starostuje obci Šilheřovice na Opavsku.

Deník také připomněl, že náměstek, který má ukončené vysokoškolské vzdělání a pár let praxe k tomu, si přijde na asi 100 tisíc korun hrubého měsíčně.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Odchod do důchodu

Paní Schillerová, přijde mi to, nebo nějak často měníte své názory? Teď tvrdíte, že je pro vás navýšení věku odchodu do důchodu nepřijatelné, ale podle jiných, s tím souhlasili a zrovna vy jste to jako ministryně sama navrhovala - https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/396856-schillerova-chce-zvysi...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Už se perou! Před volbami je v komisi dusno. „Uršula“ má problém

8:21 Už se perou! Před volbami je v komisi dusno. „Uršula“ má problém

Ani nenastoupil. Německý europoslanec Markus Pieper měl reprezentovat v EU malé a střední podniky. J…