A co Milada Horáková... Redaktorka ČT udeřila ve studiu na Vostrou. Došlo i na Filipa

23.06.2020 21:38

Aktuální schodek rozpočtu nemusí být konečný a může ještě vzrůst, připustila předsedkyně sněmovního rozpočtového výboru Miloslava Vostrá (KSČM) v Interview ČT24. Kritiku ze strany Nejvyššího kontrolního úřadu, že vláda v době konjunktury nedostatečně šetřila a málo investovala, připouští. Kromě debaty ohledně rozpočtu došlo i na připomínku sedmdesátého výročí zavraždění Milady Horákové.

A co Milada Horáková... Redaktorka ČT udeřila ve studiu na Vostrou. Došlo i na Filipa
Foto: red
Popisek: Miloslava Vostrá

Anketa

Je Miroslava Němcová vhodnou kandidátkou na funkci prezidenta republiky?

3%
97%
hlasovalo: 24411 lidí
Poslankyně upozornila, že schodek nemusí být finální a může ještě narůst. „Rozhodujeme o schodku 500 miliard v době, kdy vůbec nevíme konkrétní data – nemáme spočteny škody na ekonomice,“ pronesla a dodala, že zároveň se prodloužily i některé podpůrné programy až do srpna.

Prognózy by měly přijít až v září a díky projednávání ve standardním řádu je poté možné rozpočet opět navýšit, pokud by nedostačoval.

Zmínila, že ministryně financí Alena Schillerová nyní předložila velmi hrubý odhad. Příkladem zmínila kompenzační bonus pro OSVČ, kdy se v návaznosti na rozvolňování dramaticky snížil počet žádostí o pomoc od živnostníků. Podle ní tak není zřejmé, kolik lidí ještě o podporu zažádá. Uvedla, že se však nejedná o nějaké nosné body.

Že by vláda v době konjunktury nedostatečně šetřila a špatně nakládala s investicemi, což kritizoval i Nejvyšší kontrolní úřad, připustila. Zodpovědnost KSČM vidí v tom, že nedostatečně tlačila na vládu, aby došlo k reformaci.

U investičních projektů si myslí, že jsou finanční prostředky dobře připravené, struktura seznamu investic podle ní ovšem neodpovídá výdajům, jež vláda zanesla do rozpočtu.

Předsedkyně rozpočtového výboru je přesvědčena, že se nyní vládě hodilo spojit výdaje na rekonstrukce nemocnic do nového rozpočtu. Prý se jedná o bod, který je spojen i s pandemií, jelikož poté nemocnice mohou být připraveny na možnou druhou vlnu.

Podle ní si již při této možné další vlně nikdo nedovolí ekonomiku vypínat.

Hodně se měla Vostrá zamýšlet nad některými kroky vlády, co tvrdí, že selhalo, byla zejména komunikace vlády navenek.

A došlo i na vraždu političky Milady Horákové. Aktuální připomínku, že dr. Horákovou zavraždili komunisté, vnímá s přihlédnutím k tomu, že KSČM podle ní nemá příliš společného s KSČ.

Na to moderátorka Zuzana Tvarůžková připomenula, že předseda současných komunistů byl členem i KSČ. „Náš předseda možná součástí byl, já jsem toho součástí nebyla. Jsme strana, která vznikla v devadesátém roce,“ řekla. Osobně prý s připomínkou výročí nemá problém.

Sněmovna v dnešním úvodním kole podpořila už třetí návrh vlády ANO a ČSSD na zvýšení letošního schodku státního rozpočtu, a to na půl bilionu korun, nyní tak předloha poputuje právě k posouzení rozpočtovému výboru. Druhé čtení na plénu by se mělo uskutečnit už za týden, v úterý 30. června. Závěrečné schvalování se očekává ve středu 8. července.

Vláda původně žádala, aby Sněmovna schválila předlohu zrychleně ve stavu legislativní nouze. Dolní komora na to ale nepřistoupila.

Na návrh hnutí ANO byla však rozpočtovému výboru zkrácena lhůta pro projednání novely na šest dnů, standardní jsou dva měsíce. Poslanci budou moci podávat pozměňovací návrhy, které by mohly vést k dalšímu zvýšení, ale i ke snížení schodku. Původní deficit činil 40 miliard korun, pak stoupl na 200 miliard a naposledy na 300 miliard korun. Původně schválený rozpočet na letošní rok počítal s příjmy 1 578,1 miliardy korun, nejnovější návrh přichází s příjmy 1 364,8 miliardy. Původně schválené výdaje činily 1 618,1 miliardy korun, nyní proti tomu mají stoupnout na 1 864,8 miliardy korun.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Proč se nemůžete domluvit????????????????

Pane poslanče, ANO nevolím, jsem volič SPD, ale Vás osobně uznávám a vím, že jste pro lidi udělal mnoho dobrého. Vysvětlete mi prosím, proč se nemůžete domluvit na účinné spolupráci s SPD? Je to tím, že SPD je jednoznačně na straně národa a slušných lidí, zatím co ANO to hraje na všechny strany? Neb...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„To smrdí. Pořádně.“ Milan Knížák zaslechl, jak se o válce na Ukrajině baví malé děti

21:45 „To smrdí. Pořádně.“ Milan Knížák zaslechl, jak se o válce na Ukrajině baví malé děti

Komunistická éra zpátky v novém kabátě? K umělci Milanu Knížákovi se dostaly alarmující informace o …