A co čekají? Mrazilo mě. Účastník porady s Fialou promluvil: Podivné zadání

24.08.2022 4:44 | Komentář

„Musíme Ukrajině pomoci, aby konflikt přečkala s co nejmenšími ztrátami a aby nakonec zvítězila. Širším zájmem naší země je, aby byl ruský imperialismus konečně zastaven,” uvedl premiér Petr Fiala při zahájení pravidelné týdenní porady českých velvyslanců v Praze. Podle ministra zahraničí Jana Lipavského je nejdůležitějším úkolem české diplomacie podporovat Ukrajinu a vysvětlovat, proč nelze být vůči zlu v podobě války lhostejný. Ruskem je podle jeho slov ohrožena nejen Česká republika, ale i celá Evropská unie. Na zahájení každoročních letních porad s hlavami všech českých zastupitelských úřadů v zahraničí promluvili i další členové vlády. ParlamentníListy.cz měly možnost mluvit s několika účastníky této porady z řad diplomatů, kteří se s námi podělili o své dojmy a hodnocení.

A co čekají? Mrazilo mě. Účastník porady s Fialou promluvil: Podivné zadání
Foto: Repro Twitter
Popisek: Premiér Petr Fiala ve vlaku na cestě z Kyjeva

„Těchto porad pamatuji nepočítaně, s každou jinou vládou a ministrem to je jiné. Tentokrát to po letech trochu jiné bylo. V minulých letech jsme si vždy na první místě vyslechli apely na to, jak musíme ještě tvrději bojovat za svou zemi, za naše zájmy a především posilovat ekonomickou diplomacii. Nyní do jisté míry logicky dominovala Ukrajina, ale šokovala mě slova, že hlavním úkolem české diplomacie je pomáhat Ukrajincům porazit Rusy. Celou svou kariéru jsem žil v představě, že prvním úkolem diplomacie každého státu je prosazování zájmů daného státu. Teď jsem měl pocit, že jsme vybízeni, abychom víc než za Česko bojovali za někoho jiného. Ukrajinu podporuji, ruská agrese je neospravedlnitelná, máme jim pomáhat i v praxi, ale udělat z toho zájem číslo jedna? Nehodlám se smířit s tím, že my jako čeští diplomaté máme bojovat za ukrajinské národní zájmy,” sdělil nám pod podmínkou anonymity jeden z českých velvyslanců.Neodmítá prý pomáhat válkou zmítané Ukrajině, ale vadí mu pořadí priorit současné vlády. „Nechci, aby to vyznělo špatně, jak jsem říkal, pomáhat Ukrajině je správné a je dobře, že to děláme, musíme ale umět vše vyvážit. Nelze směřovat pomoc druhému státu na úkor vlastního. V průběhu minulých měsíců jsem na dálku pozoroval dění v Praze a občas jsem se usmál, když jsem někde zahlédl komentář, že Fiala je spíš ukrajinský premiér. Ve funkci je čerstvě a má to hodně těžké, ale obávám se, že ti zlí jazykové měli trochu pravdu. Fokus na Ukrajinu je z pohledu českého státu příliš výrazný. Obávám se, že je to dáno tím, jací lidé do vedení MZV nastoupili po výměně vlády. Nejen z těch, co přišli, ale i ti, co se po letech dostali ke slovu. Nemám nic proti podpoře lidských práv, proti pomoci postiženým a zasaženým, ale opět říkám, nejde to dělat na úkor vlastního státu. Nikdo mi nevymluví, že svatou povinností každé diplomacie je bojovat za lepší podmínky k životu uvnitř státu, tedy pro občany. Proč bychom tu jinak byli?” klade si otázku velvyslanec.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Radim Panenka

Mgr. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

Jak zvednout naši ekonomiku?

Že nás válcuje Čína není novinka, ale co s tím, když EU hází podnikatelům, firmám atd. klacky pod nohy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ať to slyší až v Kyjevě, u Zelenského. Stížnost z fronty na velení

11:50 Ať to slyší až v Kyjevě, u Zelenského. Stížnost z fronty na velení

Vasyl Kapustej je student práv na Univerzitě Palackého v Olomouci, který dokázal ve sbírkách pro Ukr…