79 tisíc a 67 tisíc berou šéfové. 40 tisíc učitel arabštiny. Celkem miliony z vašeho na integraci cizinců

30.01.2019 13:44

Pražské zastupitelstvo před pár dny schválilo individuální dotaci v hodnotě přes 5,1 milionu korun neziskové organizaci, která se stará o integraci migrantů v Praze. Jak ParlamentníListy.cz zjistily, většinu dotace přitom spolknou platy vedení této neziskovky. Ta pořádá akce jako „turecký večer filmu“ nebo „kurzy sociokulturní orientace“. Jen za loňský rok za mzdy utratila 15 milionů, převážně z kapes nás všech.

79 tisíc a 67 tisíc berou šéfové. 40 tisíc učitel arabštiny. Celkem miliony z vašeho na integraci cizinců
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání zastupitelstva hlavního města. Na programu byl mimo jiné i rozpočet na příští rok
reklama

Integrační centrum Praha (ICP) se na vlastním webu prezentuje jako „nezisková organizace, která usiluje o to, aby Praha byla metropolí všech – domovem pro všechny, kdo se tu rozhodli žít bez ohledu na jejich zemi původu, a místem, kde se jednotliví obyvatelé vzájemně respektují, podporují a spolupracují.“

Jinými slovy pomáhá migrantům a obecně cizincům, kteří přijdou do hlavního města a chtějí zde zůstat žít. Nezikovka ICP poskytuje kupříkladu služby tlumočníků, kurzy češtiny nebo radí cizincům, jak v České republice požádat o povolení k pobytu, jak pobyt prodloužit, pomáhá se slučováním rodin, uzavírání manželství či nabízí „pomoc při diskriminaci“.

ICP dále pořádá různé veřejné akce, jejichž prostřednictvím chce pomoci „interkulturní komunikaci“ a vzájemnému porozumění. Aktuálně lze na jejich webu nalézt pozvánku na promítání tureckých filmů s názvem „Nebezpečí humoru aneb večer s tureckým filmem“.

Anketa

Schvalujete práci ministra zahraničí Tomáše Petříčka?

6%
94%
hlasovalo: 16977 lidí

Ve výroční zprávě, kde je vyjmenován seznam činností, ve kterých neziskovka působí, lze nalézt záležitosti typu „interkulturní práce“ nebo „kurzy sociokulturní orientace“. Co přesně je náplní takových kurzů, upřesněno není, ponecháváme to na představivosti čtenáře.

Do jaké míry je Integrační centrum Praha v integraci cizinců na území hlavního města úspěšné, těžko zjistit. Přestože jde oficiálně o neziskovou organizaci, někteří její funkcionáři si na nedostatek osobního zisku stěžovat nemohou. 

Ředitel neziskovky pobírá 80 tisíc měsícně, finanční manažer bezmála 70 tisíc a dalších víc než 20 tisíc ICP vyplácí za vedení účetnictví. V rozpočtu na letošní rok se nachází krom jiného i položka „ostatní nespecifikované náklady“ s částkou 100 tisíc korun.

Na pouhý základní chod společnosti vyplatila neziskovce Praha přes 3 000 000 Kč. Přitom tyto peníze budou spotřebovány jen k tomu, aby šéf a další manažeři mohli pobírat své platy. Na různé kurzy a poradenství pro cizince tyto prostředky využity nebudou, k tomu žádalo ICP o další dotace. 

Další milionové částky bude ICP potřebovat na mzdy další zaměstnanců nebo spolupracovníků. Za loňský rok totiž centrum na mzdách spotřebovalo neuvěřitelných 15 milionů korun.

Materiál předložený pražskému zastupitelstvu na magistrátu zpracovával Jan Janoušek, označený na webu Prahy jako „specialista integrace cizinců“, jinak člen Strany zelených a její neúspěšný kandidát v posledních komunálních volbách.

Na kontroverzní rozhodnutí magistrátu na posledním zasedání zastupitelstva hlavního města upozornila Alexandra Udženija z ODS, která se podivovala hlavně nad viditelným rozporem mezi vysokými částkami, které pobírají funkcionáři neziskovky, z jedné strany a nízkým počtem „klientů“ integračního centra a těžko změřitelnou úspěšností jeho projektů na straně druhé.

„Když se člověk začte do podrobností, tak mám pocit, že asi někdo spadl z višně. Ředitel organizace 79 000,- hrubá měsíční mzda. Finanční manažer 67 000,-. Učitel arabštiny 40 200,- měsíčně, koordinátor projektu 46 900,- atd. Teda musím říci, že špičkoví manažeři by možná záviděli. Dále po daňových poplatnících chce obecně prospěšná společnost Integrační centrum Praha 21 000,- měsíčně za vedení účetnictví a 35 000,- za účetní audit. Tak si říkám, co tam pan finanční manager a ředitel společnosti dělají? Oba za skoro 150 000,- měsíčně? A když se dostaneme k informaci, kolika cizinců se tento projekt má týkat, tak nám materiály nabídnou předpokládané číslo 380. 380 oslovených cizinců, kterým organizace poskytne 750 služeb za rok. To jsou dvě služby na jednoho cizince. Jistě poté budou perfektně integrováni,“ zmínila ve svém vystoupení politička.

Podle jejích slov je ostudné, když neziskovka, jejíž šéf pobírá horentní mzdu, za rok osloví ani ne čtyři stovky lidí. „Před volbami plná ústa transparentnosti a hospodárnosti, a pak předložíte toto? Co tam pan ředitel dělá za 80 tisíc? Co to je za služby, když jedna vyjde pomalu na 7 tisíc korun? Vážně musíme dotovat více jak 5 miliony něco, co za rok osloví 400 lidí? Zbláznili jste se, nebo máte za blázny nás ostatní? Je to naprosto ostudný a šokující materiál a já ho navrhuji jako celek odmítnout,“ konstatovala Udženija. Její návrh ale nevyšel, vládnoucí koalice Pirátů, Prahy sobě a TOP 09 tuto dotaci pražským zastupitelstvem protlačila.

ParlamentníListy.cz před časem upozornily na podobný případ v Brně, kdy tamní radnice odsouhlasila projekt za 10 milionů korun z peněz daňových poplatníků s podivně znějícím názvem „Zvyšování interkulturní prostupnosti veřejných institucí ve městě Brně“. Více k tématu čtěte ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Křeček řekl, jak to chodilo za Šabatové. A s čím asi zatočí

14:50 Křeček řekl, jak to chodilo za Šabatové. A s čím asi zatočí

Nového ombudsmana Stanislava Křečka je stále plný mediální prostor. Interview s ním nabídl i server …