A Čína může být vysmátá... Trochu jiný pohled na dění v Sýrii

13.04.2018 9:02

Zatímco svět hovoří o blížící se válce a spekuluje o tom, jestli americký prezident Donald Trump zahájí útok v Sýrii, a Amerika se tak dostane do přímého konfliktu s Ruskem, Čína jejich přetahování pozorně sleduje a čeká na svou příležitost, míní komentátor deníku MF DNES Ladislav Kryzánek. „Za určitých okolností může být Peking hlavním vítězem, nynější vývoj situace mu strategicky vyhovuje,“ míní Kryzánek.

A Čína může být vysmátá... Trochu jiný pohled na dění v Sýrii
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Čínský prezident Si Ťin-pching

„Pokud se Bílý dům rozhodne ‚potrestat‘ syrského vládce Bašára Asada, mohou být Spojené státy více vázány na Sýrii a Pekingu se uvolní prostor pro prosazování mocenských a ekonomických zájmů jinde ve světě,“ napsal v úvodu svého textu v MF DNES Ladislav Kryzánek. „Čína usilovně pracuje na vytváření alternativního světového pořádku, jehož výsledkem má být nahrazení Spojených států na postu světové supervelmoci,“ řekl analytik Richard McGregor z Lowy Institute v Sydney.

A pokud by se přece jen Donaldu Trumpovi a jeho spojencům nezdařilo svým případným větším zásahem zvrátit nynější směřování syrské války, i to hraje Číně do karet, a to přímo v Sýrii, míní Kryzánek. Co se totiž týče Ruska, tak tomu Peking výrazně pomáhá při hlasování o Sýrii v Radě bezpečnosti OSN a tak si ho prý do budoucna zavazuje. „Není tajemstvím, že k prohloubení čínských záměrů by se velice hodil návrat Bašára Asada k plnohodnotné moci,“ dodal komentátor s tím, že při nejmenším by se s ním Číně skvěle jednalo. Asada prý dobře zná, jelikož mu léta dodávala zbraně.

Proto zatímco mezi USA a Ruskem jako sopka doutná druhá studená válka, Čína se podle Kryzánka drží chytře stranou. „Její představitelé vyzývají k politickému řešení syrské občanské války a ve skrytu doufají, že s pomocí Moskvy bude nakonec slavit jejich favorit Asad,“ uvedl komentátor MD DNES.

Jelikož Čína není v těcho bojích přímo účastna, není prý vystavena stejným rizikům jako Rusko, Írán, či Turecko, a může tak uspět v budoucnu, až válka skončí, a o to jí jde. „Až se bude rozhodovat o tom, kdo se bude podílet na rekonstrukci a obnově zdevastované země, Peking bude připraven. Čína má navíc dostatek potřebných zdrojů oproti Rusku,“ uzavřel Kryzánek s tím, že tím, kdo už může být vysmátý, je právě Čína.

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Hnus. Ani pes je nesežral.“ Češi si všimli, kdo zkazil piškoty. Jurečka to tehdy přikryl

8:00 „Hnus. Ani pes je nesežral.“ Češi si všimli, kdo zkazil piškoty. Jurečka to tehdy přikryl

„Hnus.“ „Odporná chuť i konzistence.“ „Nedá se to žrát.“ – Těmito slovy hodnotí lidé v několika posl…