80 % Turků proti alianci z USA. „Odejdeme z NATO,“ padlo

25.01.2023 13:15

Turecko zvažuje odchod ze Severoatlantické aliance kvůli údajným provokacím Spojených států a jejich evropských spojenců - především Švédska. „Turecko opustí NATO za pět až šest měsíců," prohlásil podnikatel s blízkými vazbami na prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana Ethem Sancak. Turecko v minulých dnech opět přerušilo jednání se Švédskem a Finskem o vstupu do NATO, které hodlá kvůli údajné podpoře protitureckých teroristických organizací blokovat.

80 % Turků proti alianci z USA. „Odejdeme z NATO,“ padlo
Foto: tccb.gov.tr
Popisek: Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Turecko podle informací serveru iRozhlas.cz zrušilo únorové jednání se Švédskem a Finskem o vstupu těchto severských zemí do NATO a to bez náhradního termínu. V pondělí turecký prezident Recep Tayyip Erdogan navíc švédským představitelům sdělil, že Ankara nepodpoří švédský vstup do NATO. Stalo se tak v návaznosti na víkendové protesty prokurdských skupin a odpůrců islámu ve Stockholmu.

Anketa

Kdo víc rozděluje společnost?

hlasovalo: 23128 lidí

Turecko hovoří o vetování vstupu obou severských zemí do NATO od loňského léta, kdy Finsko i Švédsko vyjádřily přání do Severoatlantické aliance vstoupit v reakci na konflikt na Ukrajině. Turecku vadí údajná podpora kurdských organizací jako Strana kurdských pracujících, které Ankara považuje za teroristické.   

Místo blokování vstupu Švédska a Finska do NATO ale Turecko také zvažuje, že z uskupení samo vystoupí. „Vývoj událostí nás přiměl k těmto krokům. NATO nás k tomu nutí svými provokacemi. Snaží se nás dostat do křížové palby s našimi sousedy na Blízkém východě. Nakonec můžete vidět kampaně proti koránu ve Švédsku a Nizozemsku. Turecko opustí NATO za pět až šest měsíců," prohlásil místopředseda turecké Vlastenecké strany Ethem Sancak podle informací serveru RepublicWorld.com.

Podle průzkumů je 80 % tureckého obyvatelstva proti tomu, aby Turecko bylo ve vojenské alianci vedené Spojenými státy. „Spojené státy jsou zemí, která vůči Ankaře vede nepřátelskou a ničivou politiku," pokračoval Sancak. „Turecký lid v poslední době projevuje sympatie k Rusku a ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi," dodal Sancak s tím, že turecká Vlastenecká strana zahájila celonárodní kampaň za vystoupení Turecka ze Severoatlantické aliance. Vyzvala také vládu, aby uzavřela všechny vojenské základny hostící americké vojáky na tureckém území. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Věříte v naplnění smluv třeba v NATO?

Už kolikrát jsme byli svědky toho, jak se různé smlouvy porušují. Myslíte, že by v případě potřeby jednalo NATO opravdu podle smluv a rychle? Já si třeba nejsem jistá, zda by třeba kvůli nám nebo Pobaltským státům šli ostatní do války. A jestli, tak jak dlouho by třeba aktivace článku 5 trvala?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 63 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Poslední prezidentská debata: Zase válka, neudržel se Babiš po dotazu od Šídla

21:37 Poslední prezidentská debata: Zase válka, neudržel se Babiš po dotazu od Šídla

Poslední předvolební prezidentskou debatu na Nově moderoval Reynolds Koranteng, stejně jako před prv…